A magyar építőipar 2024-es teljesítménye: stabilizálódás vagy stagnálás?
![A magyar építőipar 2024-es teljesítménye: stabilizálódás vagy stagnálás?](/upload/file/68139/orig.webp)
A friss, decemberi 4,2 százalékos csökkenés is intő jel a jövőre nézve. Szerencsére az épületek építése mutató csak egy százalékkal volt alacsonyabb. Viszont az infláció ebben az ágazatban is újra emelkedésnek indult: január–decemberben az építőipar termelői árai átlagosan 5,9 százalékkal haladták meg az előző év azonos időszakit.
Forráshiány, elhalasztott beruházások és a német ipar hatása
„A szektor egyik legsúlyosabb problémája a pénzügyi források szűkössége és a gazdasági környezet bizonytalansága. Az európai gazdaság –különösen a német ipar – gyengélkedése már a magyar kereskedelmi és ipari ingatlanpiacon is érezhető” – mondta Markovich Béla a Mapei Kft. ügyvezetője.
A szakember szerint a helyzetet tovább súlyosbítja, hogy az infrastrukturális és intézményi beruházások finanszírozása is akadozik. Bár az EU-s pénzek zárolását részben feloldották, az állami és önkormányzati költségvetések továbbra is rendkívül feszesek. Ugyanakkor van remény arra, hogy tavasszal néhány új infrastrukturális beruházás elindulhat.
Az építőanyag-kereskedelemben továbbra is erős a piaci bizonytalanság, mivel a visszafogott beruházási kedv és az ingadozó kereslet miatt a forgalom hullámzóan alakul.
Lakáspiac: Kínálati válság és drágulás
A lakástámogatási programok bővültek, de hatásuk korlátozott. A lakosság visszafogott kereslete miatt ezek a támogatások nem képesek a piac élénkítésére. Az építőipar egészére pedig súlyosan rányomja bélyegét a lakáspiac visszaesése, hiszen az ipari, kereskedelmi és infrastrukturális beruházások sem tudják már ellensúlyozni a kiesést.
Markovich Béla szerint 2025-ben némi élénkülést hozhat, hogy a magas hozamú állampapírokban eddig pénzüket tartó befektetők tömegesen léphetnek be az ingatlanpiacra. Azonban a megugró kereslet további lakáspiaci áremelkedést eredményezhet, mivel az új építések drasztikus visszaesése miatt a kínálati oldal egyre szűkül. A piaci törvényszerűségek alapján, ha a kereslet nő, miközben a kínálat csökken, az árak emelkednek – ez az ágazat előtt álló egyik legnagyobb kihívás.
Mi hozhat fordulatot?
Az építőipari megrendelések növelésére az állami támogatások növelése, például az otthonfelújítási program hozzáférhetőségének szélesítése és központi intézményi beruházások élénkítése lehetne a megoldás, de egyelőre kevés jele van annak, hogy ezek a források jelentősen bővülnének. Bár a termelői árak 2024 IV. negyedévében 5,6 százalékkal emelkedtek, ami enyhe keresletélénkülésre utalhat, az ágazat egészében nem tapasztalható dinamikus növekedés.
2025 a megmérettetés éve lesz az építőipar számára. Ha nem történik jelentős fordulat a beruházási kedvben és a finanszírozási háttérben, a szektor további stagnálásra, sőt, akár újabb visszaesésre is számíthat” – mondta Markovich Béla. Ugyanakkor az szakértő szerint vannak biztató jelek is: a kormány 21 pontos gazdasági akcióterve, a vállalkozások beruházási hajlandósága, valamint a lakossági állampapírok tőke- és kamatkifizetései lendületet adhatnak az ágazatnak.