Mégsem szűnik meg a nyesz
A GWC pénzügyi kommunikációs ügynökség MTI-hez hétfőn eljuttatott közleménye emlékeztet, hogy tartós befektetési szerződésnél, ha a megtakarító legalább öt éves befektetési tartamot választ, akkor az elért nyereség után nem kell adót fizetnie. A legalább három éves, de öt évnél rövidebb idejű megtakarítás hozama pedig kedvezményesen adózik: a szokásos 20 százalék helyett 10 százalék az adókulcs.
A kedvezmények igénybe vételéhez minimálisan 25 ezer forint befektetett összeg szükséges. A törvény megteremti az átjárás lehetőségét a nyesz-ből a tartós befektetési számlára, ezt azonban szakértők elhibázott lépésnek tartják. A közlemény idézi Szalai Sándort, a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (Bamosz) elnökét, aki szerint a megtakarítók a piacok átmeneti megingásakor elbizonytalanodhatnak, és befektetéseik eladása, valamint részbeni felhasználása mellett dönthetnek.
Ezzel a rövidülhet a megtakarítási időszak, és csökkenhet a hosszú távú megtakarítások volumene. A szakember hozzáteszi: aki vált, annak az utolsó két évben kapott adójóváírást 20 százalékkal növelt értéken kell visszafizetni. A nyesz-en lévő megtakarítást az eredeti szabályozás szerint a nyugdíjba vonuláskor lehetett felvenni kamatadó-mentesen. Emellett a másik ösztönző a számlával összefüggő adó-visszatérítés, amely jövőre is fennmarad.
Ez a számlára befizetett összeg 30 százalékának, de legfeljebb 100.000 forintnak az évenkénti számlára utalását jelenti, amennyiben a számlatulajdonos az év során új befizetéssel növelte a számlaegyenlegét. A nyesz-en elhelyezett, illetve a magán- vagy önkéntes pénztári megtakarítások között az a leglényegesebb különbség, hogy a nyesz esetében a megtakarító maga dönti el, hogy mikor milyen összeget helyez el a számlán, valamint azt is, hogy a megtakarítást mibe fekteti.