A kormány kisvállalkozásokat segítő akciótervet hirdet meg szeptemberben
Nagy Márton közölte, hogy az akcióterv kiterjed majd többek között a vállalkozói hitelek kérdéskörére, a befektetések támogatására, a finanszírozási költségek csökkentésére vagy a vállalkozások digitális jelenlétére, hiszen ma már a legkisebb vállalkozások sem nélkülözhetik az állandó online elérhetőséget. A tárcavezető szerint az akcióterv hatására a mikro-, kis- és közepes vállalkozások nagyobb mértékben járulhatnak hozzá a magyar gazdaság teljesítményéhez, és biztosabbá válhat a működésük.
A belföldi cégeknek az ukrajnai háború okozta nehézségek miatt még mindig alaposan meg kell gondolniuk a kiadásaikat, miközben a lakossági óvatosság hónapról hónapra enyhül, köszönhetően a háztartások vagyongyarapodásának vagy a reálbér-emelkedésnek, amely idén elérheti a 8 százalékot - hangsúlyozta.
A miniszter hozzátette, hogy a versenyképesség helyreállítását a magyar EU-elnökség is az egyik legfontosabb feladatának tekinti, ezért ösztönözni fogja a bürokrácia leépítését, az elektromos autózás és a mesterséges intelligencia térnyerését. Az uniós versenyképességi csomaghoz tartozik a kisvállalkozás fogalmának átalakítása is, mert a mostani meghatározás elavult létszám-, árbevétel és mérlegfőösszeg-korlátokon alapul, fontos változásokat hagy figyelmen kívül - fogalmazott.
Nagy Márton átadta a Európai vállalkozásfejlesztési díj nemzeti fordulójának elismeréseit. A vállalkozói kedv ösztönzése kategóriában a Budapesti Corvinus Egyetem, valamint a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Danube Cup vállalkozói versenye, a vállalkozói ismeretek kategóriában a SEED Kisvállalkozás-fejlesztési alapítvány vállalkozói mentorprogramja nyert.
Digitális átállás kategóriában a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének vállalkozástámogató alkalmazása, a VOSZPort alkalmazás lett a legjobb, a fenntartható átállás ösztönzése kategóriában a Magyar Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért tehetségprogramja kapta az elsőnek járó elismerést.
A vállalkozások a társadalmi egyenlőségért kategóriában a Társadalmi Vállalkozások Magyarországi Koalíciója végzett az élen, ők a társadalmi vállalkozásokat segítő Buy Social vállalati beszerzési programmal jelentkeztek a felhívásra.
Az Európai vállalkozásfejlesztési díjat (European Enterprise Promotion Awards, EEPA) az Európai Bizottság alapította 2006-ban, hogy széles körben ismertté válhassanak a példaértékű vállalkozásfejlesztési kezdeményezések.
Magyarországon a kiírásra idén 5 kategóriában érkeztek pályázatok a legalább 15 hónapja működő projektekkel vállalkozásfejlesztéssel foglalkozó civil szervezetektől, önkormányzatoktól, állami szervektől és intézményektől. A márciusban közzétett felhívás nemzeti fordulója május 31-én zárult, az európai fordulót a magyar EU-elnökségre tekintettel Budapesten tartják. A díjátadót novemberben rendezik meg - olvasható az NGM korábbi közleményében.