A francia kormány hatóságilag kötelezi a munkafelvételre a sztrájkoló olajipari dolgozók egy részét
A TotalEnergies francia olajipari vállalat és az Esso-Exxonmobil dolgozói harmadik hete sztrájkolnak fizetésemelést követelve. A töltőállomások mintegy harmadánál alakult ki ellátási probléma, és átlagosan három órát kellett várakozni azon állomások előtt, ahol van üzemanyag. A nyitva tartó benzinkutaknál viszont folyamatosan emelkedik az üzemanyag ára.
Az amerikai cégnél hétfő este a két többségi szakszervezet aláírta a megállapodást, de az olajfinomítókban dolgozók többsége nem ezekhez a szakszervezetekhez tartozik, ezért ők kedden is folytatták a munkabeszüntetést. "Azt kértem a prefektusoktól, hogy a törvénynek megfelelően, kezdjék meg a cég raktárainak üzemeltetéséhez elengedhetetlen dolgozók toborzási eljárását" - fogalmazott Elisabeth Borne miniszterelnök a nemzetgyűlésben. "A szociális párbeszéd azt jelenti, hogy amint kialakult a többség, továbblépünk. Nem minimum megállapodás született: a vezetőség jelentős bejelentéseket tett" - szögezte le a francia kormányfő.
Az Esso-Exxonmobil három olajraktárral rendelkezik Franciaországban: a délnyugati Toulouse-ban, a déli Fos-sur-Mer-ben és az északnyugati Notre-Dame-de-Gravenchonban. A két utóbbi az amerikai cég két francia olajfinomítójának közelében található, ahol a dolgozók sztrájkolnak.
Eközben a francia TotalEnergies-nél egyelőre patthelyzet alakult ki, miután a sztrájkoló dolgozók és a vezetőség még tárgyalóasztalhoz sem ültek. A kormányfő felszólította a szakszervezeti képviselőket: kezdjék meg a tárgyalásokat, különben ott is "a helyzet feloldását" fogja kezdeményezni a kormány - mutatott rá Elisabeth Borne. A francia vállalatnál dolgozók többsége hétfő este megszavazta a munkabeszüntetés folytatását - jelezte a sztrájkot meghirdető CGT szakszervezet.
A TotalEnergies három olajfinomítójában áll a munka: a normandiai Le Havre kikötővárosban, az északi Flandres-ban és a déli Mede-ben.
A vita tárgya, hogy míg a TotalEnergies a jövő évi béremelésekről kíván tárgyalni, a CGT - a növekvő infláció miatt - a 2022-es bérek 10 százalékkal történő megemelését követeli. Ebből 7 százalék lenne az infláció, 3 százalék pedig a cég által elkönyvelt nyereség igazságosabb elosztásának felel meg. A TotalEnergies a közelmúltban jelentette be, hogy részvényeseinek újabb 2,6 milliárd eurónyi rendkívüli osztalékot fizet ki, miután az első félévet 10,6 milliárd eurós nyereséggel zárta.