A britek kétharmada szerint nem hozott hasznot a Brexit

A hétfőn ismertetett legfrissebb felmérés szerint a britek csaknem kétharmada úgy érzékeli, hogy nem hozott hasznot Nagy-Britanniának a kilépés az Európai Unióból (Brexit).

A britek kétharmada szerint nem hozott hasznot a Brexit

Nagy-Britannia 2020. január 31-én távozott az EU-ból, miután az uniós tagságról 2016 nyarán rendezett népszavazáson a kilépést pártolók kerültek szűk, 51,89 százalékos többségbe. A legnagyobb brit közvéleménykutató cégcsoport, a YouGov a Brexit második évfordulójára időzített felmérésében kimutatta, hogy a brit választók alig 7 százaléka szerint járt jelentős előnyökkel az EU-tagság megszűnése. További 17 százalék úgy nyilatkozott, hogy "valamelyes hasznot" hozott a Brexit az országnak, vagyis a válaszadóknak kevesebb mint a negyede gondolja úgy, hogy valamilyen mértékben hasznos volt Nagy-Britannia számára a kilépés az Európai Unióból.
    
A reprezentatív felmérésbe bevont 3387 felnőtt brit állampolgár 28 százaléka szerint ugyanakkor "nem sok haszonnal" járt a Brexit, 37 százalék pedig "egyáltalán semmiféle előnyt" nem érzékel a brit EU-tagság megszűnéséből, vagyis a brit választók 65 százaléka gondolja jelenleg úgy, hogy a Brexit csekély vagy semmilyen előnnyel nem járt. A YouGov kiemeli: azoknak a 39 százaléka is ebbe a táborba tartozik, akik a 2016-os népszavazáson a kilépésre voksoltak.
    
A felmérés szerint a britek alig 7 százaléka véli úgy, hogy Nagy-Britannia jó egyezményt kötött az Európai Unióval a kilépés feltételrendszeréről, 47 százalék ugyanakkor rossznak tartja a Brexit-megállapodást. A közvéleménykutatás adatai alapján azok közül is csak 12 százalék tartja jónak a kilépési egyezményt, akik a referendumon a Brexitre szavaztak, 33 százalékuk szerint a brit kormány rossz megállapodást kötött az EU-val.
    
A brit EU-tagság két évvel ezelőtti megszűnése után 11 hónapig tartó átmeneti időszak kezdődött, azzal a céllal, hogy legyen idő a Brexit utáni kétoldalú kapcsolatrendszer szabályainak részletes kidolgozására. Az átmeneti időszak 2020. december 31-én lejárt, de London és az Európai Unió csak az utolsó pillanatban, 2020 karácsonya előtt jutott megállapodásra egy szabadkereskedelmi egyezményről.
    
A megállapodás alapján sem vámok, sem kvóták nem terhelik Nagy-Britannia és az Európai Unió kétoldalú árukereskedelmét abban az esetben, ha az áruk megfelelnek az eredetigazolási előírásoknak. E megállapodás sem küszöböli ki azonban a kereskedelmet terhelő adminisztratív kötelezettségeket: a brit és az uniós vállalatoknak egyebek mellett vámáru-nyilatkozatokat és eredetigazolásokat kell mellékelniük az EU-ba, illetve a brit piacra irányuló szállítmányaikhoz, és ez szállítási késéseket, kiskereskedelmi szinten ismétlődő áruhiányokat okoz Nagy-Britanniában.


Megduplázódtak a lakáshitelek, már négy hónap alatt ezer milliárd forintot vettek fel belőlük

Az év első négy hónapja soha nem látott, bőven ezer milliárd forint feletti új szerződést hozott a lakáshiteleknél – derül ki a BiztosDöntés.hu elemzéséből.
2026. 06. 05. 02:30
Megosztás:

Autósok figyelem: megvan a döntés a 10 évnél idősebb kocsikról

Hónapokig tartó bizonytalanság után most végre tisztábban látszik, mire számíthatnak azok az autósok, akik 10 évnél idősebb járművel járnak.
2026. 06. 05. 02:00
Megosztás:

Sokkoló nyugdíjcsapda: hiába dolgoztál, nem biztos, hogy beszámít a nyugdíjba

Sokan úgy gondolják, hogy ha valaki dolgozott, akkor az az idő automatikusan beleszámít majd a nyugdíjába. A törvényi szabályozás azonban ennél jóval szigorúbb és részletesebb. A szolgálati idő egyik legfontosabb feltétele, hogy az adott időszakra az előírt nyugdíjjárulékot levonják vagy megfizessék.
2026. 06. 05. 01:00
Megosztás:

