Az AstraZeneca már több, mint 500 millió adag oltóanyagot szállított le világszerte

Az AstraZeneca már több, mint 500 millió adag oltóanyagot szállított le világszerte, melyből közel 300 millió adag került alacsony- vagy közepes jövedelmű országokba, 81 millió dózis pedig a COVAX programon keresztül hátrányos helyzetű, fejlődő országokba, mely a teljes COVAX mennyiség 96%-át jelenti. A világon nagyon nagy szórást mutat a beoltottak aránya, és sajnos minél több időt adunk a vírusnak, annál több új variánsra számíthatunk, a járvány pedig újra életre kelhet. Ezért is fontos az összefogás, hogy a világ szegényebb területeire is eljusson az oltóanyag, hiszen hiába védett az USA vagy az EU a jelen fenyegetéssel szemben, nem tudjuk mi rejtőzik az afrikai dzsungel mélyén – hívta fel a figyelmet el Dr. Irás Béla, az AstraZeneca vezető munkatársa az IVSZ SMART 2021 konferenciáján.

Az AstraZeneca már több, mint 500 millió adag oltóanyagot szállított le világszerte

Az oltási program „igáslova”

„12 országban, 20 vállalattal együttműködve 15 ellátási láncot alakított ki az AstraZeneca brit-svéd gyógyszeripari vállalat annak érdekében, hogy az Oxfordi Egyetemmel közösen fejlesztett oltóanyaguk a világ minden tájára eljuthasson. Noha a vállalatot Európában több kritika is érte a késedelmes szállítások miatt, az egész bolygót tekintve valójában az AstraZeneca az oltási program „igáslova” – mondta el Dr. Irás Béla, az AstraZeneca vezető munkatársa a SMART 2021 konferencián elhangzott, Véget ér-e valaha a világjárvány? című előadásában.

Világszerte eddig összesen 2,2 milliárd adag oltóanyagot adtak be, melyből az AstraZeneca több, mint 500 millió adag oltóanyagot biztosított. A világon a Vaxzevria márkanév alatt forgalmazott vakcina a legszélesebb körben elterjedt, ugyanis az oltó országok és területek több mint háromnegyedében, 168 országban alkalmazzák.

A szakember előadásában kiemelte, hogy globális összefogás és oltási siker nélkül folyamatosan újabb és újabb mutációk és variánsok felbukkanása várható, mely meghosszabbítja vagy egyenesen lehetetlenné teszi a világjárvány leküzdését. Éppen ezért alapvető fontosságú, hogy a világon széles körben elérhetőek legyenek a legmodernebb oltóanyagok.

A Lidocaintól a koronavírus vakcináig

E cél elérésében az egyik legnagyobb kihívás, hogy a vektorvakcina gyártása és fejlesztése meglehetősen komplex és nehéz feladat. Dr. Irás Béla emlékeztetett, hogy a gyógyszerfejlesztés „békeidőben” 10-15 éves fejlesztési ciklust és dollármilliárdokat ölel fel, és még így is csak minden 5-10. molekulából lesz gyógyszer. Ehhez képest a SARS-COV-2 vírus genetikai kódja 2020. januárban vált ismertté, az első önkéntes pedig már 2020 áprilisában megkapta az Oxfordi Egyetem és az AstraZeneca közös fejlesztésében készült vakcinát. Hogyan lehetséges ez, ha korábban 10-15 éves fejlesztési időről beszéltünk?

Csakis közös erőfeszítésekkel, összefogással, tervezéssel – válaszolta meg a kérdést a szakember. A II. világháború idején a Lidokaint is kifejlesztő vállalat munkatársa hangsúlyozta, hogy nem szabad hinni az összeesküvéselmélet-hívőknek, hiszen a vakcina alapja már korábban készen volt, és vizsgálatok is zajlottak vele. Ugyanakkor a járvány gyors terjedése és a vírus veszélyessége miatt felgyorsultak a korábban elnyújtott, egymást követő folyamatok: párhuzamosan folyt a biztonságossági elemzés és a dóziskeresés, valamint röviddel ezután a nagy létszámú klinikai vizsgálatok is elindultak. Emellett a hatóságok a törzskönyvezési lépéseket is felgyorsították (ún. rolling review) – amíg a nagy létszámú vizsgálatok még zajlottak, a fejlesztési és gyártási dokumentációt már áttekintették.

Nem az emberekre nézve nőtt a kockázat

Az orvos ugyanakkor hangsúlyozta, hogy mindezzel nem az emberekre nézve nőtt a kockázat, hanem a cégeké és az országoké, akik befektettek a fejlesztésbe és a gyártásba. A gyors fejlesztés miatt nagy létszámú vizsgálatokat folytattak le: míg egy átlagos gyógyszer esetében 5-6 ezer ember vesz részt a klinikai vizsgálatokban, a vakcináknál ennek a tízszerese (50-60.000 önkéntes).

A gyártóhelyek építését már a fejlesztés fázisában megkezdték, míg máskor erre csak a fázis III. vizsgálatok sikere után került sor. Világhálózat jött létre a vakcina gyártására, számos alapanyaggyártó, csomagoló, tesztelő laboratórium láncba szervezésével. A sok szereplő ugyanakkor nagyon kiszámíthatatlanná teszi a vakcina gyártását, ami a biológiai folyamatok miatt egyébként is egy hosszadalmasabb folyamat, egyetlen tétel legyártása 4 hónapot igényel, ha minden a megfelelő ütem szerint halad.

„Mivel a vállalat kezdettől fogva globális ellátásban gondolkodott, számos partnerrel kell együttműködnünk, ami nagyon megnehezíti a tervezést és növeli az esélyét az előre nem látható akadályoknak és zavaroknak. A sok gyártási lánc felügyelete és a minőség-ellenőrzés hatalmas kihívás. A minőségben ugyanakkor nincs kompromisszum, ennek viszont ára van: az olykor elhúzódó szállítási idő. A gyártási folyamatba több, mint 60 helyen építettünk be tesztelési és minőségellenőrzési lépéseket. Ezek időigényesek, de szükségesek ahhoz, hogy ne legyen gyártási minőségi probléma, és szerencsére eddig nem is volt ilyen” – teszi hozzá Dr. Irás Béla.

Nem tudjuk, mi rejtőzik az afrikai dzsungel mélyén

A jelenlegi átoltottság kapcsán a szakember kiemelte: a világon nagyon nagy szórást mutat a beoltottak aránya. Ázsia, Afrika, Dél-Amerika és India egyes területein szabadon terjed a vírus, és sajnos minél több időt adunk a vírusnak, annál több új variánsra számíthatunk. Az oltások kifejezetten hatásosak az alfa, gamma és delta variánsokkal szemben, azt azonban nem tudjuk, hogy az esetleges újabb és újabb variánsok hogyan viselkednek majd.

Ezért is fontos az összefogás, hogy a világ szegényebb területeire is eljusson az oltóanyag, hiszen hiába védett az USA vagy az EU a jelen fenyegetéssel szemben, nem tudjuk, mi rejtőzik az afrikai dzsungel mélyén.

Az AstraZeneca már több, mint 500 millió adag oltóanyagot szállított le világszerte, melyből közel 300 millió adag került alacsony- vagy közepes jövedelmű országokba, 81 millió dózis pedig a COVAX programon keresztül hátrányos helyzetű, fejlődő országokba, mely a teljes COVAX mennyiség 96%-át jelenti. Magyarországra eddig összesen több mint 1,5 millió vakcinát szállított a brit-svéd vállalat.

Az oltóanyagot az AstraZeneca az Oxfordi Egyetemmel kötött megállapodása alapján profit nélkül értékesíti a világ összes országában a pandémia ideje alatt.

Javult a magyarok egészségértése

Javult a magyarok egészségértése a legtöbb területen, és emelkedett azoknak a száma, akik könnyebben megtalálják és jobban értik az egészséggel kapcsolatos információkat az elmúlt hat évben - közölte reprezentatív felmérése alapján az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete szerdán az MTI-vel.
2021. 08. 29. 12:00
Megosztás:

A beoltott anyák teje tartalmazhat antitesteket

A Covid-19 ellen beoltott szoptató anyák anyateje jelentős mennyiségű antitestet tartalmaz, amely segíthet megvédeni a csecsemőket a koronavírustól - derült ki a Floridai Egyetem új kutatásából.
2021. 08. 29. 10:00
Megosztás:

Erre kérte az iskolákat az Emmi

A tanév közeledtével a higiéniás és alapvető egészségvédelmi szabályok fokozott betartására kérte az iskolákat az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) csütörtökön.
2021. 08. 27. 02:00
Megosztás:

Áruházakban és iskolákban is felvehető lesz az oltás Brüsszelben

Az új típusú koronavírus ellen védettek arányának növelése érdekében szeptembertől a belga főváros több nagyáruházában is lehetőség nyílik az oltásra - derül ki csütörtöki közlésekből. Brüsszelben októbertől újra kinyithatnak a zenés szórakozóhelyek, bár Belgiumban az elmúlt hét napban átlagosan négy százalékkal emelkedett a koronavírussal fertőzöttek száma.
2021. 08. 27. 01:00
Megosztás:

Franciaországban beindult a gazdaság

Miután a koronavírus-járvány miatti leállást követően beindult a francia gazdaság, a kormány abbahagyja valamennyi gazdasági ágazat automatikus támogatását - jelentette be szerdán Bruno Le Maire francia gazdasági miniszter.
2021. 08. 26. 05:00
Megosztás:

Jobban értjük az orvosunkat, mint 6 éve: javult a magyarok általános egészségértése

Az elmúlt 6 évben javult a magyarok egészségértése, emelkedett azoknak a száma, akik könnyebben megtalálják és jobban értik az egészséggel kapcsolatos információkat – derül ki az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének (AIPM) országos reprezentatív felméréséből. Amellett, hogy a koronavírus-járvány miatt többet és tudatosabban foglalkoztak az emberek egészségügyi kérdésekkel, a fejlődést segíti, hogy évről évre több az egészségértés javítását célzó kezdeményezés. A hiteles és közérthető egészségügyi tájékoztatást szolgáló projekteket támogatja a 2 millió forint összdíjazású Nekem Szól! Egészségértés Díj pályázata is, amelyre idén október 3-ig lehet jelentkezni a nekemszol.hu weboldalon.
2021. 08. 25. 15:00
Megosztás:

A legjobb támogatás, amiről még nem hallottál

A magyar munkáltatók számára elérhető a lehetőség, hogy egészségpénztári keretek között célzott szolgáltatások révén támogassák munkavállalóikat, könnyítve ezzel az egészségmegőrzéshez és a családi kiadásokhoz kapcsolódó terheiken. Bár a hazai cégek már 2019-től választhatják ezt a kedvező adózású támogatási formát, egyelőre még nem terjedt el széles körben – hívja fel a figyelmet az OTP Egészségpénztár.
2021. 08. 25. 14:00
Megosztás:

Szigorításokat jelentett be Bécs polgármestere

Michael Ludwig, Bécs polgármestere kedd délután újabb szigorításokat jelentett be a koronavírus-járvány megfékezése érdekében.
2021. 08. 25. 12:00
Megosztás:

Rejtélyes mérgezések történtek egy németországi egyetemen

Gyilkossági kísérlet miatt nyomozást indítottak kedden a németországi Darmstadtban, mert a városban működő műszaki egyetemen (TU Darmstadt) megmérgeztek legkevesebb hét embert egy egyelőre ismeretlen eredetű folyadékkal.
2021. 08. 25. 02:00
Megosztás:

A románok 20 százaléka vásárolt kisállatot a járvány alatt

A románok 20 százaléka vásárolt kisállatot a koronavírus-világjárvány miatti korlátozások időszakában - közölte kedden a román média egy piackutató cég friss felmérésének eredményét ismertetve.
2021. 08. 25. 01:00
Megosztás:

Teljes jóváhagyást kapott a Pfizer az Egyesült Államokban

Teljes jóváhagyást kapott az Egyesült Államok szövetségi élelmiszer- és gyógyszerfelügyeleti hatóságától (FDA) az amerikai Pfizer és a német BioNTech gyógyszeripari vállalatok közösen kifejlesztett koronavírus elleni vakcinája - jelentette be hétfőn az FDA.
2021. 08. 24. 07:30
Megosztás:

Németország a járvány erősödésére számít

Várhatóan tovább erősödik a koronavírus-járvány Németországban, de a beoltottaknak egyelőre nem kell tartaniuk újabb korlátozásoktól - mondta a német kormány szóvivője hétfőn Berlinben.
2021. 08. 24. 06:00
Megosztás:

Eddig 43 millió embert oltottak be Oroszországban

Több mint 43 millió embert oltottak be Oroszországban a Covid-19 ellen a védőoltás mindkét komponensével - jelentette ki Mihail Murasko orosz egészségügyi miniszter újságíróknak pénteken Moszkvában.
2021. 08. 23. 05:00
Megosztás:

Olaszországban az új esetek egynegyedét Szicíliában regisztrálják

Olaszországban a negyven évnél idősebbek között emelkedik ismét a betegek száma, akiknek majdnem egynegyedét az oltásban lemaradt Szicília szigetén regisztrálták az olasz sajtó vasárnapi adatai szerint.
2021. 08. 22. 21:00
Megosztás:

Csökkent a fertőzöttek száma Oroszországban

Oroszországban az igazolt fertőzöttek száma 20 564-gyel - ez a legalacsonyabb szám június 27. óta - 6 747 087-re emelkedett a vasárnap közzétett hivatalos adatok szerint.
2021. 08. 22. 15:00
Megosztás:

Változnak az állatgyógyászati készítményekre vonatkozó előírások

Változnak az állatgyógyászati készítményekre vonatkozó előírások, amelyek az állatgyógyászati készítmények gyártóit, forgalmazóit és felhasználóit (állatorvosokat és állattartókat) egyaránt érintik - hívta fel a figyelmet az Agrárminisztérium (AM) az MTI-hez vasárnap eljuttatott közleményében.
2021. 08. 22. 12:00
Megosztás:

Jön a negyedik hullám?

A koronavírus negyedik hulláma Nyugat-Európában megindult, és Magyarországra is meg fog érkezni, azonban alapvetően el fog térni a védettek magas száma miatt az első háromtól, így annak kezelése is más lesz - mondta a Miniszterelnökséget vezető miniszter szombaton, a kormányinfón.
2021. 08. 22. 06:00
Megosztás:

Újranyitnak a Covid-osztályok Szlovéniában

A kórházban kezelt betegek növekvő száma miatt újranyitnak a Covid-osztályok Szlovéniában - közölte a helyi sajtó szombaton.
2021. 08. 21. 18:00
Megosztás:

Belgium szeptembertől feloldja a vendéglátóhelyekre vonatkozó korlátozásokat

Belgium feloldja a vendéglátóipari vállalkozásokra korábban kiszabott összes járványügyi korlátozást, kivéve az arcmaszkok viselésére vonatkozó szabályokat - jelentette be Alexander De Croo belga szövetségi miniszterelnök a kormány pénteki sajtótájékoztatóján.
2021. 08. 21. 08:00
Megosztás:

Horvátországban már beoltották a felnőtt lakosság felét

Horvátországban bár csaknem két hónapos késéssel, de sikerült beoltani a felnőtt lakosság felét a koronavírus ellen - közölte a horvát sajtó pénteken.
2021. 08. 21. 03:00
Megosztás: