Kisvállalkozások is bekapcsolódhatnak az eredetiségvizsgálatba
A közlemény rámutat: az új eljárásrend révén olyan kisvállalkozások is bekapcsolódhatnak az eredetiségvizsgálatba, amelyek korábban az öt technológiabirtokostól függetlenül szerettek volna működni, de erre a 2010. január 1-jét megelőző szabályozás nem adott lehetőséget.
A két hatóság az öt korábbi technológiabirtokos cég hétfői közös közleményére reagált, amelyben szerződésszegéssel vádolták a kormányt szerződésük idő előtti felbontása miatt, és azt is állították, hogy emiatt mintegy 3000 munkahely került veszélybe az ágazatban. A cégek állítása szerint a kormány 2009. december 22-én egyeztetések nélkül, kormányrendeletben módosította az eredetiségvizsgálattal foglalkozó magáncégek 2011. január 31-ig szóló szerződését.
Az öt cég képviseletében Balla Béla, az egyik társaság, az IHG Zrt. vezetője hétfőn az MTI-nek azt mondta: január 22-áre demonstrációt szerveznek, hogy megmentsék az ágazat mintegy háromezer munkahelyét, valamint hogy elérjék a gépjármű-tulajdonosok költségeinek csökkentését. Az NKH és a KEK KH keddi közleményében visszautasította az öt cég állításait arra hivatkozva, hogy a feladatot továbbra is ugyanazok a műhelyek látják el, mint korábban, így munkahelyek a változás miatt nem szűnnek meg.
Kiemelték: az új jogszabályi és technológiai környezet egységes elvárásokat támaszt minden vizsgálóállomással szemben – egészséges versenyhelyzetet teremtve –, amely viszonylag kis beruházással teljesíthető. A kormányrendelet értelmében az eredetiségvizsgálatot ténylegesen végző – több mint 1.100 vizsgálóállomás – a befizetett díj 40 százalékát kapja munkájáért, ami magasabb, mint amihez az új szabályozás előtt hozzájutottak. Az ügyfelek számára januártól a korábbi szinten maradt az eredetiségvizsgálat díja - hangsúlyozza a közlemény. A hatóságok rámutatnak: az új eljárási rendnek megfelelően az öt korábbi technológiabirtokost – akik eddig a vizsgálat díjának jelentős részét maguknak tartották fenn – a folyamatból kihagyva, a vizsgálóállomások közvetlenül szerződéses jogviszonyba kerülnek az Nemzeti Közlekedési Hatósággal.
A hatósági szerződéssel rendelkező vizsgaállomások közvetlenül kapcsolódnak a KEK KH által üzemeltetett, és az eredetiségvizsgálatot támogató informatikai rendszerhez. A két hivatal szerint az eredetiségvizsgálat új eljárásrendje egyszerűbbé teszi az autótulajdonosok ügyintézését is, mivel a vizsgálat helyszínén, közvetlenül a vizsgálatot követően megkaphatják a vizsgálat eredményét igazoló hatósági bizonyítványt. Az előzetes eredetiségvizsgálatot 1998-ban vezették be, elsősorban bűnmegelőzési szempontok miatt. A vizsgálat 2004 óta működik hatósági eljárás keretében.