Tovább csökkentek az európai indexek
Tovább tart az idegesség: Szaúd-Arábia egyelőre pótolja ugyan a Líbiából elmaradó olajexportot, a kőolaj mégis drágul, mert újabban kétségek érik a szaúdi politikai rendszer szilárdságát is. Szaúd-Arábiáé a világ bizonyított olajtartalékának ötöde, és az ottani királyi kormányzat az Egyesült Államok stratégiai szövetségese. Szerdán az autóipari részvények voltak a legrosszabbak.
A legnagyobb piaci tőkeértékű európai részvények FTSEurofirst 300-as mutatója 0,8 százalékos visszalépéssel kezdett, és előzetes adat szerint 0,58 százalékos napi csökkenéssel 1.155,20 ponton zárt. A londoni értéktőzsde fő mutatója, az FTSE-100 szerdán 20,87 pontos, 0,35 százalékos romlással 5.914,89 ponton zárt. A frankfurti DAX-30 42,18 pontos, 0,58 százalékos süllyedéssel 7.181,12 ponton végzett. Párizsban a CAC-40 32,83 ponttal, 0,81 százalékkal 4.034,32 pontra apadt.
Az északi-tengeri Brent könnyűolaj szerda reggel 2 centtel, estefelé 1,69 dollárral volt drágább a keddi zárónál, hordónként (159 liter) 117,11 dollárnál tartott. A nyugati féltekén irányadó amerikai West Texas Intermediate (WTI) referenciafajta hordója 1,91 dollárt nyert, 101,54 dollárra. Az Európában irányadó kőolajár ismét időszaki rekordhoz közeledik, miután az utóbbi egy nap alatt Jemenből, Ománból, Irakból és Iránból is tüntetésekről érkeztek hírek. A legpesszimistábbak szerint ez még csak a bevezető, hiszen Szaúd-Arábiában - ahol egyelőre nyugalom van - március 11-ére, azaz péntekhez egy hétre szintén tüntetéseket hirdettek ellenzéki hangadók a Facebookon.
Az értéktőzsdék nyitásakor az euró 1,3771 dollár volt vételi oldalon a frankfurti bankközi devizapiacon, az értéktőzsdék zárása után 1,3871 dollárnál tartott, 0,0096 dollárral drágábban a kedd estinél, 3,75 százalékkal magasabban, mint az év végén. Az euró este 1,2784 svájci frank volt, ez 0,0008 frankkal gyengébb a keddi későinél, 2,34 százalékkal erősebb az év véginél. Az eurót változatlanul támogatja az Európai Központi Bank kamatemelésének erősödő kilátása, szerdán azonban a javulást fékezte a világgazdasági-világpolitikai aggodalmak miatt terjedő kockázatkerülés. Ebből most főleg az arany és a svájci frank profitál, és kevésbé a dollár, mert az amerikai gazdaság erősen függ az olajimporttól, másfelől a dollár kamata még sokáig nulla közelinek ígérkezik.
Az arany unciánként (31,1 gramm) 1.438,10 dollár volt szerdán későn azonnali szállításra Londonban, drágább a kedd esti 1.422,45 dollárnál. Ez minden idők legújabb árrekordja a keddi, 1.434,65 dolláros előző rekord után. A mostani sorozat előtt az utolsó csúcsdöntés tavaly november 9-én volt, 1.424,02 dolláron. Az arany vonzerejét a közel-keleti helyzeten kívül a dollár gyengülése is növeli. Az arany ára múlt héten hétfőn hét hete először emelkedett 1.400 dollár fölé az észak-afrikai és a közel-keleti fejlemények miatt. Az óévet 28,32 százalékkal drágábban végezte, mint 2009-et, ez volt a legjobb éves teljesítménye 2007 óta. (MTI)