A korábban becsültnél jobban teljesített a brit gazdaság
A brit statisztikai hivatal (ONS) pénteken ismertetett friss számításai szerint a brit hazai össztermék (GDP) értéke 2021-ben 8,7 százalékkal nőtt, 1,1 százalékponttal nagyobb mértékben az eddigi becslésben szereplő ütemnél.
Az idei első negyedévben az új adatok szerint 0,3 százalékkal bővült a tavalyi utolsó negyedévvel összevetve a GDP-érték a korábban számolt 0,1 százalékos növekedés helyett.
Az ONS jelentősen korrigálta a járvány első évére, 2020-ra szóló becsléseit is: a felülvizsgált adatok szerint a brit gazdaság teljesítménye abban az évben 10,4 százalékkal esett vissza.
A statisztikai hivatal eddig úgy számolt, hogy 2020 egészében 11 százalékkal zuhant a brit GDP-érték. Mindezek alapján a brit hazai össztermék az idei második negyedévben 1,8 százalékkal haladta meg a koronavírus-járvány elhatalmasodása előtti szintet.
A felülvizsgálat előtti adatok még azt valószínűsítették, hogy 2023 első felének végén 0,2 százalékkal alacsonyabb volt a brit GDP a járvány elhatalmasodása előtt mért értéknél.
A brit kormány először 2020 márciusának végén rendelt el országos zárlatot a járvány terjedésének megfékezése végett, és ez - a később bevezetett további korlátozásokkal együtt - szabadesésszerű zuhanást okozott a brit gazdaság teljesítményében. A pénteken ismertetett, javított számításokban szereplő 10,4 százalékos visszaesés is azt jelenti, hogy 2020 egészében a 2013-as szintre zuhant vissza a brit GDP-érték, vagyis a koronavírus-járvány sokkja egyetlen év alatt hétévi növekedést emésztett fel.
A 2020-ban mért GDP-zuhanás példátlan volt a modern brit gazdaságtörténetben. A brit gazdaság legfrissebb előremutató mérőszámai a pénteken ismertetett visszamenőleges pozitív korrekció ellenére is recessziót valószínűsítenek a következő két negyedévre.
Az S&P Global pénzügyi-gazdasági adatszolgáltató csoport és a brit vállalati szektor beszerzési aktivitását mérő intézet (Chartered Institute of Procurement & Supply, CIPS) közös felmérése szerint a brit feldolgozóipar és a szolgáltatási szektor szezonálisan kiigazított kompozit beszerzésimenedzser-indexe (BMI) szeptemberben 46,8-ra csökkent az augusztusban kimutatott 48,6-ról.
Az 50 alatti BMI-indexek a vizsgált szektorok aktivitásának gyengülését jelzik, vagyis a 46,8-as előzetes szeptemberi kompozit adat a brit üzleti szektor teljesítményének gyorsuló ütemű visszaesésére vall.
Az S&P Global a szeptemberi BMI-felméréshez fűzött helyzetértékelésében kiemelte, hogy a kompozit aktivitási index 32 havi mélyponton jár.
Chris Williamson, az S&P Global Market Intelligence üzleti főközgazdásza közölte: a kiábrándító BMI-adatok azt jelzik, hogy egyre valószínűbb a recesszió kialakulása a brit gazdaságban.
Williamson szerint a kibocsátási részindexek meredek visszaeséséből arra lehet következtetni, hogy a brit hazai össztermék értéke negyedéves összevetésben mérve jelenleg 0,4 százalékot meghaladó ütemben csökken.
A gyenge gazdasági teljesítményre a Bank of England is reagált: szeptemberi kamatdöntő ülésén 2021 decembere óta először nem emelte alapkamatát, amely így 5,25 százalékon maradt. A brit jegybank előzőleg - 0,10 százalékos mélységi kamatrekordról indulva - tizennégy kamatemelést hajtott végre egymás után az inflációs nyomás enyhítése végett.