A lakóépületeket is rendbe teszi az ÉKM a rádiótömb bontásánál

A tárca közölte: Lázár János építési és közlekedési miniszter utasításának megfelelően az ÉKM elvégezné a volt rádiótömbön belül elbontott épületekkel szomszédos ingatlanok csatlakozó tűzfalainak megerősítését és hőszigetelését. A Pázmány Péter Katolikus Egyetem új kampuszának építését megelőző bontási munkálatok során az érintett ingatlanok tulajdonosainak egyetértése és hozzájárulása esetén közel 3000 négyzetméternyi homlokzat kaphat 10 centiméter vastagságban kőzetgyapot szigetelést, de a vakolási és bádogozási munkákat is elvégeznék.
A rádiótömb bontáshoz kapcsolódó munkálatok a tervezett hőszigetelés, valamint a rádió atombunkerének a környező épületek védelme és az itt lakók lehető legkisebb mértékű zavarása érdekében időigényes bontása miatt várhatóan a március végi tervezett időpontnál tovább tartanak, és július végén zárulnak le
- írták.
Felidézik: miként arról korábban beszámoltunk, különösen nehéz és időigényes folyamatot jelent a Magyar Rádió korábbi, használaton kívüli épületében rejtőző atombunker bontása, amely fokozott körültekintés mellett zajlik. A Palotanegyed közepén, a műemlékvédelem alatt álló Eszterházy- és Károlyi-palota tőszomszédságában található három, helyenként négy méteres falvastagságú, 400 négyzetméter alapterületű, háromszintes létesítmény elbontása komoly kihívás elé állította a szakembereket, hiszen úgy kell a tömör, atomtámadás ellen tervezett létesítményt darabjaira szedni, hogy az a legkisebb rezgéssel, porral és zajjal járjon.
Ezért a belvárosi környezethez leginkább illeszkedő technológiát, a betonvágás és hidraulikus bontóeszközök kombinációját választották. Ezzel az időigényes és aprólékos technikával azonban a szakemberek a bontógépekkel centiméterről centiméterre küzdenek meg a vasbeton monstrummal
- közölte a tárca.
A Pázmány Péter Katolikus Egyetem új kampusza korszerű otthona lesz a hazai felsőoktatás egyik kiemelten fontos intézményének. A beruházás azonban ennél sokkal több: egy értékmentő és értékteremtő városrehabilitációs program, amely során megújulnak és megnyitják kapuikat az itt lévő, elhanyagolt állapotú, páratlan építészeti értéket jelentő műemléki védettségű épületek, felfrissül a Palotanegyed arculata, bővülnek a belvárosi zöldfelületek és megújulnak az utcák, terek. Az új egyetemi kampusz elkészülte után a Nemzeti Múzeum környezete a város egyik legszebb részévé válik - olvasható a közleményben.