Két kísérleti energiahatékonysági program érkezhet a nyár előtt

Bencsik János energiaügyekért felelős államtitkár az MR1-Kossuth Rádió "180 perc" című műsorában ismertette, hogy hol tart jelenleg a kormányzat az épületenergetikai pályázatok terén. Az energiaügyekért felelős államtitkár kifejtette, hogy a korábbi kormány által kiírt pályázatokkal igen sok probléma van, még számos 2008-ban és 2009-ben lezárult pályázatnál sem történtek meg a támogatásokról szóló szerződéskötések. Az idei nyár előtt a fejlesztési tárca két kísérleti, lakossági programot tervez meghirdetni, valamint a korábbi programokból mintegy 23 ezer panellakás felújítása indulhat meg.

Bencsik János energiaügyekért felelős államtitkár a műsorban elmondta, hogy a korábbi kormány által kiírt pályázatok kapcsán számos probléma merült fel: a 2008-ban kiírt pályázatoknál a támogatások végső kifizetési dátumát 2012 végében határozták meg, amely számos vállalkozót méltánytalan helyzetbe hozott, míg a 2009-es pályázatoknál nem határoztak felsőhatárt a szétosztható források tekintetében.

 

PÁLYÁZATI PÉNZEM ITT.

 

2008-ban 950 pályázatot nyújtottak be, ebből eddig 620 szerződés került aláírása, 330 pályázat esetében a lakóközösségek kérésére történt a halasztás, mert nem rendelkeznek a beruházáshoz szükséges önrésszel. Bencsik János hozzátette, hogy ennek kezelésére a MFB-n keresztül 10 milliárd forinttal emelték a PanelPlusz program hitelkeretét annak érdekében, hogy az érintett önkormányzatok kedvező feltételek mentén tudjanak forráshoz jutni a közösségek segítésére.

A 2009-es panelprogrammal kapcsolatban az államtitkár elmondta, hogy az akkori kormányzat a pályázatok kiírásakor a szétosztható összeg tekintetében nem határozott meg felső korlátot, majd a pályázatok feldolgozásáért felelős területeken is jelentős átszervezéseket eszközöltek. Ebben a kiírásban 650 pályázatot nyújtottak be, amelyek közül az első pályázati csomagnál napokon belül megszülethet a döntés. Ennek köszönhetően már a nyári időszakban 23 ezer panellakás felújítását lehet megkezdeni. Az első csomag fedezetét a kvótaeladásokból szerzett kb. 14 milliárd forint biztosítja. Bencsik János hozzátette, hogy reményei szerint az év folyamán további kvótabevételekre tesz majd szert a kormány, és akkor a második csomag pályázatait is képesek lesznek finanszírozni.

Folyamatban van a ZBR Klímabarát Családi Otthon program is, amely esetében kb. ezer pályázatról született eddig döntés, de várhatóan a fennmaradó ezer családi ház esetében is döntés születhet a napokban (erre összesen 2 milliárd forintos keret áll rendelkezésre). Az államtitkár elmondása szerint így a nyári időszakban a 16 milliárd forintos támogatás eredményeként az építési iparág 35 milliárd forintos megrendelés-állományra számíthat.

A jövőben, amennyiben a megfelelő források rendelkezésre állnak, akkor komplex energiahatékonysági pályázatok kerülnek majd meghirdetésre, amelyek során az energiahatékonysági beruházások mellet a megújuló energiák használatát is ösztönözni fogják. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy először az épületek hatékonyabb energiafelhasználását kell majd elérni (szigetelések, nyílászárócserék és a szabályozhatóság megteremtésével), amely beruházásokat követhet majd a megújuló energiaforrások használata.

A középületek esetében az uniós forrásoknak köszönhetően most átmenetileg jobb a helyzet, fogalmazott Bencsik János, karácsony óta mintegy 35 milliárd forint kiutalásáról döntöttek, és húsvétig további 5 milliárd forint sorsáról születhet döntés. Ebben a programban egyébként a kkv-k is pályázhattak.

A kormány még a nyár előtt két lakossági, kísérleti programot szeretne elindítani. A korábbi kvótabevételekből még rendelkezésre áll közel 4-4,5 milliárd forintnyi összeg. Ennek egyik felét az 1992 előtt épült családi házak korszerűsítésre szeretnék fordítani, amely során 50-60%-os energia-megtakarítás lesz a cél. A rendelkezésre álló összeg másik felét új építésű család házak energiahatékony módon történő megépítésére szeretnék fordítani, amelynél bónuszokkal ösztönöznék a megújuló energiaforrások használatát.

 

(Forrás: Portfolio.hu)

Folyamatosan fejlesztik a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőteret

Folyamatosan fejlesztik a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőteret, javítják az infrastruktúra működését, növelik a létesítmény kapacitását, hogy zökkenőmentes legyen az utaskiszolgálás nagyobb forgalom esetén is - hangsúlyozta Lóga Máté, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) gazdaságfejlesztésért és iparért felelős államtitkára, a Budapest Airport Zrt. igazgatóságának elnöke pénteken, háttérbeszélgetésen Budapesten.
2026. 02. 21. 18:00
Megosztás:

Továbbra is zavartalan lesz a kőolajszállítás Szerbiába Horvátország felől

A Janaf horvát kőolajvezeték-üzemeltető vállalat a horvát kormánnyal együttműködésben 2026. március 20-ig érvényes engedélyt szerzett az amerikai pénzügyminisztérium Külföldi Vagyoneszközöket Ellenőrző Hivatalától (OFAC), amely lehetővé teszi a kőolaj további zavartalan szállítását a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) részére - közölte szombaton a horvát társaság.
2026. 02. 21. 17:00
Megosztás:

Évtizedes mélypontot értek el a lakásépítések, de már látszik a fény az alagút végén

Ahogy arra számítani lehet a korábbi adatokból, ellentmondásos évet zárt a lakásépítési piac. A friss adatok szerint 2025-ben összesen alig több mint 12 ezer új lakás épült, ami 9,3 százalékkal elmarad az egy évvel korábbitól. Ugyanakkor a kiadott lakásépítési engedélyek száma 37 százalékkal 28 ezer fölé nőtt.
2026. 02. 21. 16:00
Megosztás:

5 cég, amely kriptovaluta pénzügyi infrastruktúrát építi

A kriptovalutás fizetés ma már nem futurisztikus kísérlet, hanem egy gyorsan érő infrastruktúra. Ahogy a bankkártyák évtizedek alatt váltak általánossá, úgy a blokklánc-alapú tranzakciók is most lépnek a mainstream felé. A kulcs nem a hype, hanem a háttérrendszerek fejlődése: stabilcoinok, azonnali elszámolás, árfolyamvédelem és szabályozott működés. Bemutatjuk azt az öt vállalatot, amelyek a kriptófizetések „láthatatlan” infrastruktúráját építik.
2026. 02. 21. 15:00
Megosztás:

Egyszeri tételek húzták fel a Grafisoft Park SE nettó eredményét 2025-ben

A Graphisoft Park SE pro forma adózott eredménye tavaly 20,48 millió euró volt az előző évi 7,96 milliárd euró után, az eredményt egyszeri rendkívüli tételek húzták fel - közölte a társaság pénteken a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.
2026. 02. 21. 14:00
Megosztás:

Trump minden országra vonatkozó egységes vámról szóló rendeletet hozott

Az amerikai elnök új, 10 százalékos globális vámról szóló rendeletet írt alá pénteken, miután a legfelsőbb bíróság megsemmisítette az átfogó úgynevezett viszonossági vámtarifákat.
2026. 02. 21. 13:00
Megosztás:

Olcsóbb beszállók a kriptóban: 95 millió dollárt vontak be startupok a piaci visszaesés közepén

A 2 ezermilliárd dolláros kriptopiaci korrekció nemcsak fájdalmat, hanem lehetőséget is hozott a befektetők számára. A kockázati tőkebefektetők (venture capital, VC) egyre kedvezőbb feltételekkel szállnak be projektekbe, miközben a mesterséges intelligencia (AI) és a predikciós piacok vezetik a friss tőkebevonási hullámot. A héten három startup összesen 95 millió dollárt gyűjtött össze – a háttérben pedig egyre tudatosabb, fundamentumvezérelt befektetői szemlélet rajzolódik ki.
2026. 02. 21. 12:00
Megosztás:

A klíma már nem luxus Magyarországon – a kereslet robbanása új szereplőt hoz a piacra

2026-ra a légkondicionálók jelenléte a magyar otthonokban robbanásszerűen megnövekedett. 2022-ben még 4,6 millió lakásból körülbelül 1,2 millió otthonban volt klíma; 2024-re ez az arány 26 százalékról már 33 százalékra nőtt. A trend azóta is folytatódik: a tartós nyári hőségek, az őszi-téli fűtéskiegészítés iránti igény, a gyerekszobák hűtése, az idősebb, illetve érzékenyebb családtagok kényelme, valamint az otthoni munkavégzés elterjedése mind alapvető igénnyé tették a légkondicionálót.
2026. 02. 21. 11:00
Megosztás:

A bitcoin bányászati költségei jelzik a piaci aljat? Fontos fordulat körvonalazódik

A Bitcoin árfolyama jelenleg az átlagos kitermelési költség alatt mozog, ami történelmileg ritka és figyelemre méltó jelenség. A bányászati profitabilitás szűkülése, a nagy befektetők ismételt felhalmozása és a rekordkereskedési volumenek együtt olyan piaci környezetet teremtenek, amely akár egy ciklikus mélypont előszelét is jelezheti.
2026. 02. 21. 10:00
Megosztás:

Ki ülhet a céges autó volánja mögé?

A céges autók kezelése sok vállalat számára lényeges kérdés, hiszen ez nem csupán kényelmi, hanem jogi, biztosítási és működési szempontokból is fontos. Az alapvető kérdés: ki jogosult vezetni ezeket az autókat, és milyen feltételek mellett? Annak érdekében, hogy a céged gördülékenyen, jogszerűen és biztonságosan működjön, érdemes átgondolni a témát.
2026. 02. 21. 09:00
Megosztás:

Hivatalosan megkezdődött a kampányidőszak

Hivatalosan megkezdődött szombaton az április 12-ei országgyűlési képviselő-választás kampányidőszaka, életbe léptek a kampányra vonatkozó szabályok.
2026. 02. 21. 08:00
Megosztás:

A BioTechUSA és a Docler Holding vezérei új vállalkozást indítottak

Közös globális brand építésébe kezd a hazai IT- és étrendkiegészítő piac két meghatározó üzleti vezetője a digitális identitás és tartalomhitelesítés területén komplex szolgáltatást nyújtó Netlocknál.
2026. 02. 21. 07:00
Megosztás:

Itt az utolsó esélyünk a GMO-k kontrollálására

Legkorábban már március elején elfogadhatja az Európai Parlament azt a rendelet-tervezetet, ami lényegében megszünteti a hatósági kontrollt és nyomon követést az új géntechnológiával készült, génmódosított termékek (új GMO-k) felett. Aki ezzel nem ért egyet ‒ legyen szó szervezetről vagy magánszemélyről ‒ még van lehetősége jelezni ezt a magyar európai parlamenti képviselők felé, akik csak akkor tudnak hatékonyan fellépni a tervezet jelen formája ellen, ha megvan hozzá a megfelelő társadalmi támogatottságuk.
2026. 02. 21. 06:00
Megosztás:

Kátyúvadászat helyett biztonság – így vezessünk sérülés nélkül

Kellemetlen meglepetést hagyott hátra az új év elején jött hirtelen lehűlés. A télies időjárás során látványosan megszaporodtak a kátyúk az utakon, ezzel tovább nehezítve a közlekedést. De tudják-e a sofőrök, mi a teendő, ha találkoznak egy olyan úthibával, ami esetleg kárt tehet az autóban vagy akár saját testi épségükben? Arra, hogy hogyan kerülhetők el a kátyúk okozta balesetek, illetve probléma esetén miként érdemes biztonságosan eljárni, a Hankook és Kőrös András, a Hungaroring Driving Center vezetéstechnikai szakembere hívja fel a figyelmet.
2026. 02. 21. 05:00
Megosztás:

Mennyi személyi kölcsönt lehet felvenni az átlagbérből?

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss jelentése szerint 2025 decemberében bruttó 789 200, illetve nettó 548 900 forint volt a teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagkeresete. Ez a bruttó átlagkereset esetében 8,5%, a nettó esetében 9,8%, a reálkereset esetében pedig 6,3% emelkedést jelent az egy évvel korábbihoz képest. A bruttó kereset mediánértéke 607 700, a nettó kereset mediánértéke 427 500 forint volt decemberben, amely értékek 9,4, illetve 10,8%-kal voltak magasabbak az előző év azonos időszakánál. A Bank360 számításai szerint ekkora átlagbérből már a legmagasabb, 15 millió forintos személyi hitelek is felvehetők, de a nettó mediánbér esetében is 13-14 millió forint körül található a felvehető hitelösszeg felső határa.
2026. 02. 21. 04:00
Megosztás:

Előrejelzéseket meghaladó eredmények 2025-ben az Accornál

Az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága érvénytelenítette a Donald Trump elnök által bevezetett, országonként megállapított vámokat pénteken.
2026. 02. 21. 03:00
Megosztás:

Nyugdíj törvényi rendelet - a nyugdíjba vonulás időpontja dönti el a nyugdíj összegét

A nyugdíjba vonulás időpontjának megválasztása nemcsak élethelyzet kérdése, hanem komoly anyagi döntés is. Nem mindegy ugyanis, hogy valaki melyik évben kéri a nyugdíját, mert ez hatással lehet az induló összegre, az emelésekre és a plusz juttatásokra is.
2026. 02. 21. 02:00
Megosztás:

Figyelem, idő és döntések az Alawin Casino Online korszakában

A digitális gazdaság egyik legfontosabb – és legnehezebben mérhető – erőforrása ma már nem pusztán a tőke vagy a munkaerő, hanem a figyelem. Platformok, alkalmazások és online szolgáltatások sora versenyez azért, hogy a felhasználók idejéből részesedést szerezzen. Ez a folyamat nemcsak a médiapiacot formálta át, hanem a fogyasztói döntések logikáját is: mikor, mire és milyen intenzitással fordítunk időt egy adott tevékenységre.
2026. 02. 21. 01:30
Megosztás:

Feladtad már az eheti 5-ös lottót? Meg fogsz lepődni, ha ezt megtudod

Az Ötöslottó történetében a hatodik legnagyobb főnyeremény vár gazdára most szombaton. A csaknem 5 milliárd forintos összeg a győztes és családja számára hosszú távon is fényűző életet tehet lehetővé.
2026. 02. 21. 01:00
Megosztás:

Donald Trump döntéseit érvénytelenítette a bíróság

Az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága érvénytelenítette a Donald Trump elnök által bevezetett, országonként megállapított vámokat pénteken.
2026. 02. 21. 00:05
Megosztás: