Kimagasló teljesítményt ért el a magyar gazdaság - heti devizapiaci elemzői vélemény

Viszonylag stabil volt a forint a héten
A forint alakulása az euróhoz képest a héten inkább nyugodt volt, mint ingadozó. Szerdán volt egy kisebb kilengése, ekkor – a héten először - 311,3 HUF/EUR árfolyam szintre erősödött, hogy utána ismét a 312,5 HUF/EUR árfolyam szintre gyengüljön. Csütörtökön, a kora délutáni órákban a veszteségek tovább nőttek, így 312,8 HUF/EUR árfolyam szinten jegyezték a hazai fizetőeszközt. Az amerikai dollárral párhuzamosan a forint a főbb piacok eseményeivel együtt mozgott, ahol a dollár gyengült. Az elmúlt napokban a forintnak így sikerült elérnie egészen a 262,9 HUF/USD árfolyam szintet. A csütörtök délutáni órákra sikerült kismértékben korrigálnia a nyereségét, így elérte a 265,6 HUF/USD árfolyam mértéket.
Kiemelkedő éves növekedést produkált a magyar gazdaság
A magyar gazdaság továbbra is tartja erőteljes, dinamikus növekedését, erre a Magyar Statisztikai Hivatal által a harmadik negyedévre közzétett előzetes adatokból következtethetünk. „A 3,6%-os éves növekedés ugyan egyelőre elmarad a megjósolt 4,1%-os mértéktől - amelyet a magyar kormány várt -, ennek ellenére nagyon szép eredménynek tekinthető, hiszen az egyik legjobb az Európai Unió országai között.” – mondta az Akcenta CZ szakértője.
A gazdasági növekedésben benne van az építőipari „boom“, és ugyanilyen sikeres az autóipar is. A növekedésre negatív hatást gyakorolt a mezőgazdaság, ezen belül különösen a hosszú szárazság.
A magyar gazdaság túlszárnyalja az uniós országokat is!
A magyar gazdaság növekedése összehasonlítva a legtöbb európai uniós országgal (különösen az euróövezeti országokéval) nem csak dinamikusabb, hanem alapvetően erősebb is. Az euróövezet gazdaságainak jelenlegi növekedése pozitív, de semmiképpen sem csodálatra méltó. Ezt ugyanis az EKB laza monetáris politikája és az európai kormányok deficites gazdálkodása visszahúzza. (Ha megnézzük a kormányzati gazdálkodás negyedéves alakulását az euróövezetben, akkor azt találjuk, hogy 2006 óta minden negyedévben kizárólag hiány volt.)