Kezd magára találni a magyar ipar
Több mint 16 százalékos éves növekedéssel zárta a márciust a magyar ipar, februárhoz képest pedig 0,4 százalékkal bővült a termelés volumene.
„A várakozásoknak megfelelőek az adatok, a kiugró, 16 százalékos éves növekedés a bázishatással magyarázható. Tavaly márciusban ugyanis a gyárleállások miatt jelentősen, majdnem 10 százalékkal esett vissza az ágazat teljesítménye” – értékelte Németh Dávid, a K&H vezető elemzője a friss ipari számokat.
A márciusi számokból az is látszik, hogy a volumen alapján az ipar ledolgozta a járványból adódó hátrányát. A 2015-ös havi átlagokhoz képest idén februárban és márciusban 21,2 százalékkal és 21,6 százalékkal volt magasabb a termelés volumene, ez pedig meghaladja a koronavírus-járvány előtti időszakra jellemző adatokat. A termelés volumene 2019 májusában például 18,9 százalékkal, 2020 januárjában pedig 18,4 százalékkal haladta meg a 2015-ös átlagot.
„A következő időszakban, különösen a második negyedévben kimagasló növekedésről szólhatnak az ipari mutatók a tavalyi alacsony bázis miatt. Emellett a feldolgozóipari kilátásokra vonatkozó bizalmi indexek is pozitív képet vetítenek előre. Ugyanakkor a szektorra, ezen belül is elsősorban a járműgyártásra árnyékot vethet a globális chiphiány” – tette hozzá Németh Dávid.
A szakember összességében úgy látja, a mostani kilátások alapján az ipar bővülése elérheti a 10 százalékot.