Mire számítsunk a tőzsdéken?

Rég nem látott ütemben zuhantak a vezető értéktőzsdék az elmúlt hetekben, a héten is legföljebb konszolidáció ígérkezik az új, alacsonyabb árszinteken. Kétnapi újabb meredek zuhanás után az olcsóság pénteken már bevásárlást ösztönzött a nyugat-európai részvénypiacokon.

Kellemes meglepetések legfeljebb egyes harmadik negyedévi vállalati beszámolóktól várhatók, ha folytatódik az eddigi irányzat. A beszámolók 65 százalék körüli többsége eddig jobb volt a vártnál. Csakhogy a világgazdasági kilátások miatt az előzetes elemezői becslések eleve igen pesszimisták. A túlteljesítések aránya még így is elmarad az előző negyedévekétől.
 
A nagy pénzügyi szolgáltatók többnyire jelentős profitnövekedésről adnak számot, mert a szeptemberig tartott tőzsdei föllendülés segítette értékpapír-üzletágukat. Ez azonban már a múlté.  A fogyasztói piacokra termelő és a beruházási javakat gyártó cégek számadásai ellenben majdnem mind tükrözik az alapvető problémát, amely egyhamar nem fog elmúlni: gyenge a kereslet világszerte.
 
Szeptemberig a részvényárak messze megelőzték a gazdasági valóságot. Azóta a riadalmat nem annyira a világgazdasági kilátások okozták - azok eddig is ismertek voltak -, hanem, hogy mind közelebb vannak a nagy központi bankok kínos intézkedései. Az amerikai jegybankrendszer (Fed) október végén csaknem biztosan befejezi mennyiségi enyhítését. Jövőre kamatemelésbe is kezdhet, csakúgy, mint a brit központi bank. Az elemzők és a befektetők szinte naponta változtatnak várakozásukon, hogy előbb vagy utóbb lesznek-e a kamatemelések, de abban szinte senki sem reménykedik, hogy határidő nélkül elmaradhatnak. Más oldalról ellenben nincs bizalom az iránt, hogy a legjobban veszélyeztetett euróövezet központi bankja (EKB) számottevő mennyiségi enyhítést kezdene.


 

 

A világgazdaság sokéves bukdácsolása közepette a nagy központi bankok ingyen pénzinjekciói táplálták az értékpiacokat, mert az új pénzek legjava, kecsegtető reálgazdasági kilátások híján, a tőzsdékre áramlott. E pénzcsapok várható hiánya rémítette meg a befektetőket újabban.
 
Az amerikai gazdaság egyelőre még biztató. Az Egyesült Államok azon kevesek közé tartozik, amelyeknek a Nemzetközi Valutaalap (IMF) e hónapban nagyobb növekedést jósolt idén és jövőre, mint júliusban tette, miközben a világgazdaság növekedésére szóló előrejelzését idén már harmadszor csökkentette. Ám újabban a tengerentúl is vegyesek az új gazdasági adatok.
 
Június óta negyedével esett a kőolaj ára. Ez önmagában jó hír, de a szakemberek egyelőre inkább a túltermelés és a kereslethiány következményének tartják, semmint egy jövendő gazdasági föllendülés forrásának. Így aztán nem szűnnek az aggodalmak, hogy az euróövezeti infláció tartós lassulása alkalmasint gazdasági recesszió előjele.  A héten minderről többet tudhat a piac. Az eddigi számok azt sejtetik, hogy Németország már recesszióba süllyedt a harmadik negyedévben. Ezt igazolhatják a héten megjelenő adatok a német termelői árak alakulásáról.
 
Csütörtökön jelennek meg az előzetes felmérések az euróövezet és külön Németország és Franciaország, illetve az Egyesült Államok feldolgozóiparának októberi teljesítményéről. Ez már bepillantás enged a negyedik negyedévi kilátásokba is.  Nagy-Britanniában pénteken jelenik meg a harmadik negyedévi GDP-adat: az elemzők ott is némi lassulást várnak a második negyedévhez képest.
 
Az IMF, a Húszak (G-20), az amerikai kormány, az EKB, a francia és az olasz kormány mind nyomást gyakorol Németországra, hogy a közkiadások növelésével ösztönözze gazdaságát, hátha az maga után húzhatná az euróövezetet. A német kormány azonban egyelőre ellenáll: jövőre egyensúlyos költségvetést tervez, és kizárja nettó adósságának növekedését.
 
A másik nagy bizonytalanság Kína. Ott is a héten, kedden jelenik meg a harmadik negyedévi GDP-adat. Az előrejelzések 7,2 százalékos éven növekedést valószínűsítenek: ez a több mint öt éve a leggyengébb lenne.

 

Mit vegyünk most? Hazai vezető részvények kilátásairól ITT OLVASHAT.

Gyenge nyitás az európai tőzsdéken

Mínuszban indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék pénteken.
2021. 08. 27. 10:00
Megosztás:

Gyenge kezdés az európai tőzsdéken

Indexcsökkenéssel indult a kereskedés csütörtökön az európai értékpapírpiacokon.
2021. 08. 26. 10:00
Megosztás:

Így fejezték be a mai kereskedést az európai tőzsdék

Pozitív kezdés után vegyes indexekkel fejezték be a szerdai kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok.
2021. 08. 25. 20:00
Megosztás:

Ma is alulteljesített a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 540,05 pontos, 1,05 százalékos csökkenéssel, 51 093,80 ponton zárt szerdán.
2021. 08. 25. 19:00
Megosztás:

Vegyes hangulat az amerikai tőzsdéken

Csekély elmozdulással, bizonytalan irányban nyitottak szerdán az amerikai tőzsdeindexek az előző napi rekordok után.
2021. 08. 25. 17:00
Megosztás:

Erősödéssel indítottak az európai tőzsdék

Pluszban nyitottak a vezető nyugat-európai tőzsdék szerdán.
2021. 08. 25. 10:00
Megosztás:

Csökkenhet a BUX

Ismét gyengülhetnek az árfolyamok szerdán, a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX az 51 500-52 300 pontos tartományban mozog - jelezte az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője az MTI-nek eljuttatott szerdai kommentárjában.
2021. 08. 25. 09:00
Megosztás:

Vegyes mozgás az ázsiai tőzsdéken

Vegyesen zártak a vezető ázsiai börzék szerdán, és a térségben 8 órakor még nyitva tartó részvénypiacokon sem alakult ki biztos trend.
2021. 08. 25. 08:30
Megosztás:

A Hungarikum Biztosítási Alkusz Kft. jelentős befolyást szerezhet a CIG-ben

A Magyar Nemzeti Bank engedélyezte a Hungarikum Biztosítási Alkusz Kft. számára, hogy a CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt.-ben 100 százalékos közvetlen tulajdonon alapuló minősített befolyást szerezzen - közölte a CIG kedden a Budapesti Értéktőzsde honlapján.
2021. 08. 25. 05:30
Megosztás:

Vegyes zárás az európai tőzsdéken

Vegyesen zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdeindexek kedden.
2021. 08. 24. 19:00
Megosztás:

Minuszban zárt BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 389,34 pontos, 0,75 százalékos csökkenéssel, 51 633,85 ponton zárt kedden.
2021. 08. 24. 18:00
Megosztás:

Pluszban nyitottak az amerikai tőzsdék

Indexemelkedéssel indult a kereskedés kedden az amerikai értékpapírpiacokon.
2021. 08. 24. 16:00
Megosztás:

Nyereséges kezdés az európai tőzsdéken

Indexemelkedéssel indult a kereskedés kedden az európai értékpapírpiacokon.
2021. 08. 24. 10:00
Megosztás:

Nőtt a BUX, a Mol volt a nap nyertese

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 326,64 pontos, 0,63 százalékos emelkedéssel, 52 023,19 ponton zárt hétfőn.
2021. 08. 23. 20:00
Megosztás:

Indexemelkedéssel tértek magukhoz az amerikai tőzsdék

Indexemelkedéssel tértek magukhoz a hétfői nyitásban az amerikai tőzsdeindexek a gazdasági növekedés ütemével szemben kialakult kételyek miatt az elmúlt héten elszenvedett veszteségekből.
2021. 08. 23. 17:00
Megosztás:

Pluszban nyitottak az európai tőzsdék

Pluszban kezdték a kereskedést a főbb európai tőzsdék hétfőn.
2021. 08. 23. 10:00
Megosztás:

Emelkedés jöhet nyitásban az elemző szerint

A csütörtöki negatív korrekciót követően hétfőn pozitív tartományban indulhat a kereskedés a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője szerint, mert a hazai részvénypiac kimaradt a pénteki mozgásból, amikor nagyrészt felfelé tartottak a részvényindexek.
2021. 08. 23. 09:00
Megosztás:

Így alakult a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 1317,90 pontos, 2,62 százalékos emelkedéssel 51 696,55 ponton fejezte be a hetet.
2021. 08. 22. 09:00
Megosztás:

Hitelt vesz föl az Opus a Titász megvásárlásához

Az Opus Energy Kft. 50 milliárd forint hitelt vesz föl az E.ON Tiszántúli Áramhálózati Zrt. (Titász) megvásárlásához - olvasható a tulajdonos Opus Global Nyrt. közleményében, amelyet szombaton tettek közzé a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.
2021. 08. 21. 19:00
Megosztás:

Vegyes hangulat az európai tőzsdéken

Vegyesen indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék pénteken.
2021. 08. 20. 10:00
Megosztás: