A magyar szakképzés a világ legjobbjai közé tartozik

A magyar szakképzés a világ legjobbjai közé tartozik, a magyar modell működik - hangsúlyozta Hankó Balázs leendő kulturális és innovációs miniszter csütörtökön a SzakmaSztár Fesztivál emléklap átadó ünnepségen, a Parlamentben.

A magyar szakképzés a világ legjobbjai közé tartozik

Az ünnepségen az idei SzakmaSztár Fesztiválon rendezett mintegy 60 szakma országos verseny döntőjén díjazott első három helyezettjei és felkészítői vettek át emléklapot.

Hankó Balázs elmondta, Magyarországon az elmúlt mintegy tizenöt évben munkán és tudáson alapuló gazdaságot építettek fel, és ma már nem kérdés, hogy tudással, munkával van csak értelmes jövő. A fiatalok már úgy léphetnek be a gazdasági környezetbe, hogy szakmájukban a kontinens legjobbjai közé tartozhatnak, és tartoznak is, és utalt arra, hogy számos szakmában a magyar szakemberek már bajnokok.

Felidézte, hogy tavaly a szakmák európai bajnokságán a magyar szakképzés ezüstérmes lett, és közel van ahhoz, hogy elhozza az aranyat is.

Hankó Balázs köszöntőjében szólt arról is, hogy az átalakított képzési rendszerben szinte minden fiatal szerezhet szakmát, részszakmát. Nagyobb hangsúlyt helyeznek a gyakorlatra, minden második diák duális képzésben vesz részt. Megújult a tananyag, 700 már digitálisan is elérhető, és kézzel fogható gyakorlatot vezettek be - részletezte.

Mára az általános iskola elvégzése után tízből hat tanuló választja a szakképzést, amely egyszerre biztosít szakmát, utána érettségit, majd továbbtanulási lehetőséget a modern, megújult, és versenyképes autonóm magyar felsőoktatásban - fogalmazott.

Ismertette: 100 egyetemi és szakképzési együttműködés van, 74 százalékkal emelkedett a szakképzésből a felsőoktatásba jelentkezők száma.

A technikumban eltöltött utolsó év már kreditként is beszámítható az egyetemi tanulmányokba, és azok, akik a legjobban teljesítenek a szakképzés során, felvételt nyerhetnek valamelyik felsőoktatási intézménybe is. A szakképzés a mérnök, és informatikus képzés előszobája lett - jelentette ki Hankó Balázs.

Kiemelte, a szakképzésbe most belépők az új rendszer alapján már rendszeres ösztöndíjban, munkabérben, és még plusz akár 300 ezer forintos szakmakezdési támogatásban is részesülhetnek. Januártól pedig 24 ezer oktató 60 milliárd forintos bérfejlesztése is megvalósult, 2020-óta megduplázták a szakképzésben oktatók bérét.

Elindult a XXI. századi szakképzési program, amelynek eredményeként 31 szakképző 34 telephelyen újul meg, 110 ezer négyzetméter épül újjá. Bővítik a hátrányos helyzetű fiatalok szakmaszerzését támogató programokat, a jelenlegi 1900 főről az elkövetkező években elérve a 20 ezer főt - jelezte.

Mindezeknek célja, hogy a magyar fiatal szakemberek olyan készségekkel, és tudással rendelkezzenek, amelyek segítségével bármilyen pályán biztosan megállnak, bármilyen versenyt a győztesek magabiztosságával hoznak.

A magyar szaktudással olyan országot építenek, ahol jó élni, dolgozni, családot alapítani és gyermeket nevelni - fogalmazott Hankó Balázs.

Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke köszöntőjében felidézte, a kamara 2010-ben együttműködést kötött a kormánnyal, ebben az egyik célkitűzés a szakképzés megreformálása volt, amelyet sikeresen végrehajtottak, Európában a legjobbak között van a szakképzési rendszer.

Az MKIK elnöke elmondta, a kamara azt szorgalmazza, hogy mindenkinek legyen egy szakmája, amely lehetővé teszi a boldogulását.

Emlékeztetett arra, hogy a kamara 17 éve minden évben megrendezi a SzakmaSztár Fesztivált, amely országos szakmai versenyek döntője. A szakmai versenyt három éve az agrárkamarával együttműködve tarják meg.

