A napelemes rendszerek legnagyobb buktatói: így kerüld el őket!
Hiba csúszik a teljesítmény felmérésébe
Egy napelemes rendszer kiépítésének egyik legfontosabb része a tervezés: ezen a ponton rengeteg szempontból eldől, mennyire lesz hatékony és jól működő a napenergia hasznosítása. Ha az ötletelés során otthon nekilátunk a számolásnak, kaphatunk egy hozzávetőleges arról, hogy hány napelem panelre lesz majd szükségünk – de a tervezés oroszlánrészét érdemes profikra bízni. „Napelemes rendszert mindig egyedileg tervezünk, hiszen nincs két egyforma felhasználó” – magyarázza Papp Márton, a Soler napelem vállalat tulajdonosa és operatív vezetője. „Ahhoz, hogy meghatározzuk, mekkora teljesítményű napelemes rendszerre van szüksége az adott megrendelőnek, az éves átlagos energiafogyasztást mellett figyelembe vesszük többek között a tető tájolását, a dőlésszöget és az időjárási tényezőket is.”
Nem tökéletes a panelek vagy az inverter elhelyezése
A napelem rendszerek valós teljesítményhez a napelem panelek elhelyezése is hozzájárul: a tervezésben ezért kiemelten fontos kalkulálni az energiaigény mellett a külső körülményekkel is. A napelemeket a tető dőlésszögéhez és tájolásához igazított, megfelelő dőlésszögben kell kihelyezni, úgy, hogy minél kevesebb árnyék érje (pl. fák, kémények, szomszédos épületek, villanyoszlopok által). Az elhelyezés azonban az inverter esetében is fontos! „Az egyenáramot váltóárammá alakító invertert olyan helyre érdemes tenni, ahol könnyen hozzáférhető, elfér függőleges pozícióban, és védve van az időjárás viszontagságaitól” – mutat rá Papp Márton.
Nincs megfelelő túlfeszültség elleni védelem
Egy napelemes rendszer várható élettartama 25 év: ez idő alatt pedig (a magyarországi átlagok alapján) várhatóan 75 db villámcsapásra számíthatunk a közvetlen közelében. Ha ezek közül akár csak egy is szerencsétlenül éri az ingatlant, súlyos károkkal számolhatunk – a komolyan meghibásodott napelem rendszertől kezdve házon belüli elektromos eszközeink károsodásán át egészen az emberéletet fenyegető veszélyekig. Mindez azonban elkerülhető, ha a napelemes rendszer megfelelő túlfeszültség védelemmel van ellátva. „Bár az inverterek jelentős része rendelkezik beépített túlfeszültség védelemmel, ez önmagában nem elég. A megfelelő biztonsághoz külső túlfeszültség védelemre is szükség van: ez kedvező áron hozzáadható a rendszerhez, és felbecsülhetetlen biztonságot nyújt” – erősíti meg a Soler szakértője.