Az elmúlt 10 év legtöbb beavatkozást igénylő viharán vagyunk túl – tanulságok, főbb kártípusok és kárenyhítési teendők

Az Allianz Hungária Zrt.-hez az ország valamennyi vármegyéjéből és a fővárosból is rekordszámú kárbejelentés érkezett. A biztosító a július 14-e hétfő 13:00 óráig bejelentett kb 10.000 időjárás okú kár közelítőleg 30 százalékát már teljeskörűen rendezte, de ezekben a napokban is számít további kárbejelentésekre. Közben a beérkezett károk típusa, nagysága, egyedisége alapján gyorsmérleget készített, és az alábbi tanulságokra valamint kárenyhítési teendőkre szeretné felhívni a figyelmet.
A leggyakoribb károk: beázás, tetőkár, fakidőlés, megrongált szigetelés és elárasztott pincék
Az Allianz-hoz beérkezett kárbejelentések alapján a múlt héten bekövetkezett, időjárással kapcsolatos károk döntő többsége viharhoz köthető, típusaik szerint a leggyakoribb volt a beázás, a tetőbeázás, a vihar okozta tetőkárok és fakidőlés, a jégverés okozta károk és igen sok a csapadék miatt elárasztott pince. Óriási pusztítást végzett az orkánerejű szél (137 km/órás szél is volt, és idén először mértek 100 km/óra feletti szelet a Balaton medencéjében), roncsolva a tetőket, de oszlopok dőltek autókra, épületekre, kerítésekre, a rendkívül erős szél még az egészéges fákat is kicsavarta. Tipikus probléma a tetőablakok és az épületek külső szigetelésének megrongálódása, illetve jégverés miatt sok helyen károsodtak a redőnyök, járművek, kertek.
Az Allianz tapasztalatai alapján a nagyobb tetőkárok a lemezfedéseknél következtek be, mivel ezeken a felületeken óriási a vihar szívó hatása, főleg, ha nem szakszerű a kivitelezés. A tetőfedés alatti hőszigetelés pedig nagyon könnyen megszívja magát vízzel, majd később leszakadhat, eláztatva a födémet, belső helyiségeket.
A legtöbb kárkifizetés is vihar alapján történt. Számosságát tekintve viharra legalább 20-szor több kárbejelentés érkezett, mint az azt követő, villámcsapás miatt keletkező túlfeszültségből eredő károkra, illetve 50-szer több, mint jégverésre.
Területi elosztás szerint a legjobban érintett vármegyék Hajdú-Bihar, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Békés és Pest vármegyék voltak, de az ország valamennyi vármegyéjéből és Budapestről is kapott kárbejelentést az Allianz. Az egyik legnagyobb kárt a Hajdú-Bihar vármegyei Kabáról jelezték – a térségben két egymás utáni napon is átsöpört a pusztító vihar.
„A mostani vihar erőssége nem példa nélküli, a klímaváltozás miatt az elmúlt években a viharok egyre intenzívebbek” – emlékeztet Borbély Krisztián, az Allianz Hungária Zrt. kárrendezési igazgatója. Mint fogalmaz, az elmúlt három évet (2022–2024) felölelő lakásbiztosítási kárstatisztikákból jól látszik, hogy a nyári hónapokban következik be a viharok által okozott káresemények közel 45 százaléka. „A viharszezon legpusztítóbb hónapjai rendszerint a június (átlagosan 5800 kárbejelentéssel), és az augusztus (átlagosan 4800 kárbejelentéssel). Idén ez a minta változott, júliusban söpört végig a pusztító vihar, amikor 2 nap érkezett be annyi kárbejelentés, mint korábban egy viharos hónap alatt” – teszi hozzá az Allianz szakembere.
Milyen kárenyhítési teendőink vannak vihar előtt?
Nagyobb viharok esetén előfordulhat, hogy a tetőről leesik pár cserép, vagy egy rádőlt fa okoz komoly károkat, esetleg az erős szél, jégeső miatt betörnek az ablakok üvegei. Ilyenkor fontos, hogy gondoskodjunk a további károk megelőzéséről, és felkészüljünk egy esetleges újabb viharra:
-A legfontosabb, hogy rendelkezzünk díjrendezett lakásbiztosítással. A mai modern lakásbiztosítások mindegyike tartalmaz fedezetet vihar típusú károkra. Szükség esetén aktualizáljuk vagy bővítsük a fedezetek körét, például terjesszük ki melléképületekre, vagy bővítsük a fedezeteket villámcsapás másodlagos hatásával, ha nem tartalmazná a szerződésünk.
-Kövessük nyomon a várható időjárást, vegyük komolyan a kiadott riasztásokat.
-Viharos időjárás esetén csukjuk be az ablakokat.
-Erős széljárásnál célszerű a teraszon, erkélyen, kertben összegyűjteni és fedett helyre vinni minden olyan tárgyat, amit a szél felkaphat (például kerti bútorok, szerszámok, cserepes növények, napernyők, grillsütő, kuka) – ezek ugyanis súlyos sérüléseket okozhatnak.
-Évente legalább egy alkalommal és az erős széllel járó időjárást követően nézzük át a tetőburkolatokat, tetőcserepeket, és javíttassuk meg, ha szükséges. Ezzel megelőzhetjük, hogy a már sérült tetőben további károk keletkezzenek, illetve elkerülhetjük, hogy a sérüléséből eredő nyíláson keresztül az eső az épületbe jutva további károkat okozzon.
-Zivatar idején húzzuk ki a konnektorból az elektromos készülékek csatlakozóit - a villámlás okozta túlfeszültségből eredő károkat így tudjuk megelőzni.
-Ha felhőszakadás várható, áramtalanítsuk a pincét, és vigyük a pincéből magasabban levő helyre azokat a tárgyakat, amelyekben a víz kárt tehet.
-Mélyebben fekvő helyiségek, domboldali, hegyoldali ingatlanok esetében célszerű gondoskodni a megfelelő vízelvezetésről, hogy a bezúduló víznek szabad elfolyást biztosítsunk.
-Ha tehetjük, autóval parkoljunk épületektől, fáktól távolabb.
Az utóbbi időben jelentősen megszaporodtak a szélsőséges időjárásból fakadó, viharral összefüggő károk. Ezek az időjárási hatások legtöbbször kivédhetetlenek, de a károk mielőbbi helyreállítására fel lehet készülni az otthon- és a lakóközösség-biztosítás segítségével. Az Allianz otthonbiztosításának már az alapbiztosítása is fedezetet nyújt a szélsőséges időjárási jelenségek okozta károkra.