Élmények és méltóság a rászoruló gyerekeknek – a Budapest Bike Maffiát támogatja a Morgan Stanley

A Morgan Stanley elindítja az Impact Through Innovation díjat az EMEA régióban, a Budapest Bike Maffia lett az első magyarországi győztes.
2026. 03. 24. 19:30
Megosztás:

Az EU-Ausztrália megállapodás súlyos aggályokat kelt

Az európai gazdák és agrárszövetkezetek brüsszeli érdekképviselete, a Copa-Cogeca komoly aggodalmát fejezte ki az Európai Unió és Ausztrália között hétfő este bejelentett szabadkereskedelmi megállapodás miatt.
2026. 03. 24. 19:00
Megosztás:

Kibertámadás érte a holland pénzügyminisztérium informatikai rendszereit

Kibertámadást észleltek a holland pénzügyminisztérium több, alapvető működési folyamathoz kapcsolódó informatikai rendszerében - írta kedden az NlTimes hírportál a tárca szóvivőjére hivatkozva.
2026. 03. 24. 18:30
Megosztás:

MRSZ: nőtt a kommunikációs iparág forgalma tavaly

A magyar média- és kommunikációs piac forgalma tavaly 6,2 százalékkal, 758,7 milliárd forintra nőtt, de reálértéken még mindig 4,5 százalékkal elmarad a 2019-es szinttől - mondta Novák Péter, a Magyar Reklámszövetség (MRSZ) elnöke kedden, a szektor évértékelő konferenciáján Budapesten.
2026. 03. 24. 18:00
Megosztás:

Tron DAO 1 milliárd dolláros AI-alapja: új korszak jöhet a kriptopénzügyben

Gigantikus lépést tett a Tron ökoszisztéma: tízszeresére növelték az AI- és stabilcoin-alapot, amely immár 1 milliárd dollárral célozza meg az autonóm pénzügyi rendszerek kiépítését. A döntés nemcsak a piacnak szóló erődemonstráció, hanem egyértelmű irányváltás is a kriptoipar jövője felé.
2026. 03. 24. 17:30
Megosztás:

Már most aszály van – tavaly is a száraz időjárás okozta a legtöbb kárt

Már az év első hónapjai is komoly kihívások elé állítják a növénytermesztőket: a januári havazások ellenére az idei az egyik legszárazabb évkezdetnek számít. Az utóbbi egy hónapban ráadásul már 10 fok körüli nappali hőmérséklet jellemző, így a munkák is korán megkezdődtek a földeken. A termelők most különösen várják az esőt, hogy a kijuttatott műtrágya se száraz talajba kerüljön. A gazdáknak ráadásul várhatóan nemcsak az aszállyal kell megküzdeniük, hiszen a tavalyi évben a hirtelen lezúduló nagy mennyiségű csapadék és a jégverés is jelentős károkat okozott – derül ki a Groupama Biztosító adataiból.
2026. 03. 24. 17:00
Megosztás:

Kosz, lejárt és nyomonkövethetetlen élelmiszerek, pókhálók – súlyos jogsértések miatt zárt be üzletet és vont ki élelmiszereket a forgalomból az NKFH

Súlyos élelmiszer-biztonsági és higiéniai hiányosságokat tárt fel a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) három különböző kereskedelmi egység ellenőrzése során. A feltárt jogsértések egyértelműen rámutatnak arra, hogy a szabályok figyelmen kívül hagyása nemcsak jogi következményekkel jár, hanem közvetlen veszélyt jelenthet a fogyasztók egészségére is. A hatóság ezért minden esetben azonnali intézkedéseket hozott, hangsúlyozva, hogy zéró toleranciát alkalmaz az élelmiszer-biztonságot sértő gyakorlatokkal szemben.
2026. 03. 24. 16:30
Megosztás:

Ondo Finance áttörés: 700 millió dollár fölé ugrott a tokenizált értékpapírok piaca

Új mérföldkőhöz érkezett a blokklánc-alapú pénzügy: az Ondo Finance platformja átlépte a 700 millió dolláros TVL-t. A szám nemcsak egy rekord, hanem egyértelmű jelzés arra, hogy a valós eszközök tokenizációja (RWA) egyre inkább a kriptopiac egyik meghatározó narratívájává válik.
2026. 03. 24. 16:00
Megosztás:

Súlyos bírságok jöhetnek a cégeknek egyetlen hiba miatt, új módszerrel vadászik a NAV a rejtett nyereségre

Szintet lépett az adóhatóság a transzferárak ellenőrzésében: a NAV 2026-ban már nemcsak a dokumentációt kéri számon, hanem automatizált rendszerekkel elemzi a cégcsoporton belüli pénzmozgásokat. A transzferár – vagyis az egymással kapcsoltsági viszonyban álló cégek közötti elszámolóár – az elmúlt években a költségvetés egyik kiemelt fókuszterületévé vált.
2026. 03. 24. 15:30
Megosztás:

Saját részvényeket vásárolhat vissza az OPUS GLOBAL

Közgyűlési felhatalmazás alapján legalább 1 milliárd forint összértékben vásárolhat vissza saját részvényt az OPUS GLOBAL Nyrt. - olvasható a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján közzétett kibocsátói felhívásban.
2026. 03. 24. 15:00
Megosztás:

Ethereum árfolyam támasz szintek - ETH technikai elemzés

Az Ethereum árfolyamának alakulása mögött nem csak trendek, hanem jól azonosítható technikai szintek is állnak. A támaszok megértése kulcs lehet a tudatos kereskedéshez – mégis sok befektető számára ezek a zónák továbbra is „láthatatlanok”. Megmutatjuk, hogyan értelmezd őket helyesen.
2026. 03. 24. 14:30
Megosztás:

A Circle az EU-hoz fordult: lazítanák a MiCA szabályait a stabilcoinok érdekében

A Circle szerint az Európai Unió jelenlegi kriptoszabályozása gátolja az innovációt és az intézményi elfogadást. A USDC kibocsátója most konkrét módosításokat sürget – de nem mindenki ért egyet az irányváltással.
2026. 03. 24. 13:30
Megosztás:

Melyik szakmában lehet a legtöbb hitelt felvenni?

Havi bruttó 3,9 millió forint – a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) napokban frissült adatai alapján 2025-ben ennyit kerestek a légiforgalmi irányítók, amivel ők érdemelhették ki a legjobban megfizetett foglalkozás címét. Ekkora összegnek bizony már a nettója is igen impozáns, mintegy 2,6 millió forintot jelent havonta. Felmerülhet a kérdés, mégis mekkora hitelre számíthatnak azok, akik a fentihez hasonló, milliós összegeket képesek havonta megkeresni? A Bank360 ezúttal ennek járt utána.
2026. 03. 24. 13:00
Megosztás:

Újépítésű ingatlanok: melyek az előnyeik, a kockázataik és a vásárlói buktatók?

Néhány éven belül több tízezer újépítésű lakás jelenik meg az ingatlanpiacon, és a kiemelt beruházásoknál a vevők 1,5 millió forintnál alacsonyabb négyzetméterárakkal is találkozhatnak majd. Mire érdemes figyelniük, ha újépítésű lakást vennének? Mennyiben más az újépítésű vevői szempontból, mint egy használt ingatlan megvásárlása?
2026. 03. 24. 12:30
Megosztás:

Eltörölhetik idén az óraátállítást?

A Magyar Alvás Szövetség kapcsolódik a nemzetközi Time Use Initiative (TUI) programjához az óraátállítás mielőbbi eltörléséért.
2026. 03. 24. 12:00
Megosztás:

Nyílt napot tart a NAV

Nyílt napokat szervez siket, nagyothalló és siketvak ügyfeleinek a NAV Dél-budapesti Adó- és Vámigazgatósága - közölte a hivatal az MTI-vel.
2026. 03. 24. 11:30
Megosztás:

Kapu Tibor bemutatta a HUNOR Magyar Űrhajós Programot a Munich Space Summiton

A második magyar űrhajós, Kapu Tibor mutatta be hétfőn a HUNOR Magyar Űrhajós Programot a Munich Space Summiton (Müncheni Űrcsúcstalálkozón).
2026. 03. 24. 11:00
Megosztás:

Mire számíthatnak a befektetők kedden?

Az ázsiai-csendes-óceáni térség részvénypiacain zöldben állnak az irányadó részvényindexek a kedd reggeli zárás előtt, bepótolva a hétfői korrekciót, mely az európai és amerikai piacokon napközben végbement. Japánban a ma megjelent februári inflációs adatok az áremelkedés lassulását tükrözték, a hó/hó index csökkenést mutatott, az év/év mutató 1,5%-ról 1,3%-ra csökkent, az év/év magárindex pedig 2%-ról 1,6%-ra mérséklődött. A ma megjelent előzetes adatok szerint márciusban romlott a feldolgozóipar és a szolgáltató szektor BMI-je is.
2026. 03. 24. 10:30
Megosztás:

Hatalmas kilengésekkel indult a hétfő, az EUR/USD először 1,15 alá esett, majd 1,165 közelébe pattant

A Hormuzi-szoros megnyitására vonatkozó amerikai ultimátum, valamint a közel-keleti energiainfrastruktúrát ért támadások és a további csapásokkal történő fenyegetések után emelkedéssel indult a kereskedés az olajpiacon, a Brent hordónkénti ára 115 dollárra ugrott.
2026. 03. 24. 10:00
Megosztás:

Gyors irányváltás a Wall Streeten is Trump elnök bejelentését követően

Bár a részvényindexek hétfői visszaesése az USA-ban, a kereskedés elején nem volt olyan drámai, mint Európában vagy Ázsiában, a gyors felépülés itt is látványos volt, és végül 1% feletti pluszban zárt a Dow, az S&P500 és a Nasdaq Composite is. Trump elnök bejelentette, hogy a Teheránnal folytatott „gyümölcsöző megbeszéléseket” követően utasította a hadsereget, hogy halassza el az iráni erőművek elleni támadásokat.
2026. 03. 24. 09:30
Megosztás: