Volt minek örülni, és min búsulni a múlt héten
Kezdeném azzal, hogy a Nasdaq Composite közel 1%-ot tudott menetelni, amelyet a Russel 2000, tehát a smallcap szépen felülmúlt a maga 1.70%-os átlagos emelkedésével. Az emelkedés főbb mozgatói a többnyire kedvező makro adatok és néhány jó vállalati jelentés okozta. Az alul látható táblázaton végignézve azonban szembetűnik, hogy a korábbi meghatározó S&P500 egyáltalán nem tudott emelkedni, sőt egyenesen esett és a szektorok teljesítménye is elég gyászosra sikerült, az olaj korrekcióján lélegző energia szektor tudott emelkedni, illetve a technológia haladt valamennyire, a többi szektor 1% felett, a kiskereskedelmet is magában foglaló nem ciklikus fogyasztási cikkek például közel 3% mínuszban zárt.
Akkor hogy is van ez?
A két felülteljesítő tengerentúli index elsősorban az alsóház a kis és a közepes kapitalizációjú vállalatok teljesítménye miatt tudott emelkedni, ami alapvetően jó dolog, de aggasztó, hogy a meghatározó szektorok kifejezetten estek.
A múlt hét számottevő eseménye még, hogy a dollár tovább tudott erősödni az immáron hisztériába hajló EUR gyengülés mellett, erre a hétre kb. 1.5%-os leértékelődés a francia papírokat viselte meg leginkább, a DAX csatlakozott a technológia és a midcap rallyhoz.
Az olaj erősödni tudott a megelőző hetek után történt letörésből, de átfogó változásra nem számítunk, mint ahogy az arany pozícióban ülők sem számíthatnak egyelőre semmi jóra, a jókora negatív korrekció kezd trendfordulóra emlékeztetni, az árfolyamot a lélek tartja 1110 dollár felett.
Persze év vége sokszor hoz, kétes jelentőségű „nagy mozgásokat", az egyik népszerű közhiedelem szerint a portfolió menedzserek saját pozíciójukat kozmetikázzák a vastag év végi bónusz reményében. Eldönteni, hogy ez történik e, vagy valami más, mi az olvasóra bízzuk.