Vételen a Richter a KBC Securitiesnél
A papír árára az egyes, személyiségzavarral kapcsolatos betegségeket gyógyító Cariprazine és a nőgyógyászatban alkalmazható Esmya kibocsátása hathat pozitívan, sikerük – egyéb tényezők segítségével – ellensúlyozhatja a szigorodó magyar szabályozási környezetet, emelte ki a KBC Securities elemzése.
A Richter múlt héten közzé tett gyorsjelentése jelentősen túlteljesítette a várakozásokat az üzemi eredmény és nettó profit terén egyaránt, a folyamatban levő új gyógyszerfejlesztések pedig hosszabb távon is lökést adhatnak a gyógyszergyártó cég eredményességének.
A Cariprazine a motor
A Cariprazine skizofréniával kapcsolatos harmadik fázisú teszteredményeit februárban teszik közzé. A kisebb piacnak számító bipoláris személyiségzavarra vonatkozó kedvező eredményeket a Richter októberben tette közzé. Ez a siker növeli a skizofréniás tesztek eredményességének valószínűségét is, ami rendkívül fontos a készítmény jövendő keresettsége szempontjából. A skizofréniát gyógyító készítmények piaca ugyanis mintegy 4 milliárd dollár értékűre becsülhető, szemben a bipoláris zavarokkal küszködőknek alkalmas készítmények néhány százmillió dolláros forgalmával. Ez a hatás azonban a bizonytalanság miatt még nem vagy csak kisebb mértékben árazódott be a részvénybe. A Cariprazine-üzlet elméleti értéke a KBC elemzői modelljében 1630 forintról 1990 forintra emelkedett.
A részvény mögött második erős hajtóerő az Esmya nevű nőgyógyászati készítmény, amely a svájci PregLem egy évvel ezelőtti akvizíciójával került a Richter portfóliójába. A szer uniós regisztrációja 2012 első felében várható, az értékesítések pedig 2012 második felében kezdődhetnek meg. Az amerikai regisztrációra ugyancsak 2012 első felében kerülhet sor, ami a 24 millió fős európai potenciális betegpopulációt további 20 millió lehetséges fogyasztóval növelheti meg. A forgalmazás után a Richter csak jogdíjbevételeket kaphat, miután az észak-amerikai disztribúciós jogokat értékesítette a Watsonnak. „Ezeket a bevételeket nem szerepeltettük modellünkben, így tovább emelhetik a részvény fair értékét” – mondta Pálffy Gergely, a KBC Securities elemzője.
A KBC optimistább a konszenzusnál
„A forintban számított árbevétel-várakozásainkat megemeltük a 2011-2013 közötti időszakra, részben a szintén egy éve akvirált Grünenthal portfolió és a lengyel piac növekvő értékesítése miatt, részben pedig a korábbinál gyengébb forintra vonatkozó várakozásaink miatt” – tette hozzá Pálffy Gergely. A Grünenthal portfólió egyébként a vártnál jobban teljesíthet, a bevételek elérhetik idén a 47,5 millió eurót.
A gyógyszerkassza-megszorításokkal kapcsolatos intézkedések nagyjából 1 milliárd forintot vihetnek el a 2012-es árbevételből, és ugyan vannak még bizonytalanságok, az már nem tűnik valószínűnek, hogy tovább emelkedne a támogatott gyógyszerek árbevételére kivetett 20 százalékos adó.
A bruttó fedezet tovább javul a következő években, az üzemi eredmény terén pedig a konszenzusnál merészebbek a KBC becslései: 2011-re és 2012-re a konszenzusnál 5,2, illetve 11,2 százalékkal magasabb EBIT becsléseket épített be modelljébe a KBC Securities.
A Richter a 7,1-es EV/EBITDA mutatójával 24,6 százalékos prémiumon forog a régiós szektortársak 5,7-es szorzójához képest, ami ugyan felülértékeltséget jelez, de ez a prémium a jövőbeli esetleges jó hírek – sikeres Cariprazine tesztek, az Esmya uniós és a Belara lengyelországi regisztrációjának - beárazódásával tovább nőhet, állapítja meg az elemzés.
„Az egyszeri tételektől megtisztított, korrigált EPS becslésünk 2011-re 0,2 százalékkal, 2012-re 15,8 százalékkal, 2013-ra pedig 21,9 százalékkal nőtt. A meghiúsult Polpharma akvizícióból származó, aktuális negyedévben várható 8,1 milliárd forintos bánatpénzt és a Cariprazine korábbinál magasabb értékét figyelembe véve a Richter részvényeire becsült fair értékünk 9,6 százalékkal, 40 023 forintra emelkedett” – összegezte Pálffy Gergely.
A kockázatokról se feledkezzünk meg
A Cariprazine teszteredményeinek februári közzététele mindkét irányban jelentős kilengéseket okozhat az árfolyamban, ha a befektetők csalódást keltőnek találják a bejelentést. Akár 10-15-20 százalékos árfolyamesés is elképzelhető pár nap alatt. Ugyanez az emelkedés irányában is igaz, ha kedvezőek az eredmények.
A gyógyszerkasszával kapcsolatos kormányzati intézkedések továbbra is hordoznak magukban bizonytalanságot, annak ellenére, hogy a gyógyszerkassza 80-120 milliárdos zsugorodását a piac már részben beárazta, a kormányzat legújabb intézkedései nyomán pedig a megszorításokat maguk a betegek is viselik majd.
Magyarország adósságának leminősítése a spekulatív kategóriába a teljes magyar részvénypiacra nyomást gyakorolhat, így a Richter árfolyama is megszenvedhet egy ilyen lépést.
Az amerikai piacon elért magas nyereséghányadok csökkenhetnek, ha erősödik a verseny olyan generikus gyártók, mint például a Watson és a Sandoz. Az Európai Unióban ugyanakkor csúszik a Richter generikus Yasmine fogamzásgátlójának piacra dobása, mert egy brit bíróság meghosszabbította a Bayer két szabadalmát 2013-2014-ig.
A Cariprazine legfontosabb célpiacán, a skizofrénia kezelésében pedig erősödik a verseny az előttünk álló években. Több generikus gyártó lép majd színre és új, innovatív szerek megjelenésére is lehet számítani, ami csökkentheti a Richter számára elérhető piaci potenciált is.