Hatékonyabb kereskedelemfejlesztésre van szükség
Parragh László elmondta: hasznos és tanulságos volt a találkozó az ukrán kamara vezetőivel. Az ukrán nemzeti gazdasági kamara támogatja a nemrégiben megalakult Magyar-Ukrán Vegyes Kamara működését, bár az ukrán törvények nem teszik lehetővé, hogy Ukrajnában jogi személyiség státuszt szerezzen a magyar oldalon bejegyzett vegyes kamara. Az MKIK elnöke úgy látja, hogy a földrajzi helyzetből adódóan nagy lehetőségük van a két ország gazdasági szereplőinek az együttműködésre, hiszen az ukrán gazdaságban az ipari termelés bővül, az export erőteljesen növekszik.
A kijevi kamarai vezetők tárgyalásán szóba került a határon átnyúló együttműködés lehetősége, amire jelentős uniós forrásokat lehetne felhasználni, például határon átnyúló ipari park kialakítására, különleges gazdasági övezet működtetésére. Parragh László elmondta, hogy a Magyar-Ukrán Vegyes Kamara szervezésében mindkét ország könyvelőinek képzést szerveznek a gazdasági együttműködést érintő előírásokról.
Ugyanakkor a magyar vállalkozások szempontjából aggodalomra ad okot, hogy az ukrán piacon hihetetlenül aktívak a szlovák és a lengyel vállalkozások is, és mivel Szlovákiában és Lengyelországban jobb a költségvetési helyzet, így lényegesen több forrást tudnak a külpiacra jutás támogatására szánni. A szlovák és a lengyel aktív kereskedelemfejlesztés megmutatkozik abban, hogy jelentősen tudták a szlovák és a lengyel vállalkozások növelni exportjukat az ukrán piacon - tette hozzá Parragh László.