Lassuló ütemben növekedett a kínai szolgáltatóipar

Lassuló ütemben növekedett a kínai szolgáltatóipar teljesítménye decemberben, miközben a kiadások jelentős növekedése miatt a szektorban működő vállalatok az elmúlt közel 13 évben látott legnagyobb mértékű áremelést alkalmazták - derül ki a Caixin Insight Group kínai kutatóintézet és az IHS Markit londoni székhelyű pénzügyi-gazdasági adatszolgáltató közös felméréséből.

Lassuló ütemben növekedett a kínai szolgáltatóipar

A Caixin/Markit szerdán közzétett adatai szerint a kínai gazdaság több mint felét kitevő szolgáltatóipar beszerzésimenedzser-indexe (BMI) decemberben 56,3 pontra ereszkedett a novemberi 57,8 pontról. Bár az adat a megelőző két hónapnál visszafogottabb növekedést jelzett, a bővülés mértéke így is az elmúlt évtizedben regisztrált legerősebb adatok közé tartozott, és a koronavírus-járvány utáni további helyreállást tükrözte. A kínai szolgáltatóipari BMI immár nyolcadik hónapja állt a növekedést és a visszaesést elválasztó, 50 pontos küszöb fölött.
   
A teljesítmény növekedésének ütemére az új megrendelések lassuló bővülése hatott a múlt év utolsó hónapjában. Bár a kereslet összességében javult, az új megrendelések állományát tükröző részindex szeptember óta a leggyengébb emelkedést jelezte. Az exportmegrendelések növekedése lassult, miután novemberben az elmúlt több mint másfél év legerősebb adatát regisztrálták ezen a téren. A Caixin/Markit szakértői csoportjának tagjai az adatokkal együtt kiadott közlemény szerint a külföldi kereslet élénkülésének mérséklődését a kulcsfontosságú exportpiacokat érintő újabb járványhullámok kialakulásával magyarázták.
   
A foglalkoztatottság alindexe az ötödik egymást követő hónapja maradt az 50 pontos küszöb fölött, jóllehet a bővülés mértéke lassult a novemberi szinthez képest. A felmérésben részt vevő szolgáltatóipari vállalatok arról számoltak be, hogy az év végére a magasabb személyzeti költségek és nyersanyagárak miatt nőttek a kiadásaik. A cégek így a felszámított áraikat is emelték, méghozzá 2008 januárja óta a legnagyobb mértékben.
    
Az üzleti várakozásokat tükröző részindex 2011 áprilisa óta a legnagyobb mértékű derűlátásról árulkodott a múlt hónapban, a negyedik egymást követő hónapja tartó emelkedést követően. A kínai szolgáltatóipari vállalatok jellemzően arra számítanak, hogy a világjárvány megfékezésével a globális gazdasági körülmények javulhatnak az elkövetkező egy év során, a teljesítmény pedig tervezett cégbővítéseken keresztül tovább javulhat.
   
A szintén szerdán közzétett, a feldolgozóipari és szolgáltatóipari adatokat is magában foglaló kompozit beszerzésimenedzser-index a novemberi 57,5 pontról 55,8 pontra zsugorodott decemberben. A novemberi adat a kínai gazdasági teljesítmény egészének legkiugróbb emelkedését jelentette 2010 márciusa óta. Vang Csö, a Caixin vezető közgazdásza rámutatott: bár a növekedés üteme mérséklődött, az index továbbra is magas szinten állt a múlt év utolsó hónapjában, miközben a kereslet és a kínálat a feldolgozóiparban és a szolgáltató szektorban egyaránt tovább bővült.
   
Vang az adatok tükrében úgy értékelte, hogy a járványnak a belföldi gazdaságban okozott káros hatásai tovább enyhültek, és a helyreállás a feldolgozóiparban és a szolgáltatói szektorban is folyatódott. A szakértő mindazonáltal arra számít, hogy a járvány utáni gazdasági helyreállás még hónapokon át tarthat, a makrogazdasági mutatók pedig a múlt év első felének gyenge adatai miatt erősebbek lesznek az elkövetkező hat hónapban.
   
A kínai statisztikai hivatal múlt csütörtökön tette közzé a feldolgozóiparon kívüli, főleg a szolgáltatásokat és az építőipart tömörítő szektor beszerzésimenedzser-indexét. A javarészt nagyobb, állami kézben lévő vállalatok körében folytatott hivatalos felmérés adatai alapján a szolgáltató szektor teljesítménye novemberhez képest lassuló ütemben bővült - 54,8 ponton állt a hivatalos részindex a múlt év utolsó hónapjában. A hivatalos kompozit BMI pedig 55,1 pontra szűkült a novemberi 55,7 pontról.
   
Kína gazdasági helyreállása 2020 harmadik negyedévében tovább gyorsult: a növekedés mértéke 4,9 százalékra emelkedett a második negyedévben mért 3,2 százalékról. A koronavírus-járvány bénító hatásaira az ország gazdasága a múlt év első három hónapjában 6,8 százalékkal zsugorodott. Az utolsó negyedéves GDP-adatokat január 18-án közlik majd. A kínai statisztikai hivatal szerdán jelentette be, hogy a 2019-es növekedési adatot a korábbi 6,1 százalékról 6,0 százalékra javította az éves felülvizsgálati gyakorlata során.
   
A Világbank előrejelzése szerint a kínai gazdaság 2020-ban 2 százalékos növekedést érhet el, míg a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerint Kína a G20-as országcsoport egyetlen, gazdasági növekedést elérő országa lehet a múlt évet tekintve. Az IMF októberben 1,9 százalékra növelte előrejelzését a kínai GDP tavalyi növekedésére vonatkozóan. 2021-re a Világbank 7,9 százalékos, az IMF pedig 8,2 százalékos bővülést valószínűsít.

Vegyes mozgás az ázsiai tőzsdéken

Vegyesen zártak a vezető ázsiai börzék szerdán, és a térségben 8 órakor még nyitva tartó részvénypiacokon sem alakult ki biztos trend.
2021. 08. 25. 08:30
Megosztás:

Az olaj ára nagyot emelkedett, Kínában (állítólag) nincs új Covid fertőzés

A WTI a soron következő, októberi határidőre 66 dollárig emelkedett. A hírek szerint Kínában nem találtak új Covid fertőzést az elmúlt napokban, ami jót tett a piacnak, ráadásul az ázsiai országban kezd az élet teljesen visszatérni a korábbi kerékvágásba.
2021. 08. 24. 13:00
Megosztás:

Nőtt a kínai távközlési szektor bevétele

Jelentősen nőtt a kínai távközlési szektor bevétele az idei első hét hónapban - közölte a kínai ipari és informatikai minisztérium.
2021. 08. 23. 12:00
Megosztás:

Megszűnt a legnagyobb hongkongi tüntetéseket szervező szövetség

Bejelentette feloszlását vasárnap a legnagyobb hongkongi tüntetéseket megszervező jogvédő ernyőszervezet, a Civil Human Rights Front (CHRF) - jelentette internetes kiadásában a South China Morning Post (SCMP) című hongkongi lap.
2021. 08. 16. 08:00
Megosztás:

A kínai kikötő lezárás újabb gondokat okozhat

A világ harmadik legforgalmasabb kikötőjében, a Ningbo-Zhoushan-ban határozatlan időre lezárták egy egyik terminált.
2021. 08. 14. 00:05
Megosztás:

Gazdaság szabályozási tervet készített Kína

Kína kiadott egy ötéves gazdaság szabályozási tervet, ami a kulcsfontosságú iparágak szélesebb körű szabályozásának átfogó kereteként fog szolgálni.
2021. 08. 13. 22:00
Megosztás:

Gazdasági lassulást okoz a delta variáns

Ázsiában magukhoz tértek a piacok, hiszen Japánban a Nikkei 225 közel 0,6%-ot emelkedett, Kínában a Shanghai Composite index 0,2%-kal került feljebb, míg a Hang Seng index 0,3%-ot emelkedett.
2021. 08. 11. 14:00
Megosztás:

Egyre gyorsabban terjed a vírus Ázsiában

Ázsiában a piacok emelkednek, annak ellenére, hogy a vírus delta variánsának a terjedése egyre gyorsabb és egyre nagyobb aggodalmat okoz. A japán Nikkei 225 index 0,3%-kal emelkedik, a kínai Shanghai Composite index 0,4%-kal, illetve a Hang Seng index pedig 0,8%-kal kereskedik feljebb.
2021. 08. 10. 16:00
Megosztás:

Kialudt a láng, véget ért a nyári olimpia

A tokiói Olimpiai Stadionban rendezett vasárnapi záróünnepségen kialudt a láng, ezzel véget ért a XXXII. nyári olimpia a japán fővárosban.
2021. 08. 08. 21:00
Megosztás:

A japánok is úgy gondolják, hogy sikeresek vagyunk a járvánnyal szemben

Magyarország a harmadik a Nikkei japán gazdasági napilap listáján, amely a világ 120 országát rangsorolja aszerint, hogy hol mennyire sikeres a koronavírus-járvány kezelése.
2021. 08. 07. 21:00
Megosztás:

Új mélyponton a 10 éves kínai állampapír hozama

A 10 éves kínai állampapír hozama már hetedik hete megállás nélkül csökken, és tegnap újabb 52 hetes mélypontra esett.
2021. 08. 03. 15:00
Megosztás:

Tovább csökkent a kínai feldolgozóipar teljesítményének növekedése

Tovább mérséklődött a kínai feldolgozóipar teljesítményének növekedése júliusban, amikor az ország több részét megbénította a szélsőséges időjárás.
2021. 07. 31. 20:00
Megosztás:

Megijedt Kína a zuhanó árfolyamokat látva

A kínai vezetés megijedt a zuhanó árfolyamok láttán, és a piaci szabályozó elmondta a vezető bankároknak, hogy az eddig történt intézkedések nem a piac egészét érintő intézkedés sorozat részei, hanem csak az oktatásügyben akarnak rendet rakni.
2021. 07. 29. 15:00
Megosztás:

Kötelezővé teszik a nemzetbiztonsági oktatást egyes hongkongi egyetemeken

Kötelezővé teszik a hallgatók számára a nemzetbiztonsági oktatást legalább három, hongkongi egyetemen a szeptemberben kezdődő tanévtől - számolt be hétfőn este internetes kiadásában a South China Morning Post (SCMP) című hongkongi lap.
2021. 07. 27. 09:30
Megosztás:

Kínában szigorítják a magániskolák működését

A magánoktatás szigorítását célzó intézkedéseket jelentettek be Kínában, egyebek mellett a családokra nehezedő anyagi terhek mérséklésének érdekében.
2021. 07. 27. 06:30
Megosztás:

Kétoldalú együttműködési megállapodást írt alá az MNB és a Kínai Értékpapír-felügyeleti Hatóság

Kétoldalú együttműködési megállapodást írt alá a Kínai Értékpapír-felügyeleti Hatóság (CSRC) és a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a két fél közötti információcsere és tudásmegosztás érdekében - közölte az MNB hétfőn az MTI-vel.
2021. 07. 26. 14:00
Megosztás:

Patthelyzetbe kerültek a kínai-amerikai kapcsolatok

Hszie Feng kínai külügyminiszter-helyettes szerint patthelyzetbe kerültek a kínai-amerikai kapcsolatok, elsősorban amiatt, mert egyes amerikaiak képzeletbeli ellenségként ábrázolják Kínát.
2021. 07. 26. 11:00
Megosztás:

1,5 milliárd dózis vakcinát adtak be Kínában

Már több mint 1,5 milliárd dózis koronavírus elleni vakcinát adtak be Kínában a lakosság körében - közölte a kínai egészségügyi hatóság pénteken.
2021. 07. 25. 06:00
Megosztás:

XTB iroda nyílik Dubajban

Miután a DFSA-tól 3a kategóriás engedélyt kapott, az XTB MENA Limited júliustól globális befektetési lehetőségeket kínál a közel-keleti és észak-afrikai ügyfelek számára.
2021. 07. 23. 06:30
Megosztás:

Rontotta a fejlődő ázsiai országok idei növekedési előrejelzését az ADB

Enyhén rontotta a fejlődő ázsiai és csendes-óceáni gazdaságok idei gazdasági növekedésére vonatkozó előrejelzését az Ázsiai Fejlesztési Bank (ADB), mivel a koronavírus-járvány újabb hulláma lassította néhány országban a fellendülést.
2021. 07. 21. 09:00
Megosztás: