A Budapesti Közművek megvásárolta az E.ON tulajdonrészét a Budapesti Dísz és Közvilágítási Kft.-ben

A Budapesti Közművek megvásárolta az E.ON tulajdonrészét a BDK Budapesti Dísz és Közvilágítási Kft.-ben (BDK). A vásárlás forrása a Budapesti Közművek hatékony működéséből származó megtakarítás.

A Fővárosi Közgyűlés korábbi, egyhangú döntésével, majd a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal, valamint a Gazdasági Versenyhivatal jóváhagyó határozataival lezárult a BDK Budapesti Dísz és Közvilágítási Kft. (BDK) teljes köztulajdonba vétele. A 4,239 Mrd Ft-os vételárat a Budapesti Közművek a napokban kifizette az E.ON-nak a „Stadtwerke modell” működéséből, vagyis a budapesti közszolgáltató cégek egységes és hatékony működtetéséből származó megtakarításból.  

A Fővárosi Önkormányzat és az akkori ELMŰ között 2001-ben kötött szindikátusi szerződés eredményeként jött létre a BDK Budapesti Dísz- és Közvilágítási Kft., 50-50 %-os tulajdoni részesedéssel. A társaság Budapest területén nyújt köz- és díszvilágítási szolgáltatást, üzemelteti a 80 ezer lámpaoszlopon elhelyezett közel 190 ezer lámpatestet, a 6 ezer km hosszú vezetékhálózatot és a Főváros, illetve a kerületek tulajdonában lévő további berendezéseket. Az ELMŰ időközben E.ON tulajdonba került, így a tranzakció a Budapesti Közművek és az E.ON között zajlott le. 

Európában a városi közvilágítás mára fejlődésének új szakaszába lépett, melynek fő hajtóereje a műszaki innováció és az energiahatékonyság. Ez a városüzemeltetés számára is új lehetőségeket jelenthet, építve a dinamikusan fejlődő digitális alapú szolgáltatásokra. Ennek megfelelően a közvilágítási hálózatokra épülő infrastruktúra a fejlesztések révén a nagyvárosi lakosság számára már nem pusztán fényt biztosít, hanem egyre inkább energetikai, telekommunikációs, mobilitást támogató szolgáltatásokat, valamint biztonsági és egyéb civilizációs funkciókat is nyújt. A dísz- és közvilágítás mára egyfelől városképformáló tényező, másrészt turisztikai vonzerő, de legfőképp a köz- és közlekedésbiztonság szerves része

A Fővárosi Közgyűlés 2024. márciusában hozta meg döntését, melyben a Közgyűlés ellenszavazat nélkül, egyhangúlag jóváhagyta a Budapesti Közművek számára a BDK Kft.-ben történő részesedésszerzést, azaz az E.ON 50%-os tulajdonrészének megvásárlását. A 4,239 Mrd Ft értékű ügylet nem igényelt a Fővárosi Önkormányzat részéről tőkebefektetést, annak forrása ugyanis a Budapesti Közművek létrehozásával elért hatékonyság-növelésből fakadó 2023. évi adózott eredmény. Az akvizíció összhangban van a Főváros stratégiai céljával, a városüzemeltetés szempontjából meghatározó városi infrastruktúrák, közszolgáltatások minél szélesebb körének tulajdonban tartásával, azok összehangolt működtetése és fejlesztése érdekében. 

„Van jó megoldásunk arra, hogyan működtessük a világítást olcsóbban, hatékonyabban, és úgy, hogy minden egyes fillér a budapestieket szolgálja.” - mondta erről Karácsony Gergely főpolgármester.

A fővárosi közvilágítás 2025. január 1-jétől leválik az E.ON informatikai, irányítási, ügyfélszolgálati és telephelyi infrastruktúrájáról és a Budapesti Közművek már meglévő saját tulajdonú ingatlanaiban, informatikai rendszereiben, egységes ügyfélszolgálatában fog tovább működni. A Budapesti Közművek égiszén belüli működtetés megteremti azokat a kereteket, melyek az európai nagyvárosok által követett fejlődési pályát Budapest számára is realitássá teszik. A Budapesti Közművek működésével adott az a rugalmas modell, amely továbbra is biztosítja a BDK számára a nagyvállalati szakmai és irányítási know-how-t, az ország egyik legmodernebb vállalatirányítási informatikai rendszerét, a gazdaságos működtetéshez szükséges üzemméretet. Az integrált közmű társaság FŐTÁV Távhőszolgáltatási Divíziójában rendelkezésre áll az energetikai szaktudás és munkakultúra, mely fontos tényező az energetikai jellegű alapinfrastruktúrák működtetéséhez és ezek jól kiegészítik a közvilágításban dolgozó szakemberek tudását.

A tulajdonos Fővárosi Közgyűlés által tavasszal jóváhagyott tulajdonszerzést időközben a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal, valamint a Gazdasági Versenyhivatal is jóváhagyta. A vételárat a Budapesti Közművek az elmúlt napokban a korábbi tulajdonos E.ON részére kifizette. A Budapesti Közművek számos hazai és uniós forrást tervez megpályázni az energiatakarékos berendezések beépítését és a digitalizációt célzó közvilágítási rendszer fejlesztése érdekében. 

Netanjahu: hamarosan megkezdődhet a tűzszünet második szakasza

Hamarosan megkezdődhet a gázai tűzszünet második, a Gázai övezet jövőjét rendező szakasza - közölte Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök a Friedrich Merz német kancellárral közösen tartott sajtótájékoztatóján Jeruzsálemben vasárnap.
2025. 12. 08. 05:00
Megosztás:

Három ok, amiért érdemes lehet Ethereumba fektetni 2026 előtt

Az Ethereum (ETH) a nyári gyengélkedés után újra stabilizálódni látszik: bár az év eleje óta továbbra is közel 7%-os mínuszban van, az árfolyam a 3 000–3 100 dolláros sávban megtalálta a támaszt. A kriptovaluta jövőjét azonban több olyan katalizátor is erősítheti, amelyek 2026-ban új lendületet adhatnak az ökoszisztémának.
2025. 12. 08. 04:00
Megosztás:

Binance visszavág a memecoin-shilling vádakra – Belső vizsgálat indult a gyanús tokenmegjelenések miatt

A világ legnagyobb kriptotőzsdéje, a Binance határozottan cáfolta, hogy bármiféle szerepe lenne új memecoinok koordinált promóciójában. A vita egyre nagyobb hullámokat ver, miután több közösségi médiás bejegyzésük után rövid időn belül ugyanolyan szlogennel vagy képpel ellátott tokenek jelentek meg a láncon.
2025. 12. 08. 03:00
Megosztás:

Rászoruló gyermekeknek szervezett adventi élményprogramot az Ökumenikus Segélyszervezet

Egy osztálynyi gyermek számára szervezett élményprogramot vasárnap az Ökumenikus Segélyszervezet Budapesten, az Advent Bazilika rendezvénysorozat helyszínén - közölte a segélyszervezet vasárnap az MTI-vel.
2025. 12. 08. 02:00
Megosztás:

A mezőgazdaság teljes kibocsátási értéke és jövedelmezősége is bővült

Az éghajlatváltozás okozta kihívások és a járványok ellenére a mezőgazdaság teljes kibocsátási értéke és jövedelmezősége is bővült - jelentette ki az agrárminiszter a Facebook-oldalára feltöltött vasárnapi videójában.
2025. 12. 08. 00:05
Megosztás:

A fenyőfát vásárlók háromnegyede idén is hazai termelők termékeit díszítheti fel

December első hetében tömegesen is elkezdődött a fenyőfák árusítása az alkalmi árusok utcai és piaci standjain, a vásárlók háromnegyede idén is hazai termelők termékeit díszítheti fel otthonában - közölte az Agroinform.hu vasárnap az MTI-vel.
2025. 12. 07. 23:00
Megosztás:

Az XRP-tulajdonosok diverzifikálnak: a Digitap ($TAP) a legjobb kriptó, ha valódi költési lehetőséget keresel

Ahogy a szélesebb piac korrekcióba fordul, az XRP-tulajdonosok is egyre inkább új lehetőségek felé fordulnak a diverzifikáció jegyében.
2025. 12. 07. 22:00
Megosztás:

Kitiltották a mesterséges intelligencia felhasználásával készített ajándéktárgyakat egy nagyszabású karácsonyi piacról

Kitiltották a mesterséges intelligencia felhasználásával készített ajándéktárgyakat a legnagyobb belfasti karácsonyi piacról.
2025. 12. 07. 21:00
Megosztás:

5 kriptovaluta az év végi nagy hozamért – A Digitap ($TAP) vezeti a listát, mint a legjobb befektetés 2026 előtt

Ahogy 2025 a végéhez közeledik, a kriptobefektetők továbbra is olyan altcoinokat keresnek, amelyek kiemelkedő nyereséget hozhatnak az új év kezdetére. December fokozott volatilitást és lehetőségeket tartogathat, és idén több kriptovaluta – beleértve presale (előértékesítési) projekteket is – kiemelkedik erős lendületével és ösztönző tényezőivel.
2025. 12. 07. 20:00
Megosztás:

Folytatódik az átlagosnál enyhébb időjárás

Folytatódik az átlagosnál enyhébb időjárás a jövő héten is, de marad a borult, párás, gyakran ködös idő, néhol szitálás is várható. A hőmérséklet csúcsértéke a hét első felében 10 Celsius-fok körül alakul, majd csökken a nappali felmelegedés mértéke és vasárnap már csak 1-5 fok valószínű a legmelegebb órákban - derül ki a HungaroMet Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.
2025. 12. 07. 19:00
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél a hatos lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 49. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2025. 12. 07. 18:00
Megosztás:

Piacra jutás étrend-kiegészítőkkel: Így kerüld el legnagyobb buktatókat

Az étrend-kiegészítők piaca soha nem volt olyan telített és szigorúan szabályozott, mint manapság. Rengeteg új márka jelenik meg minden évben, miközben a fogyasztók egyre tudatosabbak, a hatóságok pedig egyre szigorúbban ellenőrzik a termékeket. A kihívások nem csupán a versenyből fakadnak: a megfelelő összetevők kiválasztása, a jogszabályoknak való megfelelés, a szabályos címkézés és a minőségbiztosítási előírások teljesítése mind kritikus pontok.
2025. 12. 07. 17:00
Megosztás:

LED-innováció erősítheti a hazai agráriumot

Magyar fejlesztésű LED-technológia kínál megoldást az agrárium energiahatékonysági kihívásaira, akár harmadára csökkentve a világítási költségeket.
2025. 12. 07. 16:00
Megosztás:

Átmeneti otthonban élő gyermekek kaptak ajándékot Miskolcon

Az Ökumenikus Segélyszervezet intézményhálózatához tartozó miskolci Családok Átmeneti Otthonában élő gyermekeket ajándékozott meg Mikulás napja alkalmából szombaton a Porsche Hungaria Kft. Skoda márkája.
2025. 12. 07. 15:00
Megosztás:

Bitcoin esése miatt bajban lehet a Strategy részvénye?

A Strategy (NASDAQ: MSTR) – korábbi nevén MicroStrategy – mára gyakorlatilag egy erősen tőkeáttételes Bitcoin-befektetési vállalattá alakult. A cég teljes értéke szinte teljesen a Bitcoin árfolyamától függ.
2025. 12. 07. 14:00
Megosztás:

A kényelmi díj eltörlésével több mint félmilliárd forint marad az autósoknál

Szeptember óta az autópálya-matrica online megvásárlása nem kerül többe annál, mintha benzinkúton szereznénk be, a kényelmi díj eltörlésével idén ősszel több mint félmilliárd forint marad az autósoknál - közölte az Energiaügyi Minisztérium infokommunikációért felelős államtitkára szombaton Facebook-oldalán.
2025. 12. 07. 13:00
Megosztás:

A lakossági számlákra jellemző kedvezmények már a vállalkozói csomagoknál is megjelennek

A bankok egyre inkább a lakossági termékeknél bevált kedvezményekkel próbálják megszólítani az új vállalkozói számlanyitókat: ilyen például az egyszeri jóváírás vagy a díjmentes számlavezetés – hívja fel a figyelmet a BiztosDöntés.hu szakértője. Ugyanakkor a kedvező költségek megtartása érdekében különösen fontos tisztában lenni a számlahasználati feltételekkel és a cég bankolási gyakorlatával.
2025. 12. 07. 12:00
Megosztás:

Licitpárbajokkal zárult a BÁV ART háromnapos aukciója

Licitpárbajokkal zárult a BÁV ART háromnapos aukciója, amelyen 800 tételből álló kollekció került kalapács alá a MOM Kulturális Központban - közölte a BÁV ART pénteken az MTI-vel.
2025. 12. 07. 11:00
Megosztás:

Magyar fejlesztésű applikáció segít összekötni a segíteni vágyókat a jó ügyekkel

Az önkéntesek nemzetközi napján, december 5-én startol a BuzzGo, egy ingyenes, hazai fejlesztésű alkalmazás, amely megkönnyíti az önkéntes munkák megtalálását és szervezését. Az app célja, hogy a jó szándék találkozzon a valódi szükséglettel. A Családokért Alapítványnak köszönhetően létrejött felület összeköti a segíteni vágyókat az önkéntes munkát hirdető szervezetekkel, intézményekkel, támogatva ezzel a közösségi összefogást.
2025. 12. 07. 10:00
Megosztás:

Feloldotta a kriptozárat a REVOLUT – újra pénzhez juthatnak a magyar felhasználók!

Meglepetésszerű enyhítéssel rukkolt elő a Revolut: ismét eladhatóvá váltak a bent ragadt kriptók mind a Revolut, mind a Revolut X felületén – noha új tokent továbbra sem lehet vásárolni, a szolgáltató fenntartja a korlátozásokat - számolt be a revb.hu portál.
2025. 12. 07. 08:30
Megosztás: