Rekordforgalmat ért el a DEKRA Akademie a felnőttképzésben
A pandémia ellenére jó évet zárt 2020-ban a DEKRA Akademie Kft., amely hazánk egyik meghatározó felnőttképzési vállalata. A cég tavaly 4,162 milliárd forintos árbevételt könyvelhetett el az előző évi 4,004 milliárd forint után. A növekedést annak ellenére sikerült elérni, hogy a járvány időszakosan korlátozta a DEKRA Akademie országos képzéseinek működését is. A bővülés Décsi András ügyvezető szerint két tényezőnek köszönhető: az egyik, hogy a kontaktképzések kiesésekor a társaság gyorsan reagált és átállt az online oktatásra, a másik pedig az, hogy az OKJ-rendszer tavaly év végi megszűnése miatt 2020-ban óriási kereslet volt a kifutó képzésekre. A DEKRA Akademie tavaly 760 különböző képzést indított, amelyeken összesen 10730 hallgató vett részt, mintegy 200 településen. Az idén is hasonló nagyságrendre számítanak, így a német vállalat legalább a tavalyihoz hasonló, esetleg azt meghaladó árbevételre számít.
A DEKRA Akademie 2020 zárásakor 92 főnek adott munkát, idén további létszámbővüléssel számol.
A képzések közül a legkeresettebb - hasonlóan a korábbi évekhez - az építő- és anyagmozgató gépkezelő (ismertebb nevén targonca, rakodógép, stb. kezelő) tanfolyam volt, úgy a cégnél, mint országosan. Emellett folyamatos igény mutatkozik az agrárképzésekre, mert a földalapú támogatásokhoz, valamint több uniós pályázathoz előírás az agrár szakképesítés megléte. Az öt legnépszerűbb képzés között szerepelt még a tűzvédelmi, a kazános és az erősáramú berendezések felülvizsgálója a cégnél.
Az elmúlt két-három évben a DEKRA Akademie megrendelői között jelentősen megnőtt a magánszemélyek aránya. Ennek okairól Décsi András ügyvezető elmondta, hogy a pandémia előtt az EU-s országokban való elhelyezkedés és a magasabb fizetés reményében jelentkeztek többen a tanfolyamokra, jellemzően népszerű volt ebben a körben a gépkezelő és a villanyszerelő szakképesítés. Az év közepén a pandémia miatt állásukat vesztett emberek jelentek meg a képzéseken, akik új területen akartak megélhetést keresni. Ugyancsak hatott a piaci folyamatokra, hogy az OKJ-s képzések kivezetése és a vizsgáztatás átalakítása sok emberben az ismeretlen félelmét keltette, akik ezért igyekeztek a kívánt szakmát felnőttképzés keretei között, rugalmasabb feltételekkel mielőbb megszerezni.
A DEKRA Akademie a gazdasági szereplők és magánszemélyek igényeire reagálva évről-évre bővíti az elérhető képzéseket, az elmúlt időszakban így felkerült a cég palettájára például az óvodai dajka, a műanyag hegesztő, a munkavédelmi technikus képzés, de több hegesztő eljárást is tanítanak. Az OKJ tavaly szeptemberi megszűnése miatt ugyanakkor kikerültek a kínálatból olyan alapszakmák, amelyeket már csak iskolarendszerben lehet oktatni. Ilyen többek között a szociális gondozó és ápoló, az erősáramú elektrotechnikus, a pénzügyi-számviteli ügyintéző vagy a szakács.
A felnőttképzők kínálatában a szakképzési rendszer átalakítása miatt a részszakmák és a programkövetelményes szakképesítések váltják fel az OKJ-s képzéseket, ám Décsi András ügyvezető igazgató megjegyezte, hogy a képzési lehetőségek száma közel azonos, mint amennyi az OKJ-ban volt. Ezt a képzési kört - a mindenkori piaci igényeknek megfelelően - új programkövetelmények beadásával bővíteni lehet, és amennyiben az új programkövetelményes képzések a különféle bíráló/engedélyező fórumokon átmennek, úgy azt a felnőttképzők elindíthatják. A képzések sikeres teljesítésével a résztvevők tanúsítványt kapnak, amellyel képesítő vizsgára jelentkezhetnek. További lehetőség, hogy a cégeknek specifikus igényeik kielégítésére egyéb képzéseket indítsanak, amelyeket csak tanúsítvánnyal zárnak.
2021-ben fontos változás, hogy a vizsgáztatás az új rendszerben a részszakmák és programkövetelményes képzéseket követően már csak Akkreditált Vizsgaközpontokban történhet. A képzésben résztvevők és azt sikeresen teljesítők a képzés végén tanúsítványt kapnak, amellyel lehetőségük lesz az Akkreditált Vizsgaközpontokban képesítő vizsgára jelentkezni. A vizsgára való jelentkezést a résztvevőknek maguknak kell megtenniük az interneten. Az Akkreditált Vizsgaközpontokban megszerzett vizsgával lehet államilag elismert képesítő bizonyítványt szerezni.