Lassítja a világgazdaság növekedését az iráni konfliktus

A korábbi előrejelzésekben valószínűsített ütemnél lassabb világgazdasági növekedés várható az idén az iráni konfliktus okozta olajellátási válság inflációs hatásai miatt - áll a Fitch Ratings csütörtökön Londonban bemutatott, lefelé módosított új negyedéves prognózisában.
2026. 06. 05. 00:30
Megosztás:

Visszatér a napos idő a nyár első hétvégéjén

Visszatér a jellemzően napos idő a nyár első hétvégéjére. Pénteken még előfordulhatnak vastagabb felhők, de szombaton és vasárnap már sok napsütés várható gomolyfelhőkkel, amelyekből záporok, zivatarok előfordulhatnak. A hőmérséklet csúcsértéke 25 és 30 Celsius-fok között alakul - derül ki a HungaroMet Nonprofit Zrt. előrejelzéséből, amelyet csütörtökön juttatott el az MTI-hez.
2026. 06. 04. 23:00
Megosztás:

Megalakult az új szlovén kormány

Megszavazta a szlovén parlament csütörtökön a Janez Jansa vezette új szlovén kormányt.
2026. 06. 04. 22:30
Megosztás:

Vasas Szakszervezet: figyelmeztető sztrájkot tartanak a Hanon pécsi telephelyén

Kétórás figyelmeztető sztrájkot jelentett be péntekre a Vasas Szakszervezet a Hanon Systems Hungary Kft. pécsi telephelyére - közölte az érdekvédelmi szervezet csütörtökön az MTI-vel.
2026. 06. 04. 22:00
Megosztás:

OTP: a GVH jóváhagyásával lezárult a Financial Expert Kft. megvásárlása

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) jóváhagyását követően megtörtént a Financial Expert Kft. (Finex) megvásárlásának pénzügyi zárása, így a hitelközvetítő társaság többes pénzügyi partnerként csatlakozik az OTP csoporthoz - közölte az OTP Ingatlanpont, az OTP csoport tagja csütörtökön az MTI-vel.
2026. 06. 04. 21:30
Megosztás:

Kriptocsapdák a 2026-os FIFA-vb körül: hamis jegyekkel és adathalász oldalakkal támadják a szurkolókat

A 2026-os labdarúgó-világbajnokság közeledtével egyre több csaló próbálja kihasználni a futballrajongók lelkesedését. Az amerikai hatóságok szerint hamis FIFA-weboldalak, kriptovalutás fizetési kérések, megtévesztő jegyajánlatok és adathalász kampányok célozzák a szurkolókat – a tét pedig nemcsak a pénz, hanem a személyes adatok biztonsága is.
2026. 06. 04. 21:00
Megosztás:

A 4iG csoport legnagyobb európai befektetőként csatlakozott az Axiom Space tulajdonosi köréhez

Az Axiom Space amerikai kereskedelmi űripari vállalat lezárta a kiemelkedő befektetői érdeklődés mellett megvalósult tőkebevonását, amelynek végső összege meghaladta az 525 millió dollárt, a tranzakcióban a 4iG Űr és Védelmi Technológiák Zrt. (4iG SDT) új stratégiai befektetőként két lépésben összesen 100 millió dollár értékű tőkeemelést hajtott végre - közölte a 4iG Űr és Védelmi Technológiák Zrt. csütörtökön az MTI-vel.
2026. 06. 04. 20:30
Megosztás:

Az OTP üzbég leánybankjában részesedést szerzett az IFC

Az International Finance Corporation (IFC) részesedést szerzett az OTP üzbég leánybankjában, az Ipoteka Bankban - közölte a pénzintézet a tőzsde honlapján csütörtökön.
2026. 06. 04. 20:00
Megosztás:

Kormányváltás után felpöröghet a cégfelvásárlási piac

Amikor a piac jelentős szabályozási és strukturális változások előtt áll, a cégfelvásárlási szektor is szinte azonnal felpörög. A tulajdonosok egy része a stratégiai kiszállást választja, míg az új piaci szereplők aktív akvizíciós lehetőségeket keresnek. Az ICT Európa szakértője szerint ebben a bizonytalanabb környezetben a tranzakciós átvilágítás (due diligence) már nem csupán egy adminisztratív lépés, hanem a befektetés védelmének legfontosabb eszköze.
2026. 06. 04. 19:30
Megosztás:

A BitMine 300 millió dollárt vonna be: új szintre léphet az Ethereum treasury stratégia

Az Ethereum treasury modellek egyre fontosabb szerepet kapnak a vállalati kriptofinanszírozásban. Miközben sok tőzsdei cég továbbra is óvatosan közelít a digitális eszközökhöz, a BitMine éppen ellenkező utat választ: friss tőkét vonna be, hogy tovább növelje Ethereum-kitettségét, bővítse staking tevékenységét, és megerősítse pozícióját a vállalati ETH-tartalékok piacán.
2026. 06. 04. 19:00
Megosztás:

Új elnökkel folytatja munkáját a 40. jubileumát ünneplő Joint Venture Szövetség

Alapításától a magyar üzleti élet meghatározó szakmai közössége a Joint Venture Szövetség (JVSZ), melynek tagvállalatai a cégcsoportokon keresztül a hazai GDP több mint egyharmadát adják. A jubileumi évben megtartott közgyűlésen a pályáját gazdaságfejlesztési államtitkárként folytató dr. Fábián Ágnest dr. Csorbai Hajnalka, az OPTEN stratégiai és operatív igazgatója váltja a JVSZ élén.
2026. 06. 04. 18:30
Megosztás:

Európa egyik legnagyobb civil dróngyártó központja jöhet létre Szentendrén

Európa egyik legnagyobb civil dróngyártó központját alapozza meg az ABZ Innovation Kft. Szentendrén mintegy 2,7 milliárd forintos beruházással - mondta az ABZ Drone Kft. ügyvezetője csütörtökön a helyszínen tartott gyárbejáráson.
2026. 06. 04. 18:00
Megosztás:

2026. július 1.: eltűnnek a parkolóautomaták Budapestről. De ki ellenőrzi majd a fizetést?

Még idén nyáron, ha minden a tervek szerint alakul, búcsút inthetünk a budapesti parkolóautomatáknak. Nem kell majd apróért kutakodni, nem kell rohanni vissza, mert lejár az idő, nem kell a gép előtt sorban állni. A Fővárosi Közgyűlés döntése szerint a parkolási díjfizetés döntően digitális csatornákra terelődik – mobilapplikáción keresztül.
2026. 06. 04. 17:00
Megosztás:

Brit törvényhozók enyhítenék a stabilcoin-szabályokat: a Bank of England túl szigorú tervei fékezhetik a piacot

A brit kriptopiac újabb fontos szabályozási fordulóponthoz érkezett. A Lordok Háza egyik bizottsága arra figyelmezteti a Bank of Englandet, hogy a túl kemény stabilcoin-előírások már azelőtt visszafoghatják a fontalapú digitális pénzek fejlődését, hogy a piac egyáltalán érdemben ki tudna alakulni.
2026. 06. 04. 16:30
Megosztás:

A Nébih az afrikai sertéspestis megjelenését igazolta Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében

Megjelent az afrikai sertéspestis egy Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei házisertés-állományban - közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) csütörtökön az MTI-vel.
2026. 06. 04. 16:00
Megosztás:

6,6 millió dolláros befektetés a magyar AI-startupnál

6,6 millió dolláros magvető (seed) befektetési kört zárt a magyar alapítású Kodesage, amelynek mesterségesintelligencia-platformja a nagyvállalatok elavult, úgynevezett legacy szoftverrendszereinek feltérképezését, dokumentálását és megújítását segíti – az ügyfél saját informatikai környezetén belül.
2026. 06. 04. 15:30
Megosztás:

Tényleg indokolatlanul drágák a magyar lakások? Itt a válasz!

Az elmúlt 25 évben nem volt példa olyan mértékű reál lakásár-emelkedésre, mint tavaly, ennek köszönhetően jelentősen nőtt a lakások túlértékeltsége – olvasható a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb Lakáspiaci Jelentésében. A jegybank előrejelzése szerint idén már mérséklődhet az áremelkedési ütem, de a túlértékeltség valószínűleg ezzel is magas szinten marad.
2026. 06. 04. 15:00
Megosztás: