Számos koronavírusos tévhitet cáfol a WHO

Az új koronavírus terjedésével megjelentek a tévhitek is, ezeket cáfolja meg és a betegséggel kapcsolatban néhány alapvető kérdést is tisztáz a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) összeállítása, amelyet az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kiadványa alapján készítettek.

Számos koronavírusos tévhitet cáfol a WHO

Az MTI-hez csütörtökön eljuttatott - a tudomany.hu oldalon is olvasható - összegzés szerint a WHO a tévhitek közé sorolja, hogy a hideg időjárás és a hó elpusztítja az új koronavírust és a forró fürdő megakadályozza a koronavírus-fertőzést.
   
Ugyancsak tévhit, hogy a koronavírus szúnyogcsípéssel terjed, ezt semmilyen bizonyíték vagy adat nem támasztja alá. Az új koronavírus légúti vírus, amelyet a fertőzött emberek elsősorban a köhögéskor vagy tüsszentéskor a levegőbe juttatott cseppekkel, nyálcseppekkel vagy orrváladékkal terjesztenek.
   
Azt is a hiedelmek közé sorolják, hogy a kézszárítók elpusztítják az új koronavírust. Mint írják, ha valaki meg akarja védeni magát, tisztítsa meg gyakran kezét alkoholos kézfertőtlenítőkkel vagy mossa alaposan meg szappannal és vízzel.
   
A WHO felhívja arra is a figyelmet, hogy nem szabad UV-lámpát használni a kéz vagy más bőrfelületek fertőtlenítésére, ugyanis az ultraibolya-sugárzás bőrirritációt okozhat. Emellett az egész test alkohollal és a klórral való permetezése sem jó módszer a koronavírus-fertőzés elkerülésére, ez ugyanis nem öli meg azokat a vírusokat, amelyek már bejutottak a szervezetébe, viszont roncsolja a nyálkahártyát (vagyis a szemet és a szájat) és a ruhát is könnyen tönkreteszi. Az alkohol és klór is nagyon hasznos lehet ugyanakkor más felületek fertőtlenítésére a megfelelő használati utasítás betartása mellett.

ÉLŐ koronavírus térkép ITT - aktuálisan melyik országban mennyi beteg, halott és gyógyult koronavírusos van?

   
A tévhitek között szerepel az is, hogy a tüdőgyulladás és az influenza elleni védőoltások védelmet nyújtanak az új koronavírus ellen. Mint rámutatnak, ez az új vírus annyira különbözik a korábbiaktól, hogy külön védőoltást kell kifejleszteni ellene.
   
A WHO ugyancsak a hiedelmek közé sorolja, hogy az orr sóoldatos öblítése megelőzi a koronavírus-fertőzést és a fokhagyma fogyasztása megvéd a fertőzéstől. Az orr öblítése nem akadályozza meg a légúti fertőzések kialakulását és arra sincs bizonyíték, hogy a fokhagyma - bár egészséges élelmiszer, amelynek lehet némi antimikrobiális hatása - megvédené az embereket az új koronavírustól.
   
Az Egészségügyi Világszervezet kiemeli: az új koronavírus minden korosztályt megfertőzhet, de az idősek és a krónikus betegségben szenvedők esetében általában súlyosabb a betegség lefolyása. A WHO azt javasolja, hogy mindenki életkortól függetlenül védekezzen a vírus ellen, különösen figyeljen a kezei tisztán tartására, igyekezzen elkerülni mások megfertőzését köhögéssel, tüsszögéssel.
   
Az MTA összeállításában további két gyakori tévhit cáfolata is szerepel. Mint kiemelik, sem a gyakori vízivás, sem a sós vízzel való gargarizálás nem véd meg a vírustól és téveszme az is, hogy ha valaki legalább 10 másodpercig vissza tudja tartani a lélegzetét köhögés nélkül, akkor nem beteg.
   
Az összeállításban rámutatnak arra, hogy az új koronavírus-fertőzés nem gyógyítható antibiotikumokkal, előfordulhat azonban, hogy koronavírusos betegek kórházi ápolásuk alatt antibiotikumos kezelésben részesülnek a lehetséges bakteriális szövődmények elhárítása érdekében. Hangsúlyozzák azt is, hogy jelenleg nem létezik kifejezetten az új koronavírus megelőzésére, kezelésére kifejlesztett gyógyszer. Néhány, kifejezetten a koronavírus kezelését célzó módszert azonban már vizsgálnak.

Trumphoz köthető kriptós cég banki engedélyt kér az USA-ban – saját hatáskörbe vonnák a USD1 stabilcoint

Kezd beindulni a politikailag is fűtött stabilcoin-verseny: a World Liberty Financial, amely közismerten kapcsolatban áll a Trump családdal, komoly lépésre szánta el magát: amerikai nemzeti banki engedélyért folyamodott annak érdekében, hogy saját USD1 nevű stabilcoinját teljes mértékben házon belül kezelhesse. Az engedély birtokában a cég maga bocsáthatná ki, őrizhetné és válthatná vissza az USD1-et, kizárva a külső szolgáltatókat, mint például a BitGo.
2026. 01. 08. 15:30
Megosztás:

Belgium megszünteti a házastársi adókedvezmény inflációkövető kiigazítását

A belga szövetségi kormány azt tervezi, hogy a 2026-os adóévtől véglegesen megszünteti a házastársi adókedvezmény indexálását - derül ki a reformtervezetből, amelyet a L’Echo című belga napilap ismertetett csütörtökön, és amelyet Jan Jambon pénzügyminiszter hivatala is megerősített.
2026. 01. 08. 15:00
Megosztás:

Tovább növekedett az online platformokon foglalt vendégéjszakák száma az EU-ban

2025 nyári hónapjaiban, az előző év azonos időszakához képest folytatódott az uniós tagországok rövid távra kiadott szálláshelyein eltöltött vendégéjszakák számának növekedése - közölte az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtökön.
2026. 01. 08. 14:30
Megosztás:

A MoonPay is távozik a magyar piacról – újabb kriptós szereplő vonul vissza

Újabb szereplő hagyja el a magyarországi kriptovaluta piacot: a MoonPay bejelentette, hogy megszüntette szolgáltatásait hazánkban, így a magyar felhasználók számára már nem elérhetőek a korábban megszokott tranzakciós lehetőségek - számolt be a revb.hu portál.
2026. 01. 08. 14:00
Megosztás:

Vitalik Buterin új irányt mutat: Az Ethereum jövője nem a gyorsaságban, hanem a rétegzett kapacitásban rejlik

Kezdődik az új korszak az Ethereum számára: Vitalik Buterin, az Ethereum társalapítója ismét forradalmi gondolatokkal állt elő a blokklánc jövőjéről. Ahelyett, hogy tovább küzdene a tranzakciók gyorsaságának növeléséért, most új stratégiai irányt vázol fel: a hálózat adatkezelési kapacitásának fejlesztését tűzi zászlajára.
2026. 01. 08. 13:30
Megosztás:

Jobban aggódunk az állásvesztéstől, mint egy évvel ezelőtt

Jelentősen pesszimistábban ítélik meg a magyar munkavállalók a jelenlegi hazai munkaerőpiac mobilitási lehetőségeit az előző évhez képest, mivel emelkedett azok aránya, akik úgy vélik, hogy egy esetleges állásvesztés esetén nehezen, illetve nagyon nehezen találnának a képzettségüknek megfelelő új állást. Emellett az is kiderült a BNP Paribas Cardif Biztosító és a Medián legfrissebb közös kutatásából, hogy kis mértékben csökkent azok aránya is, akik a jelenlegi pozíciójukat biztosnak érzik az adott cégen belül.
2026. 01. 08. 13:00
Megosztás:

Duna House: 2025 végére átrendeződött a lakáskereslet Budapesten

A vásárlói fókusz ideiglenes eltolódása miatt 2025 végére átrendeződött a lakáskereslet Budapesten, így a II. kerület lett a legkeresettebb fővárosi kerület 2025 decemberében, míg korábban az egész évben a XIII. kerület állt az élen - közölte saját adatai alapján a Duna House csütörtökön az MTI-vel.
2026. 01. 08. 12:30
Megosztás:

A 6 legfontosabb fizetési trend 2026-ban

A fizetések a mindennapi élet szinte minden pontján jelen vannak – a reggeli kávé kifizetésétől a családtagok közötti pénzküldésen át a vállalkozások működéséig. A Mastercard előrejelzése szerint 2026-ban a fizetések intelligensebbé, személyesebbé és szorosabban összekapcsolttá válnak: AI-alapú megoldások jelennek meg a tranzakciók kezelésében, új együttműködések formálják a digitális pénzmozgást, a felhasználók pedig nagyobb kontrollt kapnak pénzügyeik felett.
2026. 01. 08. 12:00
Megosztás:

Erdélyben forgalomkorlátozásokat vezettek be, iskolákat zártak be

Erdélyben több megyében forgalomkorlátozásokat vezettek be egyes útszakaszokon a csütörtökre lehullt nagy mennyiségű hó miatt. A nem megfelelő útviszonyok vagy hiányos infrastruktúra miatt több településen iskolákat zártak be.
2026. 01. 08. 11:30
Megosztás:

Magyarország hitelt vett fel: sikeres 3 milliárd eurós devizakötvény-kibocsátás

Töretlen a bizalom Magyarország iránt, hazánk – az Államadósság Kezelő Központ 2026-os finanszírozási tervével összhangban – a mai napon ismét kiemelkedő kereslet mellett hajtott végre sikeres eurókötvény-kibocsátást, összesen 3 milliárd euró értékben.
2026. 01. 08. 11:00
Megosztás:

Novemberben is kirobbanó formát mutatott a hazai turizmus – 8%-kal több vendég érkezett hazánkba

Magyarország népszerűsége a hazai és a nemzetközi utazók körében is töretlenül növekszik. 2025 novemberében mintegy 1,4 millió vendég kapcsolódott ki hazánkban, közel 8%-kal több mint 2024 azonos időszakában. A vendégek összesen 3 millió vendégéjszakát töltöttek a szálláshelyeken, ami közel 6%-os növekedést jelentett a megelőző évhez képest.
2026. 01. 08. 10:30
Megosztás:

K&H fenntarthatósági index: a jó szándék megmaradt, de eltűnőben a mérhetőség

A magyar vállalatok továbbra is elkötelezettek a fenntarthatósági célok mellett, de egyre kevesebben tudják pontosan mérni és számszerűsíteni, mit is érnek el ezen a téren – derül ki a K&H fenntarthatósági index legfrissebb, 2025 második félévére vonatkozó eredményeiből. A mérés és auditálás alindex 10 pontra csökkent, ami a kutatás indulása óta a legalacsonyabb érték. Ez arra utal, hogy miközben a cégek fenntarthatósági törekvései tovább élnek, az eredmények nyomon követése és hitelesítése egyre inkább háttérbe szorul.
2026. 01. 08. 10:00
Megosztás:

A foglalkoztatottak száma éves szinten a kereskedelemben és a közigazgatás területén nőtt

Éves szinten a foglalkoztatottak száma - 20-30 ezerrel - a kereskedelem a közigazgatás az egészségügy és a mezőgazdaság területén nőtt, míg a feldolgozóipar és az építőipar gyengélkedett - mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) foglakoztatáspolitikáért felelős államtitkára csütörtökön az M1 aktuális csatornán.
2026. 01. 08. 09:30
Megosztás:

Vegyesen mozgott a forint reggel

Vegyesen mozgott a forint a főbb devizákkal szemben csütörtök reggel az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 01. 08. 09:00
Megosztás:

Azonnali hatállyal megszünteti magyarországi kereskedési szolgáltatásait a Strike

Sokkoló értesítés fogadta csütörtök reggel a hazai Strike-felhasználókat: a Bitcoin-alapú pénzügyi alkalmazás a megváltozott magyar szabályozási feltételekre hivatkozva gyakorlatilag kivonul az országból. A kereskedési funkciók 2026. január 9-től már nem lesznek elérhetők Magyarországon - számolt be a revb.hu portál.
2026. 01. 08. 08:30
Megosztás:

Az Egyesült Államok kilép több tucat nemzetközi szervezetből

Az Egyesült Államok kilép több tucat nemzetközi szervezetből, köztük az ENSZ legtöbb szakosított szervezetéből, bizottságából, testületéből. Erről Donald Trump amerikai elnök írt alá rendeletet szerdán.
2026. 01. 08. 08:00
Megosztás:

Közel 45%-kal nőtt az elektromos autók iránti érdeklődés - stabil kínálat mellett élénkült a használtautó-piac 2025-ben

2025-ben kedvező számokat mutatott a hazai használtautó-piac: a Használtautó.hu adatai szerint a teljes éves érdeklődések száma több mint 130 ezerrel, közel 3%-kal nőtt az előző évhez képest, miközben a kínálat volumene stabil maradt. Az átlagos vételár emelkedése mellett javult a kínálat minősége is: csökkent a meghirdetett autók átlagéletkora és futásteljesítménye. A keresleti növekedést döntően az elektromos és hibrid modellek, valamint a városi terepjárók iránti élénkülő érdeklődés hajtotta, ami a piac folyamatos modernizációját jelzi.
2026. 01. 08. 07:00
Megosztás:

Az OTP ukrajnai lízingbankjának nyújtott hitellel támogatja az ukrán magánszektort az EBRD

Az OTP-csoport ukrajnai lízingbankjának nyújtott hitellel támogatja az ukrán magánszektort az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD).
2026. 01. 08. 06:00
Megosztás:

2028 elejére elkészülhet az új biztonsági kerítés Izrael és Jordánia között

2028 elejére elkészülhet az új biztonsági kerítés Izrael és Jordánia között a The Jerusalem Post című angol nyelvű izraeli újság értesülése szerint, amelyről szerdán számolt be a lap.
2026. 01. 08. 05:30
Megosztás:

A brit haditengerészet és a légierő is részt vett az orosz zászló alatt közlekedő tartályhajó lefoglalásában

A brit haditengerészet és a légierő is részt vett az orosz zászló alatt közlekedő tartályhajó szerdai lefoglalásában - közölte a londoni védelmi minisztérium.
2026. 01. 08. 05:00
Megosztás: