Meredek olajárcsökkenés várható az idén

Több okból is meredek olajárcsökkenés várható még az idén - jósolják londoni iparági szakelemzők legfrissebb előrejelzésükben.

A Capital Economics, az egyik legnagyobb citybeli pénzügyi-befektetési tanácsadó csoport szakértői közölték, hogy várakozásuk szerint a globális alaptípusnak tekintett Brent olajféleség hordónkénti ára a 120 dollárt meghaladó jelenlegi szintről az idei év végéig 85 dollárra zuhan.

 

A ház az általa várt jelentős áresés okai között kiemeli, hogy - jóllehet egyelőre nem lehet biztonsággal megjósolni a közel-keleti fejlemények végkimenetelét - nem váltak valóra a megmozdulások "járványossá" válásával kapcsolatos "legsúlyosabb félelmek", a zavargások nem terjedtek át olyan jelentős termelő országokra, mint Algéria vagy Szaúd-Arábia.

 

A Capital Economics elemzői megemlítik azt is, hogy végéhez közeledik az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve mennyiségi enyhítési kurzusának második fordulója. A ház szerint a Fed monetáris alapállásának szigorúbbá válásával eltűnik az egyik olyan tényező, amely gyengítette a dollárt, és így emelte számos árupiaci termék, köztük az olaj árát. A cég szerint emellett sok nyersanyagféle ára ahhoz a "veszélyzónához" közelít, amelynek elérésével már csökkenésnek indul éppen e nyersanyagok globális kereslete, és ez szintén az árfolyamok összeomlásának esélyét növeli. Más nagy londoni házak ugyanakkor jóval kevésbé derűlátó, az utóbbi napokban még jelentősen meg is emelt olajár-előrejelzéseket tartanak érvényben.

 

olaj

 

A Fitch Ratings, a legnagyobb európai hitelminősítő minap ismertetett forgatókönyve szerint - bár ennek megvalósulását a Fitch londoni elemzői maguk is "alacsony" valószínűségűnek nevezték - a nyersolaj hordónkénti ára az idei második negyedévben 200 dollárig emelkedik tovább, és 2011 egészében az átlagár eléri a 150 dollárt. Az amerikai gazdaság növekedési üteme 150 dolláros átlagos olajár mellett az idei évre várt 3 százalék helyett 2,6 százalék, jövőre 2,8 százalék helyett 1,5 százalék lenne, vagyis egy ilyen olajárszint az idén 0,4, jövőre 1,3 százalékpontot faragna le az amerikai gazdaság növekedéséből a Fitch Ratings számítási modellje szerint.

 

A hitelminősítő azzal számol, hogy 150 dolláros átlagos olajár esetén az euróövezetben az idén 1,2 százalék helyett mindössze 0,5 százalék lenne a gazdasági növekedés, 2012-ben pedig 1,8 százalék helyett 1,4 százalék. A 150 dolláros olaj a világgazdaság egészének növekedési ütemét 2011-ben és 2012-ben egyaránt 3,2 százalékról 2,8 százalékra lassítaná a Fitch Ratings szerint.

 

A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni elemző és kutatórészlegének (BofA Merrill Lynch Global Research) szakértői legújabb globális energiapiaci helyzetértékelésükben kiemelték, hogy miközben a világpiaci nyersolajkereslet "nyaktörő ütemben" növekszik, a líbiai harcok miatt egymillió hordónyi napi kínálat tűnt el a piacról. A ház mindezek figyelembevételével az idei második negyedévre szóló átlagos világpiaci olajár-prognózisát a Brent esetében rendkívül meredeken, 86 dollárról 122 dollárra emelte. A cég iparági szakelemzői azzal számolnak, hogy e negyedévi átlagon belül a Brent hordója egy időre átlépheti a 140 dollárt is.

