Lakásfelújítás: bukhatunk az állami támogatásból, mutatjuk, mire érdemes figyelni!
A szoba és előtér inkább munkaigényes
A példában egy szoba teljes felújításával számoltunk. Ez a nyílászárókkal kezdődik, a két ablak és az ajtó kicserélése pedig inkább az anyagköltség terén megterhelő. Az ablakok és ajtók megvásárlása ugyanis majdnem háromszor annyiba kerül, mint a beszerelésük.
Itt azonban véget is ért a magas anyagköltséggel jellemezhető költségtételek sora. A parkettacsere és betonozás, illetve az álmennyezet kialakítása ugyan nem dominál egyik költségelemben sem, más a helyzet viszont a konnektorok cseréjével, és a szoba teljeskörű újrafestésével. Különösen az utóbbi tétel növeli meg a munkadíjat. Így összességében a szoba 1 millió 334 ezer forintos felújítási költségét nagyobb részben alkotják a munkadíjak.
Hasonló a helyzet az előtér felújításával. Itt szintén csak az ajtók cseréje kevésbé munkaigényes, a többi költségtétel már annál inkább. A lerakott csempe cseréje, az újrafestés és a villanyszerelési munkálatok sokkal inkább a munkadíjakat terhelik. Így összességében még nagyobb, majdnem kétharmados arányban jelentkeznek a munkával kapcsolatos költségek, mint a szoba esetében.
A szobával együtt már a 2,2 millió forintot is meghaladja az összes költség, az állami támogatásba számítható költség viszont alig több, mint 1,8 millió forint. A különbséget az okozza, hogy a munkadíjak túlcsordultak, az anyagköltség csupán 903 500 forint, míg a munkadíj 1 363 100 forint. Mivel mindenképpen fele-fele arányban kell szerepelnie anyagköltségnek és munkadíjnak, munkadíjra sem számolható fel ennél több. Ilyenkor lenne szükség még anyagköltségre vonatkozó számlára, de felmerül a kérdés, hogy honnan.
A fürdőszoba felújítása inkább az anyagköltséget növeli
A megoldás az anyagköltség arányának növelésére egy relatíve alacsony munkaigényű felújítási tétel kivitelezése. Az egyik ilyen anyagköltségben bővelkedő helyiség pedig a fürdőszoba. Bár a burkolás során a csempe anyaga és a beépítése nagyjából megegyeznek, az előre megvásárolható wc, fürdőkád, mosdókagyló és tükör jóval többe kerül, mint beépítésük. Így itt fordult a kocka, a fürdőszoba felújítása során az anyagköltség egyértelműen magasabb, mint a munkaerő díja.
Ez azt is jelenti, hogy a két másik szobával együtt végzett fürdőszoba-felújítás csökkenti a munkadíj túlcsordulásból adódó veszteségeket, vagyis több állami támogatást tudunk igényelni.
Ennyire csökkent a veszteség
A felújítás teljes költsége az összes eddig szerepeltetett tételt összeadva 3 230 100 forint, ami az 1 479 500 forintos anyagköltségből és 1 750 600 forintos munkadíjból jön össze. Ha nem lenne az 50-50 százalékos szabály, akkor a költségek felét, azaz 1 615 050 forintot fizetne az állam, de mivel az anyagköltség oldaláról csak 1 479 500 forintot tudunk igazolni, ezért legfeljebb ennyi munkadíj számolható el, így pedig a költségeink felénél 135 550 forinttal kevesebbet térít majd az állam.
Persze ez sem aprópénz, mégis, ha példánkban csak a szobát és az előteret újítottuk volna fel, veszteségünk 217 800 forint lett volna.
Vagyis a fürdőszoba felújítása a másik két szoba mellett 82 ezer forintnyi extra támogatáshoz juttatott bennünket. Ennek az az oka, hogy a fürdőszobában maga a berendezés kerül sokba, a beszerelés már ehhez képest olcsóbban megúszható. A beépíthető bútorok esetén többnyire a magasabb anyagköltség érvényesül. Például a konyhában is többe kerül az előregyártott bútor, mosogatógép, mint azoknak beépítése. Ezzel szemben a sok munkaórát igénylő felújítási feladatok inkább a munkadíjat dobják meg.
Így sem érdemes letapétázni a tavaly festett falat
Persze a támogatási feltételekhez igazodás nem azt jelenti, hogy mindenképpen össze kell válogatni olyan munkákat, amikre valójában semmi szükség nem volt. Példánkból kiindulva, ha a fürdőszoba egyébként is remekül használható állapotban van, többet vesztünk, ha a 82 ezer forintos állami támogatás miatt lecseréljük az újszerű berendezéseket, hiszen ez nem csak felesleges, de még a támogatással együtt is többszázezres extra költséget jelent. Nem is kell feltétlenül új helyiséget bevonni a felújítási munkákba, hiszen az alapból munkaigényes szoba és előtér felújítás során is van anyagköltség szempontjából kiemelkedő tétel. A példa alapján ugyanis a nyílászárók, ajtók, ablakok megvétele jóval magasabb költséggel jár, mint maga a beszerelés.
A lakásfelújítási támogatás számos célra felhasználható. A példában szereplő belső felújítási munkák mellett az épület külső szigetelése, napelemes rendszer telepítése is elszámolható a program keretében. A felújított házhoz tartozó kertben pedig a meglévő melléképület felújítására, garázs, kerítés, terasz építésére, vagy akár télikert kialakítására is igényelhetünk támogatást. Van tehát miből választani, hogy egyaránt legyen magas anyagköltséggel és magas munkadíjjal járó felújítás az elvégzett munkák között.