A készpénzhasználat a lakástámogatásokhoz is begyűrűzik

A hazai lakástámogatási rendszernek két fő tartóoszlopa van jelenleg.
-A kizárólag a vidéki falvakban, preferált kistelepüléseken elérhető vissza nem térítendő támogatás, a Falusi CSOK. (Ezek jellemzően az 5 ezer főnél kevesebb lakosú települések.)
-Illetve a kedvezményes futamidő végéig fix 3 százalékos kamatozású CSOK Plusz. A kérdéses kedvezmény ugyan kölcsön, de a futamidő alatt született második gyermektől kezdődően minden egyes baba érkezésekor elengednek a fennálló tartozásból 10-10 millió forintot. A kedvezmény a kistelepüléseken és a nagyobb városokban is ki lehet használni.
A preferált kistelepüléseken, falvakban akár a Falusi CSOK-kal együtt is igényelhetik a családok.
De hogy jön a készpénz ezekhez a kedvezményekhez? Jelenleg ezen támogatások egyik feltétele azt mondja ki, hogy lakásvásárlás esetén a vételárnak legfeljebb a 10 százalékát lehet készpénzben átadni. A maradék összeget bankszámlára kell teljesíteni. (Ha lakáscsere történik a két fél között, akkor a kérdéses támogatások igénylési feltétele alapján legfeljebb a vételárkülönbözet 10 százalékát lehet készpénzben megfizetni.)
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a vásárláshoz használt saját megtakarításnak, önerőnek legfeljebb a vételár 10 százalékának megfelelő részét lehet készpénzben megfizetni. A maradékot az eladó számlájára kell rendezni. (Azt hozzá kell tenni, hogy magát a támogatást, illetve esetlegesen a kapcsolódó piaci kölcsönöket minden esetben átutalással teljesítik a bankok.)
Egy éjszaka benyújtott jogszabálytervezet alapján a jövőben az önerő tetszőleges részét meg lehetne fizetni készpénzben. Azaz a jelenleg érvényben lévő 10 százalékos korlátot eltörölnék. Azonban ki kell hangsúlyozni, hogy magát a támogatást, illetve támogatott hitelt a bankok továbbra is átutalással fogják az eladó számlájára teljesíteni.
Mi változik emiatt a lakástámogatásoknál?
Ezen jogszabályi változtatással a Bankmonitor szakértői szerint nem fog változni a támogatásra jogosultak köre. Jellemzően eddig sem hiúsult meg amiatt lakástámogatási igénylés, mert az eladó, vagy épp a vevő nagyobb összeget szeretett volna készpénzben megkapni.
Ugyanakkor az kétségtelen tény, hogy néhány esetben komoly kellemetlenséget okozott ez az előírás. Voltak ugyanis olyan esetek, amikor megfeledkeztek erről az előírásról és a vételár 10 százalékát meghaladó részét fizették ki készpénzben, emiatt a vevő nem tudta felvenni az áhított lakástámogatást. Természetesen utólagosan lehetett orvosolni a problémát – a készpénz visszaadásával, majd a kérdéses összeg bankszámlára történő újbóli elutalásával -, ez azonban meghosszabbította az adásvételi folyamatot. Ráadásul módosítani kellett emiatt az adásvételi szerződés is. (Maga az utalás, illetve az adásvételi szerződés módosítása pedig extra költséget jelentett a vevőnek.)
Ha életbe lép a tervezett változás, akkor a jövőben ilyen problémák, kellemetlenségek már nem merülhetnek fel. A tervezet alapján a változás 2025. július elsejétől lépne életbe.
A Bankmonitor szakértői azt kihangsúlyozzák, hogy ezen módosítás ellenére a Falusi CSOK-kal, illetve CSOK Plusszal történő vásárlás esetén a vevőnek és az eladónak is kell rendelkeznie bankszámlával. A támogatást ugyanis a bankok mindenképpen számlára teljesítik. (Ha az eladó kölcsönét a támogatásból fizetik vissza, akkor ez a számla nem az eladó normál folyószámlája, hanem a bank által az előtörlesztésekre használt technikai számla.)