A Kormány ad nyugdíj előleget a 13. havi nyugdíj terhére? Ezt követelik a nyugdíjasok
A KSH napokban kiadott közleményéből kiderült, hogy a nyugdíjas fogyasztói kosár figyelembevételével, a 2023 áprilisi adatok alapján fogyasztói árak (infláció) növekedése 25,3 százalék.
Természetesen az idősek a vásárlásaik során ennél jóval magasabb ár-növekedést tapasztalnak. Az idősek életkörülményeinek érzékelhető romlása komoly aggodalomra ad okot.
A szervezet közleményében az áll:
"a havi 140 ezer forintnál alacsonyabb nyugellátásban részesült, több mint 600 ezer sorstársaink helyzetének a javítása érdekében sürgős Kormányzati intézkedés történjen. Az év elején megtett 15 százalékos nyugdíjemelésre való hivatkozás ma már nem segít azoknak, akik már több mint négy hónapja elszenvedik a 25 - 26 százalékos pénzromlás keserű terheit."
Megérkeztek a friss inflációs adatok
Áprilisban 24 százalékkal nőttek az árak az előző év azonos hónapjához képest – közölte szerdán a KSH (ez az "sima" fogyasztói árindex, azaz az átlagos pénzromlás mértéke).
Áprilisban a fogyasztói árak átlagosan 24 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit.
Az elmúlt egy évben a háztartási energia és az élelmiszerek ára emelkedett a leginkább. A fogyasztói árak egy hónap alatt átlagosan 0,7 százalékkal nőttek – írja gyorstájékoztatójában a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Egy hónappal korábban, márciusban 25,2 százalékos éves drágulást mért a KSH.
Javasolják, hogy:
a medián alatti nyugellátásban részesülők kapjanak lehetőséget arra, hogy a jövő évi 13. havi juttatás terhére - azzal megegyező mértékű, bankköltséggel nem terhelt - egyösszegű előleget vehessenek fel.
A Nyugdíjas Parlament Országos Egyesület azt is kéri, hogy azon több mint 45 ezer 65 év feletti, az idei év eddig eltelt időszakában elhunyt személy örökösei számára - kegyeleti megfontolás miatt - külön kérelem nélkül, hivatalból folyósítsák az év elejei nyugdíjemelés és a tényleges infláció közötti különbség összegét - áll a napi.hu írásában.