 

A BofA Merrill Lynch Global Research szakértői 2011 egészére az eddigi 88 dollár helyett az új prognózisban 108 dolláros hordónkénti Brent-átlagárat jósoltak. E megemelt éves átlagár-előrejelzések is azonban arra a feltételezésre alapulnak, hogy a líbiai kínálat az év vége felé helyreáll, és a magas árszint csökkenti a globális keresletet. A cég londoni elemzői ugyanakkor kidolgoztak egy sokkal borúlátóbb forgatókönyvet is. Ennek alapfeltételezése szerint a líbiai olajexport nem indul újra, és a zavargások terjedésével a közel-keleti és észak-afrikai napi termelésből összességében 4,3 millió hordónyi esne ki az idén. Ebben az esetben a Brent hordójának idei egész éves átlagára elérné a 160 dollárt, 200 dollár feletti köztes kiugrásokkal.

Az Alapszámlánál is megemelik a díjmentesen felvehető készpénz összegét

Február elsejével érdekes anomália állt elő, ugyanis az Alapszámlánál a bankautomatából havonta díjmentesen felvehető készpénz összege továbbra is 150 ezer forint maradt, míg a jogszabályi díjmentes készpénzfelvétel lehetősége 300 ezer forintra nőtt. Persze nyilatkozatot lehet az Alapszámlához is leadni, de aki megfeledkezett róla, az rosszabb helyzetbe került. Ezt a problémát egy éjszaka megjelent jogszabály orvosolja, ugyanis az ATM-ből nyilatkozat nélkül díjmentesen felvehető készpénz összegét 300 ezer forintra emelik az Alapszámlánál is. Azért van emellett egy érdekesség az új rendeletben, ami még magyarázatra szorulhat.
2026. 02. 22. 05:00
Megosztás:

Tovább bővül a klímás otthonok aránya Magyarországon

2026-ra tovább nőtt a légkondicionálók elterjedtsége Magyarországon: míg 2022-ben a 4,6 millió lakásból mintegy 1,2 millióban volt klíma, 2024-re az arány 33 százalékra emelkedett, és a bővülés azóta is tart.
2026. 02. 22. 04:00
Megosztás:

Használjuk az AI-t, de nem vagyunk felkészülve rá – lemaradásban Magyarország és a közép- és kelet-európai régió

"AI in Central and Eastern Europe", azaz Mesterséges intelligencia Közép- és Kelet-Európában címmel jelent meg a KPMG legújabb kutatása. A tanulmány átfogó képet ad a közép- és kelet-európai régió – köztük Magyarország, Csehország, Lengyelország, Románia, Szlovákia és Szlovénia – AI-stratégiájáról, felmérve az országok és vállalatok helyzetét az AI szabályozása, bevezetése, felhasználása és fejlesztése terén. Az adatok azt mutatják, hogy bár a régió lemaradással küszködik, a közép- és kelet- európaiak a világátlagnál kevésbé tartanak attól, hogy az AI meg fogja szüntetni a munkahelyeket.
2026. 02. 22. 03:00
Megosztás:

Ön mennyi pénzt keres? Interaktív térképen a magyarországi fizetések

A friss, decemberi KSH-adatok végre tiszta vizet öntenek a pohárba. Kiderült, hogy pontosan hogyan alakultak a hazai fizetések 2025-ben. Bár az országos átlagkereseti rangsort továbbra is a főváros dominálja – hiszen itt összpontosul a legtöbb magas hozzáadott értékű, döntéshozói pozíció –, a legújabb számok egy kifejezetten biztató trendet is megmutatnak.
2026. 02. 22. 02:00
Megosztás:

A rendeletet aláírták! 66-91 éves nyugdíjasok készüljetek!

Bemutatjuk, hogy kik jogosultak a 13. havi nyugdíjra, illetve a 14. havi nyugdíj első kifizetésére, továbbá azt is áttekintjük, milyen szempontokat érdemes mérlegelni a nyugdíjba vonulás időpontjának megválasztásakor ezen szabályok fényében.
2026. 02. 22. 01:00
Megosztás:

Bitcoin és Ether stabil maradt Trump új vámbejelentése után

A kriptovaluta-piac pénteken meglepő stabilitást mutatott, miután Donald Trump amerikai elnök új, általános 10%-os importvámot jelentett be. A döntés különösen annak fényében figyelemre méltó, hogy közvetlenül egy olyan bírósági határozat után érkezett, amely korlátozta az elnök korábbi rendkívüli gazdasági felhatalmazásainak használatát.
2026. 02. 22. 00:05
Megosztás:

Egységes közúti jelzéseket is hoz az új KRESZ

A közútkezelői feladatokkal foglalkozó szakmai szervezetekkel folytatódott a közlekedési szabályok finomhangolása. Az Építési és Közlekedési Minisztérium széleskörű szakmai egyeztetések keretében tekinti át az új KRESZ tervezetét, valamint az arra beérkező észrevételeket.
2026. 02. 21. 23:00
Megosztás:

Francia elnök: az amerikai vámok érvénytelenítéséről szóló határozat a jogállamiság fontosságát bizonyítja

Az amerikai legfelsőbb bíróságnak a globális vámokat érvénytelenítő határozata a demokráciákban létező, a hatalommal szembeni fékek és ellensúlyok és a jogállamiság fontosságát bizonyítja - jelentette ki szombaton Emmanuel Macron francia elnök.
2026. 02. 21. 22:00
Megosztás:

Kiderült, milyen izgalmas tárgyakat visznek a Kincsvadászok az Art and Antique vásárra

A Kincsvadászok kereskedői is ott lesznek az idei Art and Antique kiállításon és vásáron a Bálnában február 26. és március 1. között. Nem üres kézzel jönnek a TV2 műsorának szereplői: Katona Szandra egy értékes Sisi kerámiát, Molnár Viktor ékszereket és szobrokat, Fertőszögi Péter pedig egy olyan falikárpitot visz magával, amelyet nagy licitharc után szerzett meg műsorban.
2026. 02. 21. 21:00
Megosztás:

A 4iG konszolidálja távközlési infrastruktúráját

A 4iG Nyrt. és az e&PPF Telecom Group B.V. (e& PPF Telecom Group) előzetes megállapodást írt alá, amely hosszú távú stratégiai partnerség létrehozására irányuló közös szándékukat rögzíti. A pénzmozgással nem járó részvénycsere ügylet keretében a 4iG Távközlési Holding legfeljebb 49%-os részesedéssel a CETIN Hungary – Magyarország egyik vezető mobil rádiós infrastruktúra-vállalata – meghatározó stratégiai részvényesévé válhat. Ezzel párhuzamosan az e& PPF Telecom Group legfeljebb 38%-os részesedést szerezhet a 4iG Csoport tulajdonában álló, Magyarország legnagyobb vezetékes hálózati infrastruktúra-társaságában, a 2Connectben. A tranzakciók zárásának feltétele az átvilágítás sikeres lezárása, a végleges tranzakciós dokumentáció aláírása, továbbá a szükséges részvényesi és hatósági jóváhagyások megszerzése.
2026. 02. 21. 20:00
Megosztás:

Veres Tibor, a Wallis Csoport alapítója az EY Az Év Üzletembere Díj győztese

A Wallis Csoport alapítója és elnöke, Veres Tibor nyerte el a fődíjat az EY Az Év Üzletembere program gáláján. A nemzetközi piacokon is sikerrel terjeszkedő befektetési csoport alapító tulajdonosa és vezetője a verseny globális döntőjében is képviselni fogja hazánkat. A független bírálóbizottság hat különdíjat is átadott Magyarország példamutató vállalkozóinak.
2026. 02. 21. 19:00
Megosztás:

Folyamatosan fejlesztik a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőteret

Folyamatosan fejlesztik a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőteret, javítják az infrastruktúra működését, növelik a létesítmény kapacitását, hogy zökkenőmentes legyen az utaskiszolgálás nagyobb forgalom esetén is - hangsúlyozta Lóga Máté, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) gazdaságfejlesztésért és iparért felelős államtitkára, a Budapest Airport Zrt. igazgatóságának elnöke pénteken, háttérbeszélgetésen Budapesten.
2026. 02. 21. 18:00
Megosztás:

Továbbra is zavartalan lesz a kőolajszállítás Szerbiába Horvátország felől

A Janaf horvát kőolajvezeték-üzemeltető vállalat a horvát kormánnyal együttműködésben 2026. március 20-ig érvényes engedélyt szerzett az amerikai pénzügyminisztérium Külföldi Vagyoneszközöket Ellenőrző Hivatalától (OFAC), amely lehetővé teszi a kőolaj további zavartalan szállítását a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) részére - közölte szombaton a horvát társaság.
2026. 02. 21. 17:00
Megosztás:

Évtizedes mélypontot értek el a lakásépítések, de már látszik a fény az alagút végén

Ahogy arra számítani lehet a korábbi adatokból, ellentmondásos évet zárt a lakásépítési piac. A friss adatok szerint 2025-ben összesen alig több mint 12 ezer új lakás épült, ami 9,3 százalékkal elmarad az egy évvel korábbitól. Ugyanakkor a kiadott lakásépítési engedélyek száma 37 százalékkal 28 ezer fölé nőtt.
2026. 02. 21. 16:00
Megosztás:

5 cég, amely kriptovaluta pénzügyi infrastruktúrát építi

A kriptovalutás fizetés ma már nem futurisztikus kísérlet, hanem egy gyorsan érő infrastruktúra. Ahogy a bankkártyák évtizedek alatt váltak általánossá, úgy a blokklánc-alapú tranzakciók is most lépnek a mainstream felé. A kulcs nem a hype, hanem a háttérrendszerek fejlődése: stabilcoinok, azonnali elszámolás, árfolyamvédelem és szabályozott működés. Bemutatjuk azt az öt vállalatot, amelyek a kriptófizetések „láthatatlan” infrastruktúráját építik.
2026. 02. 21. 15:00
Megosztás:

Egyszeri tételek húzták fel a Grafisoft Park SE nettó eredményét 2025-ben

A Graphisoft Park SE pro forma adózott eredménye tavaly 20,48 millió euró volt az előző évi 7,96 milliárd euró után, az eredményt egyszeri rendkívüli tételek húzták fel - közölte a társaság pénteken a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.
2026. 02. 21. 14:00
Megosztás:

Trump minden országra vonatkozó egységes vámról szóló rendeletet hozott

Az amerikai elnök új, 10 százalékos globális vámról szóló rendeletet írt alá pénteken, miután a legfelsőbb bíróság megsemmisítette az átfogó úgynevezett viszonossági vámtarifákat.
2026. 02. 21. 13:00
Megosztás:

Olcsóbb beszállók a kriptóban: 95 millió dollárt vontak be startupok a piaci visszaesés közepén

A 2 ezermilliárd dolláros kriptopiaci korrekció nemcsak fájdalmat, hanem lehetőséget is hozott a befektetők számára. A kockázati tőkebefektetők (venture capital, VC) egyre kedvezőbb feltételekkel szállnak be projektekbe, miközben a mesterséges intelligencia (AI) és a predikciós piacok vezetik a friss tőkebevonási hullámot. A héten három startup összesen 95 millió dollárt gyűjtött össze – a háttérben pedig egyre tudatosabb, fundamentumvezérelt befektetői szemlélet rajzolódik ki.
2026. 02. 21. 12:00
Megosztás:

A klíma már nem luxus Magyarországon – a kereslet robbanása új szereplőt hoz a piacra

2026-ra a légkondicionálók jelenléte a magyar otthonokban robbanásszerűen megnövekedett. 2022-ben még 4,6 millió lakásból körülbelül 1,2 millió otthonban volt klíma; 2024-re ez az arány 26 százalékról már 33 százalékra nőtt. A trend azóta is folytatódik: a tartós nyári hőségek, az őszi-téli fűtéskiegészítés iránti igény, a gyerekszobák hűtése, az idősebb, illetve érzékenyebb családtagok kényelme, valamint az otthoni munkavégzés elterjedése mind alapvető igénnyé tették a légkondicionálót.
2026. 02. 21. 11:00
Megosztás:

A bitcoin bányászati költségei jelzik a piaci aljat? Fontos fordulat körvonalazódik

A Bitcoin árfolyama jelenleg az átlagos kitermelési költség alatt mozog, ami történelmileg ritka és figyelemre méltó jelenség. A bányászati profitabilitás szűkülése, a nagy befektetők ismételt felhalmozása és a rekordkereskedési volumenek együtt olyan piaci környezetet teremtenek, amely akár egy ciklikus mélypont előszelét is jelezheti.
2026. 02. 21. 10:00
Megosztás: