Az adósoknak most kell a jövőre gondolni – mire való a moratórium?

A kormány által a pandémia miatt bevezetett, majd többször is meghosszabbított törlesztési moratórium az egyébként fizető adósoknak, míg a végrehajtással kapcsolatos korlátozások a felmondott hitellel vagy más, már végrehajtás alatt álló tartozással rendelkező adósoknak nyújt segítséget.

Az adósoknak most kell a jövőre gondolni – mire való a moratórium?

A törlesztési moratórium mindenkinek jár, akinek tavaly március 18-án már folyósított, élő (nem felmondott) hitele volt, tartalmilag pedig a részletfizetési kötelezettséget odázza el, egyúttal a bankok számára felmondási tilalmat ír elő. A végrehajtási korlátozás a jelenlegi formájában az árverések kitűzését, az árverésre való regisztrációt és a kilakoltatást (az árverésen megvett ingatlan birtokba adását) halasztja.

A moratórium szeptember végével lejár, a végrehajtással kapcsolatos korlátozások az országgyűlés őszi ülésszaka megnyitását követő 15 napig tartanak, azonban a moratórium kivezetéséről jelenleg is zajlanak az egyeztetések a kormány és a bankok között.

A fenti intézkedések kapcsán a lakosság körében több tévhit is él. Dr Bartók György, a Takarék Központi Követeléskezelő Zrt. vezérigazgató-helyettese szerint sokan hivatkoznak a moratóriumra, akiknek felmondott hitelük van, vagyis nem tartoznak a kedvezményezettek közé. Sokan szeretnék az egész végrehajtás felfüggesztését, vagy a letiltások szünetelését. Az árverési, kilakoltatási moratórium azonban nem jelenti a követeléskezelési, illetve a végrehajtási eljárások általános szünetelését, számos végrehajtási cselekmény a veszélyhelyzet ideje alatt is foganatosítható, továbbá a kamatterhek növekedésével is számolni kell.

Minden érintettnek módjában áll eldönteni, hogy él-e a részére biztosított lehetőségekkel, ne feledjük azonban, hogy a törlesztéseket hamarosan újra kell kezdeni, és a végrehajtások is folytatódnak. A tartozások ezidő alatt is növekednek, ezért szerencsés lenne, ha azok is megfontolnák a teljesítést, akik képesek erre, még akkor is, ha a moratórium őket feljogosítja a nemfizetésre – javasolja Bartók György.

A két intézkedés sok segítséget nyújt azoknak, akik olyan szektorokban dolgoznak, ahol munkahelyek szűntek meg, vagy kényszerből le kellett állni a jövetelemtermelő tevékenységgel. A moratórium azonban nem a tétlenség, a passzivitás időszaka, hanem további lehetőséget biztosít az adósoknak a fizetési kötelezettségeik és a rendezési lehetőségek áttekintésére, valamint a megegyezésre is. Mindenképp indokolt elkerülni, hogy a moratórium vége egyik napról a másikra állítsa hozza nehéz helyzetbe az ügyfeleket.

Fontos lenne, hogy az ügyfelek – a saját érdekükben – az elkövetkezendő hónapokat fordítsák a családi költségvetés átgondolására. Érdeklődjenek a tartozásuk mértékéről, a fizetési és egyezségkötési lehetőségeikről. Vegyék fel a kapcsolatot a hitelezővel vagy a követeléskezelővel, tájékoztassák őket a helyzetükről, gazdasági lehetőségeikről, és próbáljanak hosszú távon is teljesíthető feltételekkel megállapodásra jutni. Figyelembe kell venniük azt is, hogy a moratórium ideje alatt felszámított kamatok miatt várhatóan a moratórium igénybevételének időtartamát meghaladóan növekszik a kölcsönszerződés futamideje, ami jelentős terhet róhat a családokra.

Azoknak, akiknek az ügye követeléskezelőnél van, érdemes tudnia arról is, hogy a követeléskezelési tevékenység elsődleges eszköze és célja az adós és a hitelező számára egyaránt előnyös fizetési kedvezmény megtárgyalása és arról megállapodás kötése. Különösen igaz ez a járványhelyzet idejére, amelynek nehézségeit a követeléskezelők is méltányolják. A nehéz gazdasági helyzetbe került adósok számára a követeléskezelő cégek fizetési kedvezményeket kínálnak, azonban az eredményes együttműködés elengedhetetlen feltétele az adósok aktív közreműködése.

A követeléskezelők mindig arra törekednek, hogy a végrehajtást, mint a behajtás jogi eszközét csak a legvégső esetben kelljen alkalmazni. Ha azonban az adós megszakítja a kapcsolatot a hitelezővel, nem tájékoztatja a nemfizetés okairól, anyagi nehézségeiről, akkor a követeléskezelőnek nem marad más lehetősége, mint végrehajtási eljárást kezdeményezni, illetve tovább folytatni.

A követeléskezelők érdekvédelmi szervezete, a MAKISZ saját, reprezentatív felmérést készített az adósaik pénzügyi tudatosságáról, amely érdekes megállapításokhoz vezetett:

A válaszadók 41%-a nincs tisztában azzal, hogy a fizetési késedelem, vagy a felmondott tartozás esetén fennmaradt követelés a legtöbb esetben valamelyik követeléskezelő céghez kerül, amelyik gondoskodik annak behajtásáról. A megkérdezettek nagyjából hasonlóan nagy arányban (44,8%) nem tudják, hogy amennyiben a követeléskezelő nem tudja elérni az írásbeli felszólításra nem reagáló adóst a további egyezkedés érdekében, a tartozás a végrehajtás szakaszába kerülhet.

Azzal már a többség (51%) sincs tisztában, hogy mivel a követeléskezelők célja a megállapodás, amelynek keretében részletfizetésre, bizonyos esetekben pedig (amennyiben az adósok élethelyzete miatt ez szükséges) a követelt összeg egy részének elengedésére is sor kerülhet. Szintén a válaszadók többsége nem tudja (52%), hogy miközben a követeléskezelővel még plusz költség nélkül lehet megegyezni, a végrehajtási eljárás már akár 30-40 százalékos többletköltséggel is együtt jár.

A MAKISZ-tag követeléskezelő cégek visszajelzései alapján megállapítható, hogy az ügyfelek pénzügyi tudatossága, együttműködési hajlandósága nő, számos esetben sikerül az adósoknak és a hitelezőknek megegyezésre jutni, ezzel a felmondást, a végrehajtást és az esetleges kilakoltatást is elkerülni. Bódizs Kornél, a MAKISZ elnöke szerint a követeléskezelők bíznak abban, hogy az ügyfelek minél nagyobb hányada belátja, hogy a hitelezők felkeresése, és az együttműködés a saját érdekük, a gyors, kiszámítható, költséghatékony megoldások alapja. Ezért is szorgalmazzák minden lehetséges fórumon az együttműködést és azt, hogy keressék őket az ügyfelek.

Jelentősen nőtt a Duna House adózott eredménye és árbevétele is

Az ingatlanközvetítéssel és -fejlesztéssel foglalkozó Duna House-csoport konszolidált adózott eredménye 32 százalékkal, 270 millió forintra nőtt a második negyedévben éves összevetésben, ugyanebben az időszakban a csoport nettó árbevétele 3,4 milliárd forintra emelkedett, ez 2020 második negyedévéhez képest 78 százalékos növekedés - közölte a társaság pénteken az MTI-vel.
2021. 08. 29. 20:00
Megosztás:

Közel 4 százalékos volt a munkanélküliség júliusban

A munkanélküliek száma 189 ezer volt júliusban, a 3,9 százalékos munkanélküliségi ráta 0,1 százalékponttal csökkent az előző hónaphoz és 0,6 százalékponttal az egy évvel korábbihoz mérve - közölte pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2021. 08. 29. 18:00
Megosztás:

Ekkora volt foglalkoztatottak száma az előző hónapban

Júliusban 4 millió 704 ezer volt a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos havi létszáma - közölte pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2021. 08. 29. 16:00
Megosztás:

Javult a magyarok egészségértése

Javult a magyarok egészségértése a legtöbb területen, és emelkedett azoknak a száma, akik könnyebben megtalálják és jobban értik az egészséggel kapcsolatos információkat az elmúlt hat évben - közölte reprezentatív felmérése alapján az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete szerdán az MTI-vel.
2021. 08. 29. 12:00
Megosztás:

Még több ezer elektromos készüléknél hibádzik a címkecsere

A tavaly megújított energiahatékonysági címkéket március elejétől az üzletekben is ki kell helyezni. A fogyasztóvédelmi hatóság három hónapon keresztül ellenőrizte az előírás teljesülését a hagyományos és az online kereskedelemben is. Hatezer vizsgált termék több mint negyedénél volt probléma - közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) pénteken az MTI-vel.
2021. 08. 28. 15:00
Megosztás:

Így spórolunk a telefonszámlán egy felmérés szerint

Elsősorban online hívásokkal és üzenetekkel igyekeznek csökkenteni a mobilhasználati költségeiket a magyarok, 47 százalékuk részesíti előnyben a csevegőapplikációkat a hagyományos mobilhívásokkal szemben, 38 százalékuk pedig inkább e-mail-eket küld SMS-helyett - derül ki a transzparens mobilcsomag-összehasonlítással foglalkozó BillKiller friss reprezentatív kutatásából.
2021. 08. 28. 09:00
Megosztás:

Vitatja a Pannónia Nyugdíjpénztár a jegybank határozatát

A Pannónia Nyugdíjpénztár nem ért egyet a Magyar Nemzeti Bank (MNB) határozatában foglaltakkal, azokat kifejezetten vitatja; a pénztár vezetése vizsgálja a jogorvoslat lehetőségét - tájékoztatta a nyugdíjpénztár az MTI-t.
2021. 08. 28. 07:00
Megosztás:

Sporttörténeti kiállítás nyílt Budapesten

Ünnepélyesen megnyitották csütörtök este a helyi sportműhelyek és sportlétesítmények történetét bemutató II. kerületi Sporthistóriák című kiállítást, amely szeptember 2-ig a Klebelsberg Kultúrkúriában, szeptember 3-tól három héten át pedig a Marczibányi téri Művelődési Központban lesz díjmentesen megtekinthető.
2021. 08. 28. 06:00
Megosztás:

A hazai halgazdálkodási ágazat profitálhat az EUROFISH tevékenységéből

Szentpéteri Sándor, az Agrárminisztérium (AM) erdőkért felelős helyettes államtitkára és az AM Halgazdálkodási főosztályának vezetői Marco Frederiksennel, az Európai Halászat- és Akvakultúrafejlesztési Nemzetközi Szervezet (EUROFISH) megbízott igazgatójával egyeztettek az EUROFISH és Magyarország együttműködési lehetőségeiről, Budapesten - közölte az AM csütörtökön az MTI-vel.
2021. 08. 28. 03:00
Megosztás:

Elkészült a szeghalmi belvízrendszer vízrendezési főműveinek rekonstrukciója

Közel 1,2 milliárd forint vissza nem térítendő támogatásból felújították a szeghalmi belvízrendszer vízrendezési főműveit - közölte a Körös-vidéki Vízügyi Igazgatóság (KÖVIZIG) csütörtökön az MTI-vel.
2021. 08. 28. 01:00
Megosztás:

Megszűnik a bérkerékpáros rendszer Nagykanizsán

A létrehozása után öt évvel, a magas fenntartási költségek és az alacsony kihasználtság miatt megszűnik Nagykanizsán a közösségi bérkerékpáros rendszer - egyebek mellett erről is döntött csütörtökön Nagykanizsa közgyűlése.
2021. 08. 28. 00:00
Megosztás:

Egész napos eseménnyel fejeződik be a Zenélő Budapest

Egész napos eseménnyel fejeződik be a Zenélő Budapest ingyenes koncertsorozat hetedik évada augusztus 29-én a Millenáris Széllkapu Parkban.
2021. 08. 27. 23:00
Megosztás:

110 ezer rászoruló diák kap ingyenes tanszercsomagot

Több mint 110 ezer rászoruló diáknak osztanak ki ingyenes tanszercsomagot a tanévkezdésre - közölte a lebonyolító Klebelsberg Központ elnöke csütörtökön budapesti sajtótájékoztatón.
2021. 08. 27. 20:00
Megosztás:

Kiváló minőségű a magyar dinnye, de lesz belőle elég?

Kiváló minőségű a magyar dinnye, amelynek termőterülete valamivel csökkent a pandémia hatására, de a hozama emelkedett, így bőven jut a hazai piacra és exportra is - mondta az Agrárminisztérium agrárpiacért felelős helyettes államtitkára Balatonvilágoson, az Agrármarketing Centrum dinnyefogyasztást ösztönző kampányának sajtótájékoztatóján.
2021. 08. 27. 17:00
Megosztás:

Az MKB Bank adózás utáni eredménye elérte a 11,6 milliárd forintot

Az MKB Bank korrigált, konszolidált adózás utáni eredménye a második negyedévben 11,6 milliárd forintot tett ki, szemben az egy évvel korábbi 0,7 milliárdos veszteséggel, illetve az első negyedévi 28,9 milliárdos eredménnyel - tájékoztatta a pénzintézet a befektetőket a Budapesti Értéktőzsde honlapján közölt jelentésben.
2021. 08. 27. 07:00
Megosztás:

Erre kérte az iskolákat az Emmi

A tanév közeledtével a higiéniás és alapvető egészségvédelmi szabályok fokozott betartására kérte az iskolákat az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) csütörtökön.
2021. 08. 27. 02:00
Megosztás:

Emelkedett az 5, 10 és 15 éves államkötvények aukciós átlaghozama

A meghirdetett mennyiségnél 20 milliárd forinttal kisebb összegben, 35 milliárd forintért értékesített 5, 10 és 15 éves lejáratú államkötvényeket csütörtöki aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
2021. 08. 27. 00:00
Megosztás:

Az E.ON Hungária Csoport marad a férfi és a női vízilabda ob I névadó főszponzora

A 2021/22-es szezonban is az E.ON Hungária Csoport lesz a női és a férfi vízilabda ob I névadó főszponzora.
2021. 08. 26. 23:00
Megosztás:

Tovább gyorsult a mezőgazdasági felvásárlási árak emelkedése

Júniusban 20,5 százalékkal magasabb volt a mezőgazdasági termékek átlagos felvásárlási ára az egy évvel korábbinál, ami 3,1 százalékponttal nagyobb emelkedés az egy hónappal korábbi 17,4 százaléknál. Az élénkülésben némi szerepet játszhatott a bázishatás, mert tavaly májusról júniusra 2,5 százalékponttal, 4,5 százalékosra mérséklődött a drágulás üteme. A legnagyobb drágulást a burgonya és a tojás mutatta.
2021. 08. 26. 22:00
Megosztás:

A Nébih problémákat talált a meggyes söröknél

Meggyes söröket vizsgált a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih), laboratóriumi, élelmiszerbiztonsági és -minőségi szempontból mindent rendben találtak, ugyanakkor négy terméknél jelölési hibák miatt élelmiszer-ellenőrzési bírságot, hatnál pedig nem megfelelő nyomonkövetés miatt élelmiszerlánc-felügyeleti bírságot szabtak ki - közölte a hivatal csütörtökön az MTI-vel.
2021. 08. 26. 16:00
Megosztás: