Visszaesett az építőipari termelés volumene 2024 augusztusában

Az előző hónaphoz képest 2,1%-os csökkenés következett be az ágazat a teljesítményében, és ez előrevetítheti azt is, hogy az ipar mellett az építőipar ágazat is lefelé fogja húzni az október végén megjelenő Q3-as GDP adatokat. A nemzetgazdasági beruházások jelentős csökkenése fényében nem meglepő az ágazat teljesítménye. A hitelkamatok a korábbi magas szintekről mérséklődtek, az új otthonfelújítási program és lakáspiaci élénkülés nyomán a belső kereslet is élénkül, azonban az uniós források hiánya és az áprilisban bejelentett beruházás-elhalasztás és az ágazat szereplők borús jövőképe mind negatív tényező az ágazat kilátásai szempontjából.

Visszaesett az építőipari termelés volumene 2024 augusztusában

Az építőipar meghatározó folyamatai:

A júliusi adatok után az augusztusi adatok is éves szinten csökkenést mutatnak az ágazatban: az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 6,0%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól. Az építményfőcsoportok közül az épületek építésének termelése 3,2, az egyéb építményeké 10,2%-kal csökkent év/év alapon. Az építőipari ágazatok közül az épületek építése esetében 7,3, az egyéb építmények építésénél 30,8%-kal csökkent a termelés volumene. A legnagyobb súlyú ágazat, a speciális szaképítés termelése 11,5%-kal bővült.

Az építőipar összefoglaló adatai, előző év= 100%, KSH

Havi alapon nézve augusztusban a szezonálisan és munkanaphatással kiigazított indexek alapján az építőipar termelése 2,1%-kal volt kisebb a 2024 júliusinál.

Az augusztusi rendelési mutatók a múlt hónap duplázásával ellentétben most csökkenést mutatnak:

-A megkötött új szerződések volumene 19,6%-kal visszaesett. Ezen belül az épületek építésére kötött szerződéseké 27,1, az egyéb építmények építésére vonatkozóké 11,1%-kal kisebb volt az egy évvel korábbinál.

-Az építőipari vállalkozások augusztus végi szerződésállományának volumene 22,8%-kal meghaladta az előző év azonos időszakit, ezen belül az épületek építésére vonatkozó szerződéseké 5,8%-kal csökkent, az egyéb építményekre vonatkozóké 51,4%-kal nőtt. A pozitív számok valószínűleg a nyáron bejelentett nagy értékű állami infrastruktúra fejlesztéseknek voltak köszönhetők, illetve az előző év alacsony bázisa is közrejátszott benne.

Ami pozitívum, hogy 2024 első nyolc hónapjában az építőipari termelés volumene 1,8%-kal nőtt az előző év azonos időszakihoz képest, amivel az idei év összesített teljesítménye már emelkedő trendet mutat a két évig tartó csökkenés után.

Társadalmi egyeztetésre bocsátotta a kormány a javaslatát, amely szerint 2025-ben bizonyos lakáscélokra is igénybe vehetővé teszi az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarításokat. A részletek alapján kiderült, hogy lakáscélú hitel- vagy kölcsönszerződés önrészére, valamint törlesztésének támogatására is használható, illtetve, ami az építőipar szempontjából kedvező lakás korszerűsítésére és felújítására is igénybevehető lesz.

Az Európai Bizottság 2024 Q3-as felmérése alapján kiderül, hogy az építőipari vállalkozásoknak a kereslet hiánya merül fel a termelést leginkább akadályozó tényezőként az ágazatban jelenleg.

Kilátások a teljes ágazatot nézve:

Az Elemzési Centrum az októberben megjelent Negyedéves makrogazdasági kitekintőjében 2024-re 2,2%-os növekedést vár az építőipari termelésben. Ez a növekedés azonban leginkább annak köszönhető, hogy az év elején, illetve áprilisban egy-egy kiugró havi bővülést regisztrált a KSH, ugyanakkor a többi hónapban szinte kivétel nélkül csökkenés volt látható. A későbbiekben az uniós források beérkezése és azok felhasználásának megindulása, illetve az otthonfelújítási program és az önkéntes nyugdíjpénztár változások révén az építőipar lendületet kaphat, ami a jelenlegi cikk-cakkozó trendből való kilábaláshoz szükséges. Az épületek felújításának anyagigénye miatt a gyártók kapacitáskihasználtsága javulhat, ill. az építési vállalkozók megrendelésállománya és munkaerőigénye is növekedésnek indulhat. A program nem csak az építőiparra lehet pozitív hatással, hanem az egész gazdaságot élénkítheti.

Az ÉVOSZ szeptember végén közölte az építőipari helyzetértékelést és 2024. évi várakozásokat. A 400 piaci szereplő megkérdezésével minden évben elkészülő konjunktúraindex szerint 2024 első fél évében a vállalkozások mintegy 60%-ának csökkent az árbevétele az elmúlt év első fél évéhez mérve, és ugyanilyen arányban jelzik a cégek az árbevétel-arányos jövedelmezőség gyengülését is.

A termelést akadályozó tényezők az építőiparban (Európai Bizottság)

Rövidtávú kilátások alágazatonként:

Infrastrukturális építés: Lázár János építésügyi miniszter szerint az állami beruházások 2024-ben nem fognak felfutni, de 2025 második felében és 2026-tól jelentős állami megrendelésekre lehet számítani (útépítés, vasútépítés, műtárgyépítés, hídépítés). A magyar kormány jelentős fejlesztéseket indított, annak ellenére, hogy az uniós források egy része a jogállamisági eljárás miatt felfüggesztésre került. Jelenleg 21 magasépítési projekt van folyamatban, amelyek összértéke 423 milliárd forint, és további 32 beruházás esetében már megszületett a döntés, ami további 1000 milliárd forintos befektetést jelent. A fejlesztések hozzájárulnak az építőipar teljesítményének javulásához.

Input anyagok és termékek: A felújítás lehet az a szegmens, ami komoly forgalomnövekedést generálhat az építőanyagok számára, amit az otthonfelújítási program és az önkéntes nyugdíjpénztár változások is támogathatnak. A kormány célja 2027-re 48%-ról 40%-ra csökkenteni az építőipar importkitettségét. Ennek érdekében elfogadták a nemzeti építésgazdasági stratégiát, amely a hazai építőanyag-gyártás és a hazai munkaerő alkalmazását helyezi előtérbe.

Lakó- és nem lakóépület építése: 2022 óta folytatódóik a lakásépítések és a kiadott építési engedélyek számának csökkenése. Az idei első félév egészét nézve összesen 6027 új lakás épült Magyarországon, 18%-kal kevesebb, mint egy évvel korábban. A kiadott építési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján építendő lakások száma 8972 volt, ami ugyancsak 18%-kal maradt el a 2023 azonos időszakitól. Ebből következik, hogy a tavalyinál is gyengébb évre lehet számítani, idén 15 ezer környékén alakulhat a lakásépítések száma, így csak lassú kilábalásra számítunk.  2025-ben a miniszterelnök által bejelentett lakásépítési boom segítheti az építőipart (mivel a termelés 30% kötödék a lakásépítéshez), de ehhez, az ÉVOSZ szerint a szerződéskötéseknek legkésőbb 2025 márciusáig fel kell pörögniük. Lakáspiaci folyamatokról megjelent a 2024 Q2-es Lakáspiaci Kitekintő, melyben bővebb információk találhatók a témában. Az input anyagok mellett a lakáspiac állhat helyre a leghamarabb az alszegmensek közül, de az építkezések átfutási ideje miatt idén még nem számíthatunk az átadott lakások számának megugrására. Az új otthonfelújítási program és az önkéntes nyugdíjpénztár változások várhatóan pozitív hatást gyakorol az építőipar ezen alágazatára, különösen a KKV-k számára.

Mérnöki tevékenység: Teljesítménye erősen összefügg a kivitelező alágazatok teljesítményével, de a mérnöki alágazat korábban érzékeli az ágazatot érintő tendenciákat, mint a gyártó és kivitelező alágazatok.

Rekordév a Tethernél: 5,2 milliárd dolláros bevétel és stabilcoin-piaci dominancia 2025-ben

A 2025-ös év egyértelmű győztese a kriptovaluta iparban a Tether lett: a USDT kibocsátója történelmi rekordot döntött 5,2 milliárd dolláros bevételével, és a stabilcoin-piac több mint 60%-át uralja. A stabilcoinok most már nem csupán likviditási eszközök, hanem a kriptoszféra legjövedelmezőbb szegmensévé nőtték ki magukat. Nézzük, hogyan vált a Tether a kriptovilág legnagyobb bevételtermelőjévé – és merre tart tovább.
2026. 01. 26. 08:00
Megosztás:

Mesterséges intelligencia és kriptovaluták találkozása: a fizetések jelentik az igazi hidat

Bár a mesterséges intelligencia és a kriptovaluták kapcsolatáról szóló beszélgetések gyakran a jövőbe mutató spekulációkba torkollnak, egyre világosabb, hogy a két technológia metszéspontja már most is kézzelfogható. A kulcs? A fizetés. Amennyiben az MI-rendszerek önállóan fognak működni és szolgáltatásokat nyújtani, elengedhetetlen lesz számukra, hogy képesek legyenek automatikusan fizetni — mégpedig blokkláncon keresztül.
2026. 01. 26. 07:00
Megosztás:

Kikötött Franciaországban az orosz árnyékflotta feltartóztatott tartályhajója

Kikötött vasárnap a dél-franciaországi Marseille-ben a Grinch nevű olajszállító hajó, amelyről a francia hatóságok azt feltételezik, hogy az Ukrajna elleni agressziós háborút finanszírozó árnyékflottához tartozik, és ezért három nappal ezelőtt feltartóztatták a Földközi-tengeren.
2026. 01. 26. 06:00
Megosztás:

Las Vegas vállalkozásai sorra állnak át Bitcoin fizetésre – a bankkártyás díjaknak vége

A Bitcoin már nem csak spekulatív eszköz: Las Vegasban éttermek, kávézók és kisvállalkozások egyre nagyobb számban vezetik be a kriptofizetést – nemcsak a technológia iránti nyitottság, hanem nagyon is praktikus okok miatt. A tranzakciós díjak elkerülése, az új vásárlói réteg megszólítása és az infrastruktúra gyors fejlődése mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a Bitcoin a pénztáraknál is egyre gyakrabban megjelenjen. A jelenség pedig nem csak a városban, hanem országos szinten is terjed.
2026. 01. 26. 05:00
Megosztás:

Újabb elemmel bővült a sertéstartók és -tenyésztők támogatása

Több eszközzel is segíti a kormány a sertéstartókat a piaci nehézségeik okozta kihívások kezelésében - közölte az agrárminiszter vasárnap a közösségi oldalán.
2026. 01. 26. 04:00
Megosztás:

Bitcoin vagy XRP – Melyik kriptót érdemes most megvenni a piac zuhanása közepette?

A kriptopiac újabb megpróbáltatások elé néz: geopolitikai bizonytalanság, kamatemelések, és az amerikai jegybank függetlenségének kérdőjelei egyaránt nyomást gyakorolnak az árfolyamokra. Két népszerű kriptovaluta, a Bitcoin és az XRP is komoly visszaesést szenvedett el az elmúlt időszakban. De vajon melyikbe érdemesebb most befektetni? A válasz nem is olyan egyértelmű.
2026. 01. 26. 03:00
Megosztás:

Tömegesen törölnek TAJ kártyákat 2026 januártól - fizetniük kell az orvosi ellátásért

Mit jelent a TAJ-kártya ma Magyarországon? A TAJ-kártya – amit sokan automatikusan a pénztárcájukban hordnak – valójában a magyar állami egészségügyi ellátórendszer kulcsa. Ha érvényes, ingyenesen mehetsz orvoshoz, kezelhetnek kórházban és jogosult vagy állami támogatott gyógyszerekre. Mi változik 2026 januárjától?
2026. 01. 26. 02:00
Megosztás:

A friss levegő titka: hogyan szabaduljon meg a penésztől?

Mit érez, amikor belép egy zárt térbe, ahol állott, dohos levegő fogadja? Ez a probléma akkor jelentkezik, amikor az otthonában a páratartalom folyamatosan magas, és a penész könnyen megtelepedhet a falakon.
2026. 01. 26. 01:00
Megosztás:

Szabadkereskedelmi megállapodásról is tárgyalnak az EU-India csúcstalálkozón Újdelhiben

Megérkezett Újdelhibe az Európai Bizottság és az Európai Tanács elnöke, ahol a 16. EU-India csúcstalálkozó keretében egyebek mellett az Európai Unió és India tervezett szabadkereskedelmi megállapodásáról tárgyalnak kedden.
2026. 01. 26. 00:05
Megosztás:

Enyhe, de borult, párás idő várható a jövő héten, többször kell

Jellemzően borult, párás, többfelé ködös idő várható a jövő héten és többször kell csapadékra - esőre, ónos szitálásra - is számítani, a szél olykor élénk, erős lesz. A hőmérséklet csúcsértéke 5-10 Celsius-fok között alakul és éjszakánként sem kell erős fagyokra készülni - derül ki a HungaroMet Nonprofit Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.
2026. 01. 25. 23:00
Megosztás:

Ötnapos sztrájk kezdődik a belga vasúttársaságnál

Vasárnap este ötnapos sztrájkba kezdenek a belga vasúttársaság (SNCB) és a vallon közlekedési vállalat (TEC) dolgozói a belga szövetségi kormánynak a szektort érintő reformtervei ellen tiltakozva - tájékoztatott a Le Soir című, francia nyelvű belga napilap az internetes oldalán vasárnap.
2026. 01. 25. 22:00
Megosztás:

Újabb 120 busz érkezik, ezzel már félezer vadonatúj jármű erősíti a VOLÁN-buszflottát

Tavaly forgalomba állt az első 400 autóbusz, 2026-ban március végégig újabb 120 modern jármű áll munkába, amelyeket az év végéig még 180 követ - közölte Hegyi Zsolt, a MÁV-csoport vezérigazgatója a Facebook-oldalán vasárnap.
2026. 01. 25. 21:00
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél a hatos lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 4. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 01. 25. 20:00
Megosztás:

Lefelé korrigált a BUX, történelmi csúcson zárt az OTP

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 135,4 pontos, 0,11 százalékos csökkenéssel, 125 061,81 ponton zárt pénteken.
2026. 01. 25. 19:00
Megosztás:

Rekordot döntött az Ethereum: közel 3 millió tranzakció egyetlen nap alatt, minimális díjakkal

Miközben a legtöbb blokklánc küzd a skálázhatósággal és a tranzakciós díjak elszállásával, az Ethereum új mérföldkövet ért el: 2026. január 16-án rekordnak számító 2,88 millió tranzakciót bonyolítottak le a hálózaton, méghozzá meglepően alacsony költségek mellett. A Layer 2 megoldások hatékonysága, valamint az új Fusaka frissítés meghozta gyümölcsét – az Ethereum lassan, de biztosan átalakul a moduláris pénzügyi infrastruktúra gerincévé.
2026. 01. 25. 18:00
Megosztás:

Miért fontos a gabonaszárító teljesítménye?

A gabonaszárító és tároló telepek manapság rengeteget segítenek. Elég csak a klíma változására gondolni, aminek hatására az egész szárítási folyamatot, szakmát teljesen újra kellett gondolniuk a szakembereknek. A hazai gazdáknak megfizethető, jól működő és a változó körülményekhez igazodó megoldásokra van szükségük.
2026. 01. 25. 17:00
Megosztás:

Ajándékozz okosan: tech eszközök egy új megközelítésben

Az ajándékozás művészete sokunk számára okozhat fejtörést, de a technológiai szektorban ez különösen igaz. Eszedbe jutott már, hogy milyen érzés kapni egy olyan ajándékot, amit a napi valóban használni tudsz, és amin keresztül a márka üzenete is veled marad minden alkalommal, amikor ránézel?
2026. 01. 25. 15:00
Megosztás:

Stílusos ajándékok, amik elkápráztatnak

Képzeld el, hogy ajándékot keresel valakinek, ami nemcsak hogy örök emlékként szolgál, de anélkül válik otthonod díszévé, hogy valaha is befonna az idő homálya. A frissességét évekig megőrző rózsaboxok pontosan ilyen meglepetést kínálnak. Egyre többen fordulnak az időtálló dekorációk felé, hiszen egy örök életű ajándéktárgy, mint a rózsabox, a hagyományos csokroknál sokkal tovább őrzi meg szépségét és jelentését.
2026. 01. 25. 14:00
Megosztás:

Arthur Hayes: 2026-ban robbanhat a Bitcoin – de előtte még jön a vihar

Miközben a piac jelenleg inkább lefelé kacsingat, Arthur Hayes, a BitMEX alapítója merészen állítja: a következő nagy Bitcoin-bika piac 2026-ban már elkerülhetetlen. A makrogazdasági háttér lassan, de biztosan kedvezni kezd a kockázatos eszközöknek – és ha a Fed úgy lép, ahogy Hayes sejti, akkor a Bitcoin nemcsak új erőre kaphat, hanem egész ökoszisztémáját magával húzhatja.
2026. 01. 25. 13:00
Megosztás:

Saylor figyelmeztet: A Bitcoin legnagyobb ellensége önmaga lehet

A Bitcoin jövője forog kockán – legalábbis Michael Saylor, a MicroStrategy vezetője szerint, aki újfent megszólalt a protokollváltozások körüli egyre élesedő vitában. A kriptopiac egyik legismertebb hangja szerint a Bitcoin értékajánlatának legfontosabb eleme, az változtathatatlanság (immutability) kerülhet veszélybe az egyre hangosabb fejlesztői és aktivista nyomás miatt. Cikkünkben részletesen bemutatjuk, miért gondolja Saylor, hogy ez a legnagyobb fenyegetés, amellyel valaha is szembe kellett néznie a Bitcoinnak.
2026. 01. 25. 12:00
Megosztás: