Európa: Alacsony kamatok és stabilabb mérlegek
Előfordulhat, hogy a 2021-es keresletnövekedés túlszárnyalja majd a várakozásokat, ahogy a dolgok visszatérnek a normál kerékvágásba az európai ruházati és luxuscikkekkel foglalkozó egyik Fidelity elemzők szerint. Az általa vizsgált cégeket eddig kellemes meglepetésként érte a luxuscikkek iránti kereslet helyreállása és a kínai kereslet mértéke.
Az elemzők kétharmada az összesített adósságállomány szintjének csökkenésére számít – ez nagyobb arány, mint bármely más régióban. 2020-ban számos vállalat arra használta ki az alacsonyabb finanszírozási költségekben és a kedvező szabályozói környezetben rejlő előnyöket, hogy túl- vagy előre finanszírozta a működését. A stabilabb mérlegek, az alacsony kamatlábak és a kedvezőbb kilátások előkészítik a terepet a járvány idején elhalasztott M&A-tranzakciók számára.
„Az ágazatban már a járványt megelőzően is nagy különbség volt a nyertesek és a vesztesek között” – tette hozzá a fent idézett, ruházati és luxuscikkekkel foglalkozó elemző. „A válság hatására a szakadék tovább szélesedett: a nyertesek még erősebbe, még stabilabb mérleggel lábaltak ki a járványból, és ezt a helyzetüket várakozásaim szerint 2021-ben vállalatfelvásárlásokra fogják használni.”
„A geopolitikai kockázatok továbbra is gátat vetnek a beruházási tervek megvalósításának. Az európai vállalatokkal foglalkozó elemzőink 44%-a arra számít, hogy a geopolitika erre negatív hatással lesz az idén, ami Kínán kívül az összes régió között a legmagasabb arány, és alig alacsonyabb, mint egy évvel ezelőtt, annak ellenére, hogy a Brexit körüli bizonytalanságokat a közelmúltban sikerült véglegesen rendezni. Számos európai vállalatnak nemzetközi vevőköre van, és e hatás megítélésekor sok elemző az USA és Kína közötti feszültséget jelöli meg fő okként”- mondta el Al-Hilal István, a Fidelity International közép-kelet európai igazgatója.