A leggazdagabb 25.000 vagyona masszívan nő, a vagyonosok száma azonban nem

Kiemelkedően jó évet zárnak a tehetősek Magyarországon, a harmadik negyedévre vonatkozó adatok szerint ugyanis összvagyonuk egy év leforgása alatt 17 százalékkal 7 ezer milliárd forint fölé nőtt, és ez a tendencia a koronavírus-járványtól függetlenül folytatódni fog jövőre is a Blochamps Capital prognózisa szerint.

A leggazdagabb 25.000 vagyona masszívan nő, a vagyonosok száma azonban nem

2021 harmadik negyedévében éves összevetésben 17 százalékkal, 7077 milliárd forintra nőtt a hazai privátbanki szolgáltatók által kezelt vagyon összege - derül ki a Blochamps legfrissebb adataiból. A pénzügyi tanácsadó és business intelligence cég prognózisa szerint évzáráskor 7200 milliárdot meghaladó mértékű lesz a kezelt privátbanki vagyon Magyarországon.

A pénzügyi tanácsadó cég 2004 óta piacvezető Magyarországon a vagyonkezelési monitoring és kutatási tanácsadásban, ügyfelei között tudva a bankszektor minden szolgáltatóját. Immár 20 éve készítenek részletes iparági elemzéseket a hazai, valamint a magyar ügyfélreferenssel rendelkező külföldi privátbanki szolgáltatók adataira alapozva.

“Kivételes növekedéssel, produktív évet tudhatnak maguk mögött a pandémia 2. évében a tehetősek, ám közülük is elsősorban a legfelső réteg, azaz a 300 millió forint feletti vagyonnal rendelkezők örülhetnek. Ahogy azt 2020 végén előrevetítettük, a magyar piac nemzetközi összevetésben is kiemelkedő teljesítményt produkált. Az ügyfelek nagy része nem tért vissza az óvatos befektetési stratégiákhoz, a koronavírus a likviditásbőséggel és a fejét felütő inflációval karöltve tartósan kimozdította komfortzónájukból még a legkonzervatívabbakat is” - mondja Karagich István, a Blochamps Capital ügyvezetője.

Miközben azonban a vagyonok markánsan gyarapodtak, a vagyonosok száma nem nőtt érdemben: az élő ügyfélszámlák száma mindössze 4 százalékkal - 44 800-ról 46 700-ra - bővült 2021 őszére, ami egyébként nagyságrendileg a 2014-es év végi adatnak felel meg. Ráadásul ez a számlamennyiség a gyakorlatban mindössze 22.000-25.000 ügyfelet takar. A kiemelt ügyfélkört kiszolgáló a privátbankárok száma –hiába a robosztus vagyonosodás- szintén sok éve szinte változatlan, 400 fő körül stagnál.

“A vagyonnövekedés várhatóan intenzív mértékben folytatódik majd a következő 2 évben is. 2022 végén a kezelt privátbanki vagyon összege meghaladhatja a 8 ezer milliárd, 2023 decemberére pedig a 9 ezer milliárd forintot. Az ügyfelek és az őket kiszolgáló privátbankárok száma azonban prognózisunk szerint továbbra sem fog emelkedni, igaz a járvány miatt igencsak felpörgetett, folyamatos digitális fejlesztéseknek köszönhetően mindkét fél új technológiai eszköztámogatás mellett működik együtt. Szükség is van a digitális fejlesztések folytatására, az ESG szemlélet implementálására és különböző hiperszegmentációs aktivitásokra a szolgáltatók részéről, hiszen a bankárokra nehezedő munkamennyiség úgy fog nőni, hogy közben az ügyfelek igényei új és új formákat öltenek.” - véli Karagich István.

A Covid szinte hónapok alatt alapértelmezetté tette a privátbanki applikációk, mesterséges intelligencia alapú alkalmazások és más, korábban gyerekcipőben járó digitális platformok használatát az ügyfelek körében.

“Nem tudni azt sem, mikor és hányszor lesz még szükség a Covid miatt részleges vagy akár a 100%-os home office-ra való visszatérésre az iparágon belül, ez azzal jár, hogy a szereplők egyetlen pillanatra sem feledkezhetnek meg a termék és szolgáltatás fejlesztésekről, vagy az egyre gyorsabban változó ügyéligények beazonosításáról. Nincs más út. Aki a legjobban ismeri a hazai piacot és képes rugalmasan reagálni, az lesz képes megtartani, és erősíteni a pozíciót. Aki alábecsüli a jelentőségét annak, hogy ma már más igényekkel jelentkeznek az 50 millió alatti, a 300 millió feletti vagyonnal rendelkezők, a fiatal nők, a középkorú férfiak, a környezettudatos befektetők és a digitális generációk tagjai, az ki fog maradni abból a kivételes léptékű növekedésből, ami a hazai piacra vár a következő években” - teszi hozzá a Blochamps ügyvezetője, aki szerint 2022 fő hazai privátbanki trendjei az alábbiak lesznek:

- A digitalizáció rapid módon demokratizálja a befektetési termékek és szolgáltatások piacát, és újraértelmezi a vagyoni ügyfélszegmentációt.

- A szolgáltatóknak ügyfeleik 360 fokos ismeretére, könnyedén átjárható digitális platformok létrehozására, ESG szemlélet implementációra és folyamatos hiperszegmentációra lesz szükségük a sikerhez.

- A privátbanki szolgáltatók felső köre megindul egy olyan átalakulás útján, amelynek végén már gyakorlatilag family officeként működik majd, és sokkal komplexebb kiszolgálást fog nyújtani, mint tette korábban.

- A következő évek privátbankárának feladata lesz, hogy detektálja az ügyfelek jogi, adó-, menedzsment-tanácsadási vagy generációváltási igényét és a vagyonkezelők is egyfajta szolgáltatói Jolly Jokerré válnak majd.

- A hazai iparági status quo és erősorrend új nehézsúlyú szereplőt kap a formálódó Bankholdinggal, miközben zajlik a legnagyobb szereplő, az OTP PB/Global Markets szolgáltatói modellváltása. Mindezek növelik a versenyt és arra kényszerítik a szektort, hogy minden szolgáltató frissítse a termékportfólióját, koncentráljon a technológiai beruházásokra, csökkentse a működési költségeket és új terméke­ket/együttműködési csatornákat fejlesszen.

- Z generációs stratégia és a hiteles marketing. Ezek lesznek a transzparencia és a fenntarthatóság üzenete mellett az egyértelmű kulcsszavak a 2022-es vagyonkezelési onboarding modellnél.


Kiemelkedő árbevétel- és piacirészesedés-növekedés a Praktikernél 2025-ben

Jelentős árbevétel-növekedéssel, eredményjavulással, továbbá növekvő piaci részesedéssel zárta a 2025-ös évet a Praktiker. A magyar tulajdonú barkácslánc nettó árbevétele közel 12 százalékkal 100 milliárd forint közelébe emelkedett, eredményessége a stagnáló piaci környezet és az intenzív beruházások rövidtávú költséghatásai ellenére is javult. A vállalat barkácspiaci részesedése 33,7 százalékra erősödött, miközben tavaly két új áruházat nyitott, fejlesztette digitális vásárlási megoldásait és áruházi szolgáltatásait is.
2026. 06. 02. 05:00
Megosztás:

Ritka beszállási lehetőség előtt állhat a Bitcoin? Egy veterán elemző szerint közeledik a fordulat

Miközben az intézményi befektetők egymás után vonják ki tőkéjüket a Bitcoinhoz kapcsolódó tőzsdén kereskedett alapokból (ETF-ekből), egy ismert piaci elemző szerint éppen ez a jelenség utalhat arra, hogy a piac egy fontos fordulóponthoz közeledik.
2026. 06. 02. 04:30
Megosztás:

Nem Budapesten a legdrágábbak a lakások Magyarországon. De akkor mégis hol?

A Zenga Ingatlan Radar adataiból kiderül, hogy milyen négyzetméteráron hirdetik az ingatlanokat az egyes vármegyékben. A négyzetméterárak tekintetében messze a főváros vezet. De akkor mi az a mutató, ami alapján a Bankmonitor szakértői azt gondolják van olyan vármegye, ahol drágábban lehet lakást vásárolni, mint Budapesten.
2026. 06. 02. 04:00
Megosztás:

Gazdasági totálkár vagy még menthető befektetés? Ennyit költenek a magyarok a régi autóikra

Egy autó értékének harmadába kerülő javítás sokaknál már megkongatná a vészharangot. A magyar autósok többségénél viszont nem…
2026. 06. 02. 03:30
Megosztás:

Donald Trump: Izrael és a Hezbollah a harci cselekmények leállítására tett ígéretet

Izrael és a Hezbollah a harci cselekmények leállítására tett ígéretet - közölte Donald Trump a két féllel folytatott telefonbeszélgetésére hivatkozva hétfőn.
2026. 06. 02. 03:00
Megosztás:

Hol élnek a legjobban kereső magyarok? Sokan meg fognak lepődni…

Budapest? Sopron? Győr? Nem biztos, hogy ott kell keresni a legmagasabb fizetésből élő honfitársainkat, ahol elsőre gondolnánk! A kereseti adatok mától településszinten is elérhetők a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) térképes interaktív felületén (TIMEA).
2026. 06. 02. 02:30
Megosztás:

1185,5 milliárd forintra nőtt a SPAR forgalma 2025-ben

A SPAR Magyarország márkaforgalma 2025-ben 1185,5 milliárd forintot ért el, ami 5,9 százalékos növekedést jelentett a megelőző évhez képest. A vállalat a kihívásokkal teli piaci környezet ellenére is folytatta fejlesztési programját: 27,7 milliárd forintot fordított meglévő áruházai korszerűsítésére és új üzletek létesítésére. Miközben három új egységet nyitott és húsz áruházat modernizált, tovább bővítette franchise-hálózatát, valamint jelentős logisztikai és élelmiszer-termelési beruházásokat hajtott végre.
2026. 06. 02. 02:00
Megosztás:

Vigyázat! Az özvegyi nyugdíj 3 esetben is megszűnhet

Sokan azt gondolják, hogy ha egyszer megállapították az özvegyi nyugdíjat, akkor az automatikusan, változatlanul jár tovább. A valóság ennél jóval árnyaltabb: a nyugdíjtörvény pontosan meghatározza, milyen esetekben szűnhet meg az özvegyi nyugdíjra való jogosultság.
2026. 06. 02. 01:30
Megosztás:

Mi történt májusban a magyar tőzsdén?

Kiegyensúlyozott kereskedési aktivitás mellett zárta a májust a Budapesti Értéktőzsde, a BUX index 134 616,81 ponton állt a hónap végén. Az azonnali részvénypiaci forgalom összesen 511,6 milliárd forintot tett ki, ami napi átlagban 26,9 milliárd forintos kereskedési volument jelentett. A befektetői aktivitás továbbra is az OTP Bank, a MOL és a Magyar Telekom részvényeire koncentrálódott, amelyekkel 306,9, 64,4 és 57,9 milliárd forintos forgalom zajlott a tőzsdén. A brókercégek közül májusban is a WOOD & Company zárt az első helyen a kereskedési volumeneket tekintve, a dobogó második és harmadik helyein a Concorde és az ERSTE zárt.
2026. 06. 02. 01:00
Megosztás:

Kétezermilliárdos növekedési tartalék hever parlagon a magyar munkaerőpiacon

A 45 év feletti, 20-30 éves tapasztalattal rendelkező vezetők és szakemberek munkaerőpiaci kiszorítása nem csupán HR-kihívás vagy egyéni probléma, hanem súlyos makrogazdasági és vállalati veszteség. A The Seniors számításai alapján a kordiszkrimináció Magyarországon évente 1400-2200 milliárd forintos GDP-kiesést okoz, ami a teljes nemzeti össztermék 1,6-2,5 százalékának felel meg. Csillag-Csatlós Csilla executive coach szerint a túl drága a senior munkaerő érvelés egy olyan számviteli illúzió eredménye, amely a negyedéves pénzügyi jelentésekben ugyan megtakarításnak látszik, de 12-18 hónapos időhorizonton drasztikus EBITDA-csökkenést és súlyos hatékonyságveszteséget okoz a vállalatoknak.
2026. 06. 02. 00:30
Megosztás:

A tavaszi vetéssel az ország nagy részén végeztek május közepére

A tavaszi gabonafélék vetése az előirányzott terület 97,5 százalékán fejeződött be május 14-ig, kisebb arányban, mint egy éve. Az egyes gabonafélék vetése a vizsgált időpontban a szemescirok kivételével megközelítette a 90-100 százalékot az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) összefoglalója szerint.
2026. 06. 02. 00:05
Megosztás:

A WizzAir három nap alatt csaknem 80 extra járatot repült Budapest és London, valamint Párizs között

A Wizz Air több mint 20 éves történetének egyik legjelentősebb üzemelési kihívását zárta le sikeresen a budapesti UEFA Bajnokok Ligája döntőjének hétvégéjén, a légitársaság a három nap alatt csaknem 80 extra járatot repült Budapest és London, valamint Párizs között, amelyeket a légitársaság több mint 400 pilótája és légiutas-kísérője szolgált ki - közölte a Wizz Air Magyarország hétfőn az MTI-vel.
2026. 06. 01. 23:30
Megosztás:

Lemondott a felvidéki Magyar Szövetség alelnöke

Lemondott a felvidéki magyar pártban betöltött minden tisztségéről Őry Péter, a Magyar Szövetség országos alelnöke - erről a közösségi médiaprofilján hétfőn közzétett rövid bejelentésében tájékoztatott a politikus.
2026. 06. 01. 23:00
Megosztás:

A rendőrség több száz millió forintnyi vagyont azonosított a vagyonvisszaszerzési akcióban

Az Europol koordinációjában megtartott négynapos nemzetközi akcióban a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda (KR NNI) munkatársai több száz millió forintos vagyont derítettek fel magyarországi büntetőeljárásokkal összefüggésben - közölte a KR NNI a police.hu oldalon.
2026. 06. 01. 22:30
Megosztás:

Belgium megszigorítja az EU-n kívülről érkező diákokra vonatkozó szabályokat

A belga kormány hétfőn közölte, hogy megszigorítja az Európai Unión kívülről érkező hallgatók tanulmányi és tartózkodási feltételeit annak érdekében, hogy megakadályozza a rendszerrel való visszaéléseket.
2026. 06. 01. 22:00
Megosztás:

A kereseti adatok településszinten is elérhetőek a KSH térképes interaktív felületén

Frissült június 1-jén a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) térképes interaktív felülete (TIMEA), a legfontosabb újdonság, hogy a teljes munkaidőben alkalmazásban állók 2019 és 2025 közötti, éves bruttó és nettó átlagkeresete már a munkavállalók lakcíme szerinti települési szintű bontásban is elérhető - közölte a KSH hétfőn az MTI-vel.
2026. 06. 01. 21:30
Megosztás:

Új taggal bővült a KiberPajzs program: a One Magyarország elsőként csatlakozott a telekommunikációs vállalatok közül

A One Magyarország csatlakozott a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság részvételével megvalósuló KiberPajzs programhoz, hogy aktívan hozzájáruljon az online csalások elleni fellépéshez és erősítse a digitális tudatosságot. Az internetes és telefonos visszaélések a telekommunikációs szektorban is egyre nagyobb kihívást jelentenek, ezért az iparág szerepvállalása és az edukáció kiemelt jelentőségű. Az együttműködés részeként a vállalat országos edukációs kampányt indít, amely ismert szereplők bevonásával hívja fel a figyelmet a csalások felismerhető jeleire.
2026. 06. 01. 21:00
Megosztás:

Szerbia ismét meghosszabbította az üzemanyag-export tilalmát

A szerb kormány rendkívüli ülésén egy hónappal, július 2-ig meghosszabbította a kőolaj és a kőolajszármazékok kivitelének ideiglenes tilalmát - közölte hétfőn a kabinet.
2026. 06. 01. 20:30
Megosztás:

Az öregedő budapesti irodaállomány megújítása stratégiai kérdéssé vált

A fővárosi irodaállomány bár európai összevetésben fiatalnak mondható, kulcsfontosságú az öregedő irodaházak piaci szerepének újragondolása a technológia gyors fejlődése, a bérlői preferenciák változása és az energiahatékonysági elvárások szigorodása miatt – hangzott el az EY‑Parthenon üzleti eseményén. Az ingatlanpiaci szakértők szerint a következő évek nyertesei azok a tulajdonosok lehetnek, akik időben döntenek a felújításról, az átalakításról vagy akár a funkcióváltásról.
2026. 06. 01. 20:00
Megosztás:

Gyengült a forint hétfő estére

Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben hétfőn kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2026. 06. 01. 19:30
Megosztás: