Tőzsde - Fekete hét vár a piacokra
Az európai adósságválság és a csalódást keltő amerikai munkaerő-piaci adatok hatására az idei második félév első hetét jelentős csökkenéssel zárták a meghatározó tőzsdék. Több mutató lélektaninak számító határ alá esett, a frankfurti DAX-30 például 6 ezer pont alatt zárt, a vezető amerikai iparvállalatok DJIA indexe és a tokiói Nikkei mutató pedig 10 ezer pont alatt végzett.
A gyengülésben döntő szerepe volt annak, hogy a hét legfontosabb makrogazdasági adata, a májusi amerikai foglalkoztatási statisztika elmaradt a várakozásoktól. Összesen 431 ezerrel nőtt a mezőgazdaságon kívüli szektorokban foglalkoztatottak száma, miközben elemzők 515 ezres emelkedést vártak, ráadásul a legtöbben nem a magángazdaságban szereztek állást, hanem a népszámlálás lebonyolítására vették fel őket, közpénzből finanszírozott, ideiglenes munkára.
Elemzők szerint a mutatókra az európai adósságválság körüli aggodalmak is erősen hatottak, és a félelmeket növelték magyar politikusi megnyilatkozások a görögországihoz hasonló helyzet kialakulásának és az államcsőd bekövetkeztének eshetőségéről. A Magyarország keltette riadalomnak elemzői értékelések szerint szerepe volt abban is, hogy az euró 1,2000 dollár alá, négyévi mélypontra gyengült pénteken. "A pénteki kereskedés tankönyvbe illő példája annak, hogy miként hat a piacokra a félelem" - mondta a DowJones hírügynökségnek Quincy Krosby, a Prudential Financial vezető elemzője.
"A negatív hangulat a következő héten is jellemző lehet" - mondta Stefan Hofrichter, az Allianz Global Investors befektetési elemzője a Financial Times Deutschland című üzleti lap online kiadásában a hétvégén megjelent összeállításban. "A befektetők keresik a hajszálat a levesben és idegesek" - tette hozzá Tim Albrecht, a DWS Investment portfolió-menedzsere.
A héten jelenik meg egyebek között az Egyesült Államokban a jegybank szerepét betöltő Fed értékelése és előrejelzése a konjunktúra alakulásáról, és megjelenik több felmérés is a fogyasztói hangulatról. "A piacon azonban a kemény adatok, a konkrét tényszámok többet számítanak, mint a felmérések" - mondta Alex Young, a Standard and Poor's elemzője. A hét legfontosabb napja így ismét a péntek lehet, amikor megjelenik az amerikai kiskereskedelmi forgalom májusi alakulásáról szóló statisztikai jelentés. (MTI)