A Roszatom az északi-tengeri hajózási útvonal dinamikus fejlesztéséről

A Roszatom vezetői is részt vettek az Északi-sarkvidék – a párbeszéd területe mottóval rendezett VI. Nemzetközi Sarkvidéki Fórumon Murmanszkban.

A Roszatom az északi-tengeri hajózási útvonal dinamikus fejlesztéséről

Alekszej Lihacsov a Roszatom vezérigazgatója, az északi-tengeri hajózási útvonal hosszú távú fejlesztési modellje fórum kiemelt ülésszakán az északi-tengeri útvonal teherforgalmának növeléséhez szükséges feltételekről beszélt. 

Az ülésszak további előadói voltak Igor Levityin, az Oroszországi Föderáció elnökének tanácsadója, Szergej Vahrukov, az Oroszországi Föderáció Távol-Kelet és Sarkvidéki Fejlesztési Minisztérium vezetője, Gadzsimagomed Guszejnov, Andrej Csibisz a Murmanszki régió kormányzója, valamint Venkat Naga Praszanna Telidevara, az Indiai Nemzetbiztonsági Tanács titkára. Az előadók megvitatták az északi-tengeri útvonal működését szolgáló gazdasági modell kialakítását, a logisztika kiszámíthatóságának és hatékonyságának növelését az Északi-tenger vizein, valamint a nemzetközi együttműködéssel összefüggő kérdéseket. 
Alekszej Lihacsov hangsúlyozta az északi-tengeri útvonal fejlesztése során a következő évekre előirányzott feladatok jelentőségét.

„Az első dolgunk, hogy biztosítsuk az áruszállítást. Mára elértük a több tízmillió tonnát, a tavalyi rekord mintegy 38 millió tonna volt. Az északi ásványkincs-lelőhelyeket fejlesztő kollégáink azt mondják: készüljünk fel a többszáz millió tonnás mennyiségekre!  Igen, nagy rajtunk a szankciós nyomás, és nemcsak a technológiai berendezések, hanem a szállítás, az anyagi támogatás, a sarkvidéki bányászatot érintő hosszú távú szerződések tekintetében is. Ezt értjük, és e szerint a forgatókönyv szerint fogunk működni. A tervezet szerint jelenleg 11 jégtörőre van szükségünk, ezek már léteznek, közülük 8 atomjégtörő. Most a következő szintre kell lépnünk: 100-150 millió tonna mennyiségre tervezünk, és nem 10-11, hanem 15-17 jégtörőre lesz szükségünk. Tehát építenünk kell újabbakat!”

A vezérigazgató kiemelte a nemzetközi együttműködés fontosságát is. „Az jégtörő nem szállít árut, tehát szükség van teherszállító flottára. Most nincs elég kapacitás arra, hogy a teherhajók iránti igényeket gyors ütemben kielégítsük, ezért nemzetközi együttműködésre van szükség. Tudjuk, hogyan kell a nemzetközi piacon működni. Folyik a párbeszéd a hajógyártó országokkal. Alapvetően a saját hajógyárainkban kell kialakítanunk a kapacitásnövelő politikát, de a nemzetközi együttműködésben rejlő eszközök felhasználásával” – mondta el Alekszej Lihacsov.

Emellett – a Fórum részeként – az Oroszországi Föderációnak az Északi-sarkvidék és az északi-tengeri útvonal fejlesztésével foglalkozó államtanács bizottságának közös ülésén a Roszatom vezetője az északi-tengeri útvonal versenyképes szállítási feltételeinek megteremtését emelte ki.

„Nagyon fontos, hogy a teherhajókat kísérő jégtörők, a teherszállítás és a logisztikai szolgáltatások költsége illeszkedjen a sarkvidéki projektek gazdaságosságához. Itt figyelembe kell venni a nehéz északi körülményeket, a projektek megvalósításának hosszú kifutását, ezért ha tisztán kereskedelmivé tennénk ezeket az ügyleteket, modern hitelezési elvekkel és a mai banki kamatokkal, akkor azonnal be kellene fejezni a fejlesztést” – mondta Alekszej Lihacsov. 

Javasolta az északi-tengeri útvonal esetében a 30 éves tervezési időszakra való átállást, megjegyezve, hogy az útvonal fejlesztésére vonatkozó átfogó tervnek mindenképpen hosszú távúnak kell lennie.

Vlagyimir Panov, a Roszatom Északi-sarkvidék fejlesztéséért felelős különmegbízottja a rendezvényen felszólalva elmondta, hogy Oroszország együttműködése Kínával és Indiával az északi-tengeri útvonal fejlesztésében immár rendszerszintűvé vált. 

„A tavalyi év alapjaiban változtatta meg a nemzetközi együttműködést az északi-tengeri útvonalon. Az Oroszországi Föderáció elnökének utasítására és az Orosz Külügyminisztérium támogatásával a legmagasabb szinten alakították ki a kormányközi partnerséget a Kínai Népköztársasággal és Indiával az együttműködés érdekében ami  az idén is folytatódni fog” – mondta Vlagyimir Panov. Hozzátette, hogy két éve indult el a rendszeres konténerszállítás  Kínából Oroszországba az északi-tengeri útvonalon, és a járatok száma egyre nő.

Az északi-sarkvidéki térségben dolgozók képzése volt a központi témája a „Muravjov-Amurszkij 2030: a sarkvidéki és a távol-keleti karrier, az erősek választása” elnevezésű szekciónak. Az előadók megvitatták, miként lehet bevonni, kiképezni és megtartani a magasan képzett munkaerőt az északi térségben, a nagy városi központoktól földrajzilag messze eső vidéken. A megbeszélésen részt vett Tatjana Tyerentyeva, a Roszatom állami vállalat humán erőforrásokért felelős vezérigazgató-helyettese.

„Az Északi-sark számunkra hatalmas lehetőséget rejtő terület, egy olyan hely, ahol korszerű és egyedi projekteket valósítunk meg: kis teljesítményű atomerőműveket építünk, illetve korszerű úszó erőműveket a Baimszkaja érclelőhelyen zajló bányászati tevékenységhez, üzemeltetjük a világ egyetlen úszó atomerőművét Pevek városában és természetesen működtetjük az északi-tengeri hajózási útvonalat. Az északi-sarkvidéki övezetében működő vállalatainak hozzávetőleg 10 ezer embert foglalkoztatnak. Figyelembe véve a feladatok körének bővülését, elsősorban a Kolai II. Atomerőmű üzembe helyezésével és három erőművi blokk megépítésével kapcsolatban, azt tervezzük, hogy 2035-ig további tízezer munkahelyet hozunk létre. Ennek érdekében együttműködünk a régió egyetemeivel és középfokú szakképzési intézményeivel. Fiatal tehetségekkel dolgozunk, pályaválasztási tanácsadást nyújtunk iskolásoknak, oktatási projekteket, valamint ifjúsági mozgalmakat támogatunk” – jegyezte meg.

A plenáris ülésen Marina Kirgyakova, a Roszatom állami vállalat régiókkal foglalkozó igazgatóságának vezetője beszélt az „atomvárosokat”, beleértve az északi-sarkvidéki városok fejlesztését célzó mestertervek sajátosságairól.

Megszólalt az 5-ös lottó nagynyertese! Ki ő?

Véletlenből milliárdok – nyilatkozott az Ötöslottó nagynyertese: szerencsejátéktörténelmi pillanat az, hogy hosszú idő óta először osztja meg az Ötöslottó egyik nagynyertese sorsfordító történetét a nagyközönséggel.
2026. 01. 30. 12:19
Megosztás:

Közeledik az élelmiszerlánc-felügyeleti díj fizetési határideje

Február elején esedékes az élelmiszerlánc-felügyeleti díj második részletének befizetési határideje. A díjat az élelmiszerlánc-felügyelet alá tartozó tevékenységet végző személyeknek és vállalkozásoknak kell fizetniük - hívta fel a figyelmet pénteken a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
2026. 01. 30. 12:00
Megosztás:

Nem okoztak különösebb meglepetést a magyar GDP adatok

Ma reggel tette közzé a KSH a tavalyi negyedik negyedéves GDP adatra vonatkozó első gyorsbecslését. Ezek szerint a bruttó hazai termék volumene az időszakban a nyers adatok szerint 0,7, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint pedig 0,5 százalékkal nőtt éves összehasonlításban.
2026. 01. 30. 11:30
Megosztás:

Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében egy lúd telepen tűnt fel a madárinfluenza

Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében egy májhasznú lúd telepen igazolta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma a magas patogenitású madárinfluenza vírus jelenlétét. Az érintett állomány felszámolása folyamatban van - jelentette be a hivatal pénteken a honlapján.
2026. 01. 30. 11:00
Megosztás:

Fizikai munkások órabére Magyarországon - mennyi most?

2025 negyedik negyedévének végére 2290 forint volt a fizikai munkát végző szak- és betanított munkások átlagos bruttó órabére a Trenkwalder közel 7 ezer fő béradatait feldolgozó elemzése szerint. Ez 7,5 százalékos növekedést jelent az előző év hasonló időszakában tapasztalt 2130 forintos értékhez képest. A felsőbb bérkategóriákban ettől alig elmaradó mértékű növekedés zajlott ebben az időszakban: a Moore Hungary több mint 60, zömmel nemzetközi tulajdonú hazai vállalat mintegy 500 középvezetője esetében 2024 negyedik negyedévéhez képest 7,1 százalékos bérnövekedést tapasztalt.
2026. 01. 30. 10:30
Megosztás:

Fizikai munkások órabére Magyarországon - mennyi most?

2025 negyedik negyedévének végére 2290 forint volt a fizikai munkát végző szak- és betanított munkások átlagos bruttó órabére a Trenkwalder közel 7 ezer fő béradatait feldolgozó elemzése szerint. Ez 7,5 százalékos növekedést jelent az előző év hasonló időszakában tapasztalt 2130 forintos értékhez képest. A felsőbb bérkategóriákban ettől alig elmaradó mértékű növekedés zajlott ebben az időszakban: a Moore Hungary több mint 60, zömmel nemzetközi tulajdonú hazai vállalat mintegy 500 középvezetője esetében 2024 negyedik negyedévéhez képest 7,1 százalékos bérnövekedést tapasztalt.
2026. 01. 30. 10:30
Megosztás:

Az euróövezetben és az USA-ban is minimálisan csökkentek a kötvényhozamok

A szerdai Fed-ülés után nem volt érdemi mozgás a fejlett gazdaságok kötvény- és pénzpiacain, a viszonylag erős makrogazdasági adatok ellenére. Noha érdemben javultak az európai bizalmi indexek, az USA-ban pedig továbbra is kifejezetten alacsony maradt az újonnan munkanélküli segélyért fordulók száma és az iparcikk-megrendelések is lendületesen bővültek, az euróövezetben és az USA-ban is minimálisan csökkentek a kötvényhozamok tegnap. A tízéves amerikai kötvényhozam 4,25, a német 2,85% alatt mozgott. Eközben az EUR/USD 0,1%-kal emelkedett, így egyelőre úgy tűnik, meg tud kapaszkodni a több mint négyéves csúcsnak számító 1,2 közeli szinteken.
2026. 01. 30. 10:00
Megosztás:

Szárnyalt a Meta, zuhant a Microsoft

A szerdai kereskedés után csütörtökön is alig mozdult az S&P 500 és a Dow Jones. A technológiai túlsúlyú Nasdaq Composite 0,7%-kal került lejjebb. A szerdai jelentésük után erős kontraszt rajzolódott ki a Meta és a Microsoft részvényeinek tőzsdei teljesítményében. A Meta részvényei 10,4%-ot ugrottak az erős értékesítési adatokra, míg a Microsoft papírjai 10%-ot estek, miután a felhőüzletága nem tudta lenyűgözni a piacot. Az AI szektorban a befektetők leginkább azt figyelik, hogy a hatalmas beruházásokat az adott vállalat mennyire tudja bevételre átfordítani. Ebből a szempontból kedvezően értékelték a Metánál, hogy az AI javította a hirdetések célzását, ami 24%-kal növelte a bevételeket a decemberrel zárult negyedévben, és támogatta az optimista első negyedéves előrejelzést. A Microsoft és az SAP mellett az eladási hullámban érintett szoftvercégek közé tartozott a Salesforce (-6,1%), az Oracle (-2,2%), az Adobe (-2,65%) és a felhőbiztonsági Datadog (-8,8%) is.
2026. 01. 30. 09:30
Megosztás:

16%-ot zuhant az SAP

Az SAP 16%-os esése húzta lefelé a DAX-ot és az európai technológiai szektort. Jelentett többek között a Deutsche Bank, az ING, a Roche és a Sanofi. Keir Starmer brit miniszterelnök Kínába látogatott.
2026. 01. 30. 09:00
Megosztás:

A Tesla már tényleg nem autógyártó

A Tesla 2026-ban végleg maga mögött hagyja autógyártói gyökereit: a Model S és X gyártásának befejezése után a fremonti üzemet humanoid robotok gyártására állítják át, miközben a vállalat soha nem látott mértékű – 20 milliárd dolláros – beruházást tervez. A befektetők számára kulcskérdés, hogy a Cybercab és az Optimus képes lesz-e idővel valódi bevételi motorrá válni.
2026. 01. 30. 08:30
Megosztás:

Rekordmennyiségű drogot foglaltak le Szerbiában

Rekordmennyiségű, öt tonna marihuánát foglaltak le a közép-szerbiai Krusevac melleti Konjuhban - jelentette be Ivica Dacic szerb belügyminiszter.
2026. 01. 30. 08:00
Megosztás:

Vegyesen mozgott a forint péntek reggel

Vegyesen mozgott a forint a főbb devizákkal szemben péntek reggel az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 01. 30. 07:30
Megosztás:

Folytatódik a borult idő a hétvégén is

Folytatódik a jellemzően borult, felhős idő a hétvégén is. A hőmérséklet csökken, visszatérnek a hajnali fagyok és vasárnap már sokfelé alakul napközben is fagypont alatt a maximum-hőmérséklet. Többfelé várható csapadék: az eső, havas eső mellett havazás, hószállingózás is lehet, a szél pedig olykor élénk lesz - derül ki a HungaroMet Nonprofit Zrt. előrejelzéséből, amelyet csütörtökön juttattak el az MTI-hez.
2026. 01. 30. 06:30
Megosztás:

Elindult az Otthon Start, itt vannak az első konkrét következmények!

Ahogy a potenciális lakásvásárlók várták tavaly nyáron az Otthon Start program elindulását, úgy várták most a szakértők az első hivatalos lakáspiaci statisztikákat. Becslésekből sokat lehetett hallani tavaly ősszel, a most megjelent harmadik negyedéves számokban azonban már elvileg szerepelnének a szeptemberi piaci adatok is, vagyis lehetne látni, mekkora áremelkedéssel indult a 3%-os kedvezményes hitelprogram. Ugyanakkor talán csalódást kelthet, hogy az MNB most megjelent statisztikájában épp a szeptemberi feldolgozottság alacsony Budapest és Pest régió esetében, így az abban szereplő számokat egyelőre érdemes fenntartásokkal kezelni, vélhetően felfelé módosítják majd. De nézzük, amit eddig tudunk!
2026. 01. 30. 06:00
Megosztás:

10 éves együttműködési megállapodást írt alá a Semmelweis OSC és az Indotek Group

Az Indotek Group a napokban tízéves szponzorációs megállapodást írt alá a Semmelweis OSC férfi OB I-es vízilabdacsapatának támogatására. Az együttműködés célja, hogy a vállalatcsoport hozzájáruljon a klub múltjához méltó, magas színvonalú szakmai munka további erősítéséhez, valamint annak kiszámítható működéséhez. A megállapodás egyaránt támogatja a versenysportot, és jól illeszkedik az Indotek Group értékalapú, hosszú távú társadalmi szerepvállalási stratégiájába.
2026. 01. 30. 05:30
Megosztás:

Hogyan viseli a mobilhálózat a szélsőséges időjárást?

Az elmúlt hetekben tapasztalható zord időjárás nemcsak nekünk jelent kihívásokat. A szélsőséges hideg a mobilhálózatot is meg tudja viselni, ezért az infrastruktúraszolgáltatónak fel kell készülnie, hogy a felhasználók ilyenkor is zökkenőmentesen tudják használni mobileszközeiket.
2026. 01. 30. 05:00
Megosztás:

Nagy István: a fával fűtők számára is jár a kormány rezsistop döntéséből eredő energiaár-kompenzáció!

A fával fűtők számára is jár a kormány rezsistop döntéséből eredő energiaár-kompenzáció! - szögezte le Nagy István agrárminiszter a Facebook-oldalán csütörtökön közzétett videójában.
2026. 01. 30. 04:30
Megosztás:

Rekordszámú adatvédelmi incidenst jelentettek 2025-ben

Az európai adatvédelmi hatóságok 2025-ben összesen mintegy 1,2 milliárd eurónyi GDPR-bírságot szabtak ki, ezzel a rendelet 2018-as alkalmazandóvá válása óta kiszabott szankciók összértéke meghaladja a 7,1 milliárd eurót – derül ki a DLA Piper legfrissebb, évente megjelenő GDPR Fines and Data Breach Survey című riportjából*. Bár a tavaly kiszabott bírság összege nem haladja meg az előző évi szintjét, az adatvédelmi incidensek bejelentése új csúcsra emelkedett Európában.
2026. 01. 30. 04:00
Megosztás:

144,3 milliárd forintos forgalommal és 4,4%-os növekedéssel zárta 2025-ös pénzügyi évét az IKEA Magyarország

Az IKEA Magyarország rekorderedményeket jelentett be a 2025-ös pénzügyi évre vonatkozóan: a teljes kiskereskedelmi forgalom elérte a 144,3 milliárd forintot, ami 4,4%-os éves növekedést jelent az előző pénzügyi évhez képest. Ez a kimagasló eredmény az IKEA soroksári áruházában elindított globális kísérleti projekt mellett valósult meg, amely új mércét állít fel a vásárlói élmény és a rendelések kiszolgálása terén.
2026. 01. 30. 03:30
Megosztás:

Pest vármegyében is terjeszkedik az amerikai ingatlanlánc

Január 29-én, Veresegyházon nyitotta meg legújabb, országosan 25. irodáját a RE/MAX, a világ egyik legnagyobb, amerikai érdekeltségű ingatlanközvetítő hálózata. A 110 országban több mint 9000 irodával rendelkező lánc friss, RE/MAX Platinum néven működő tagja is franchiserendszerben üzemel, jelen esetben egy helyi generálkivitelezővel, a Platinum Homes-szal szoros együttműködésben. Az új iroda ünnepélyes megnyitásában mások mellett Cserháti Ferenc, Veresegyház polgármestere is részt vett.
2026. 01. 30. 02:30
Megosztás: