A készpénzfizetési javaslat módosítását kéri az OKSZ

A közleményben Kozák Tamás, a szövetség főtitkára kifejtette: olyan helyeken is kötelező lenne a készpénzhasználat biztosítása, ahol jól működnek az elektronikus fizetési formák, nincs semmilyen lakossági igény a készpénzfizetésre, viszont a megvalósítás komoly költségeket jelent a kereskedőknek, az üzemeltetőknek, és veszélynek teszi ki a kiszállításban részt vevő munkatársakat.
Az OKSZ arra is felhívta a figyelmet, hogy a tervezett módosítás nem érinti a külföldi székhelyű vállalatokat, így a hátrányok csak a magyar tulajdonú kereskedőknél jelentkeznek. Ez a probléma tovább növeli a versenyképességi szakadékot a magyar és külföldi e-kereskedők között, amivel hosszabb távon nemcsak a magyar kereskedők, hanem a magyar termékek is kiszorulnak a piacról - jelezték.
A szövetség szerint a törvénytervezet nem veszi figyelembe, hogy a kiskereskedelem szereplői - a piaci versenyt szem előtt tartva - eleve a vásárlók igényei szerint alakították ki a különböző vásárlási pontokon alkalmazható fizetési formákat. Ha valahol nem adott a készpénzes fizetés lehetősége, az azért van így, mert nincs rá vásárlói igény, adottak az alternatív, készpénzes vásárlási lehetőségek, vagy a készpénzhasználat egyéb súlyos problémákat vet fel - írták.
Az OKSZ főtitkára szerint a javaslat az élet számos területén visszalépést jelentene a lakosság által megszokott és előszeretettel használt megoldásokhoz képest. A széles körben használt csomagautomaták, illetve az élelmiszer és egyéb termékek értékesítését kezelőszemélyzet nélkül végző automata berendezések, valamint a személyzet nélkül működő önkiszolgáló üzletek alapvetően csak digitális, illetve kártyás fizetési megoldást tartalmaznak, készpénzfizetést nem tudnak kezelni.
Ezek átalakítása beruházás-, illetve időigényes folyamat lenne, és semmilyen garancia nincs arra, hogy ezeket az értékesítési, átvételi pontokat az üzemeltetők ilyen feltételek mellett fenntartanák a továbbiakban, pedig ezeken a pontokon évente több százezer felhasználó évi több tízmillió tranzakciója bonyolódik le, jelenleg zökkenőmentesen - emelte ki.
A főtitkár szerint az élelmiszer-kiskereskedelemben a készpénzhasználat kényszerű bevezetése olyan kistérségekben veszélyeztetheti az ellátásbiztonságot, ahol nincs valódi alternatívája a házhozszállításnak, mert a megmaradt kiskereskedelmi egységek alapterülete, árukészlete vagy árszintje nem tudja pótolni a kiszállítást.