Lehiggadt a piac - csökkent Dubai CDS árjegyzése
A CMA DataVision vezető londoni piaci adatszolgáltató cégnél az MTI kérdésére kedden elmondták: a dubaji szuverén törlesztéskockázat fedezetére szolgáló hitelpiaci származékos csereügyletek (credit default swaps, CDS) ára az irányadó ötéves futamidőre az aznapi kereskedésben 512,4 bázispont volt a londoni CDS-piacon az 569,6 bázispontos előző esti zárás után. Dubaji CDS-árazása a múlt héten még jóval 700 bázispont feletti szinteken járt.
Folyamatosan csökkennek a londoni piacon a közép-európai EU-gazdaságok, köztük Magyarország törlesztéskockázati biztosítási díjszabásai is, amelyek - jóllehet a dubaji árazásokénál összehasonlíthatatlanul kisebb mértékben - szintén emelkedtek, miután a múlt héten az emírség legnagyobb állami holdingcége törlesztési türelmet kért a befektetőktől. A CMA DataVision londoni szakelemzői kedden az MTI-nek elmondták: a magyar törlesztésfedezeti ügyletek árazása az aznapi kereskedésben 229,3 bázispont volt az előző esti 237,0 bázispontos záró, és a múlt héten mért, 250 bázispontot közelítő szintek után.
A lengyel és a cseh CDS-tranzakciók árazásán is látszott a piaci megnyugvás: az előbbi 131,4 bázispontról 129,4-re, az utóbbi 88,0 bázispontról 87,4-re csökkent kedden. A múlt hét második felében a lengyel államadósság-törlesztés határidős biztosítási ügyleteinek díjai még 140 bázispont közelében, Csehország CDS-árazásai 95 bázispont felett jártak.
A magyar szuverén törlesztési kilátások piaci megítélése tavasz óta egyébként folyamatosan és jelentős ütemben javul. A londoni CDS-piacon március elején még 630 bázispontos magyar CDS-árjegyzést mértek; ez volt az eddigi csúcspont a pénzügyi válság kezdete óta. A kedden Londonban mért 229,3 bázispontos magyar CDS-árjegyzés azt jelenti, hogy jelenleg minden 10 millió euró magyar államadósság nem teljesítővé válás elleni biztosítása évente valamivel több mint 229 ezer euróba - az október végén kért összeg harmadánál nem sokkal többe, és az aktuális dubaji árazásnak kevesebb mint a felébe - kerül a londoni CDS-piacon.
A dubaji adósságválság kipattanásával ugyanakkor ismét a befektetői figyelem előterébe került az, hogy az euróövezeten belül szintén vannak ingatag helyzetűnek tartott szuverén adósok. A piac mindenekelőtt Görögországra és Írországra figyel. Az előbbi CDS-ügyleteinek árazása kedden Londonban 187,9 bázispont volt az előző napi 190,5 bázispontos záró után, az utóbbié pedig 166,0 bázispontról 163,2 bázispontra csökkent a CMA DataVision londoni szakelemzőinek tájékoztatása szerint.
Ezek a díjszabások azonban egyértelműen jelzik, hogy e két valutauniós gazdaságot a piaci szereplők jóval kockázatosabb adósnak tartják, mint például az euróövezeten kívüli Lengyelországot vagy Csehországot. A Moody's Investors Service nemzetközi hitelminősítő nemrég leminősítést valószínűsítő felülvizsgálatot jelentett be a görög adósbesorolásra azzal az indokkal, hogy az idén várhatóan 12,5 százalékra duzzadó GDP-arányos görög államháztartási deficit "súlyos kérdéseket" vet fel Görögország közfinanszírozási helyzetének fenntarthatóságával kapcsolatban.
Egy másik nagy hitelminősítő, a Fitch Ratings a múlt hónapban agresszív mértékben, egyszerre két fokozattal rontotta Írország szuverén adóskockázati besorolását, közölve: becslése szerint az ír államháztartási hiány az idén eléri a GDP-érték 12,5 százalékát, és jövőre is 12 százalékos lesz, ennek hatására pedig a bruttó ír államadósság 2010 végére a hazai össztermék 110 százaléka fölé emelkedik. Az adósságráta 2007 végén még alig 25 százalék volt.
A Financial Times a dubaji adósságválságról közölt keddi elemzésében azt írta: az ügy teljesen átfordította a hagyományos befektetői felfogást, amely eddig azt diktálta, hogy válságos időkben szabadulni kell a feltörekvő piaci befektetési termékektől, és a fejlett ipari térség biztonságosabb piacain kell vásárolni. Ezúttal a kínai és a brazil kötvénypiacra áramlik a tőke, mivel - egészségesebb közfinanszírozási helyzetük miatt - a befektetők ezeket az országokat menedéknek tekintik, miközben a görög és az ír adósságpiacokon eladási hullám vonult végig - áll a londoni gazdasági napilap keddi helyzetértékelésében.