A szökési sebesség elérése a hosszú távú értékteremtés érdekében

2022-ben és 2023-ban a bankszektor a legjobb évét produkálta a 2008-as pénzügyi válság óta –a nyereségesség, a tőkehelyzet és a likviditás mind tovább javultak iparági szinten – derül ki a McKinsey & Company a globális bankpiacról kiadott tanulmányából.

A szökési sebesség elérése a hosszú távú értékteremtés érdekében

Bár tavaly világszinten a bankszektor több profitot termelt, mint bármely más iparág, ennek ellenére a tőkepiacok szkeptikusak a bankok hosszú távú értékteremtő képességével kapcsolatban. A bankszektor értékeltsége más iparágakkal összehasonlítva utolsó helyen áll  0,9 P/B mutatóval (részvényárfolyam és könyv szerint érték aránya).  Ennek elsősorban iparágspecifikus okai vannak, például a jövedelmezőbb szegmenseket támadó fintechek és neobankok jelenléte, vagy hogy az utóbbi két évben tapasztalt pozitív trendek mögött elsősorban a kamatok alakulása áll.

A tanulmány címében megjelenő „szökési sebesség” gondolata arra utal, hogy a bankoknak a hosszú távú értékteremtés érdekében ki kell törniük a „gravitációs erőből” . A McKinsey elemzése ezt olyan bankok vizsgálatával demonstrálja, amelyek jelentősen javították teljesítményüket a tőkearányos megtérülés (RoTE) tekintetében– ezt a bankok kb. 10%-a érte el az elmúlt évtizedben.

A nemzetközi legjobb gyakorlatok bemutatásával az elemzés rávilágít azokra a stratégiai lépésekre, melyekkel az érintett pénzintézetek ezeket az eredményeket elérték. A tanulmány öt kérdéssel zárul, melyek segíthetnek a vezetőknek arra a „menedzsment-együtthatóra” fókuszálni, amellyel valós változást lehet elérni.

A bankok 2023-as globális teljesítményének sarokszámai az elemzés szerint:

-    7000 milliárd dollár árbevétel (a 2022-es évhez képest nagyjából változatlan)

-    1150 milliárd  dollár nyereség, amely 8%-os emelkedést jelent a 2022-es évhez képest. Az egyéb iparágak közül a legtöbb nyereséget az energiaszektor (663 milliárd dollár), az ipar (618 milliárd dollár) és a TMT szektor (597 milliárd dollár) érte el

-    A korrigált tőkearányos megtérülés (RoTE) elérte a 11,7%-ot, amely magasabb, mint a 2022-es 11,5%, és jóval magasabb, mint a 2011 és 2021 között átlagosan elért 10,24%

-    A tőkemegfelelőségi mutatók a kockázatokkal súlyozott eszközérték (RWA) 12,8%-ánál állnak, szemben a 2022-es 12,2%-kal és a 2011 és 2021 közti időszak 11,9%-os értékével

-    A likviditás szintén emelkedett: a hitel-betét arány 2023-ban 77,2% volt, mely magasabb, mint a 2022-es 75,5%, azonban a 2011-2021-es időszak 78,5%-os átlagánál alacsonyabb

-    Ennek ellenére a pénzügyi piacok szkeptikusak a bankok hosszú távú értékteremtő képességével kapcsolatban.  A szektor más iparágakkal összehasonlítva utolsó helyen áll  0,9 P/B mutatóval. (Az 1 alatti érték a piaci érték rombolását, 1 feletti mutató értékteremtést jelent)

Fő tényezők a bankszektor hosszú távú értékteremtésével kapcsolatos piaci szkepticizmus mögött:

-    Kamatszintek. A pandémia utáni kamatemelések voltak az elsődleges tényezők, amelyeknek köszönhetően banki RoTE mutatók javultak (az iparág strukturális változásai helyett). Azonban alapkamatok mind az Egyesült Államokban, mind Európában csökkennek, ami nyomást gyakorol a banki marzsokra. Ha az alapkamatok globálisan esni fognak, mint azt néhány előrejelzés mutatja, akkor a marzsok akár 50-60 bázisponttal is zsugorodhatnak, a 2023-as, 3%-ot éppen meghaladó értékről a következő években. Ez érintené a profitnövekedést és a RoTE-t is.

-    Földrajzi elhelyezkedésből adódó különbségek. Egyes országokban, mint például az Egyesült Államokban, az Egyesült Királyságban, Indiában, Németországban, Nigériában a 2010-2022-es időszakhoz képest javult az iparágteljesítménye, míg más országokban, például Brazíliában, Kanadában, Kínában, Japánban és Ausztráliában csökkent a megtérülés.

-    Vegyes eredmények a termelékenység növekedésében. Bár a bankok globálisan több mint 600 milliárd dollárt költöttek hatékonyság javítását célzó technológiákra, számos nagy piacon, például az Egyesült Államokban, a munkaerő termelékenysége csökkent. A mesterséges intelligencia ebben hozhat változást, de ezt még korai biztosan kijelenteni.

-    Fokozódó verseny a legjövedelmezőbb banki termékekért és szegmensekért. Az előző évi globális bankpiaci kutatás részletesen is foglalkozott ezzel a témával, miszerint az olyan specializált versenytársak, mint például a magánhitel-piaci szereplők, egyre nagyobb részesedést szereznek. Ennek hatására a betéti volumenek csökkennek, és a verseny élesebbé válik, ami növelheti a bankok költségeit.

-    Hiteligénylések visszaesése. Csökkent a vállalati és lakossági kereslet a hitelek iránt. Az Egyesült Államokban például a kereskedelmi ingatlanokra benyújtott hiteligénylések 55%-kal csökkentek a világjárvány alatti csúcshoz képest és 25%-kal a tízéves átlaghoz képest.

Úgy tűnik, a marzsok növekedését már nem lehet költségcsökkentéssel elérni. A jelenlegi ROTE fenntartásához évente átlagosan 5%-kal kell az iparágnak csökkentenie az eszközarányos költséghányadát, ami a historikus teljesítmény ötszöröse lenne. Mivel ez nagyon nehezen megvalósítható hosszú távon, ezért a bankoknak más stratégiai lépéseket is meg kell tenniük. Hogy érhető el a „szökési sebesség”?

A McKinsey kutatása szerint a „szökési sebességet” elért bankok abban különböznek versenytársaiktól, hogy két kulcselemre fókuszáltak: a megfelelő stratégiai lépések portfoliójának kialakítása és a végrehajtási képesség erősítésére.

Milyen nyerő stratégiákat vetettek be a jól teljesítő bankok, és mit jelenthet ez a cégvezetők számára? Az elemzés részletes megállapításait tartalmazó teljes, angol nyelvű tanulmány az alábbi linken érhető el: https://www.mckinsey.com/industries/financial-services/our-insights/global-banking-annual-review

Kezdődik az Egyetemi Tavasz Szegeden

Csaknem két hónapon át, hetven helyszínen több mint háromszáz eseménnyel - kiállításokkal, tudományos és ismeretterjesztő előadásokkal, konferenciákkal, színházi bemutatókkal, koncertekkel és szórakoztató programokkal - várja a közönséget a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) hagyományos tavaszi programkavalkádja, az Egyetemi Tavasz - közölte Széll Márta stratégiai rektorhelyettes szerdán Szegeden.
2026. 04. 08. 16:00
Megosztás:

Kína a szolgáltatások fejlesztésével ösztönözné a fogyasztást

Keresletvezérelt megközelítést, reformokat és technológiai fejlesztéseket sürgetett a szolgáltatási szektor erősítése érdekében Hszi Csin-ping kínai elnök egy pekingi országos szolgáltatóipari konferencián – jelentette a kínai állami média szerdán.
2026. 04. 08. 15:30
Megosztás:

Alchemy Pay szerepe a kriptogazdaságban: hogyan kapcsolja össze a hagyományos pénzügyeket és a blokklánc világát?

A kriptovaluták világát sokan még ma is bonyolultnak, technikainak és nehezen megközelíthetőnek tartják. Nem véletlenül: egy átlagos felhasználónak egyszerre kell megértenie a tárcákat, a tőzsdéket, a blokkláncokat, a tokeneket, a hálózati díjakat és azt is, hogyan lehet a „hagyományos pénzből” digitális eszközt venni. Ebben a bonyolult környezetben különösen fontosak azok a szolgáltatások, amelyek hidat képeznek a bankkártyás, fiatpénzes világ és a kriptoeszközök ökoszisztémája között. Az Alchemy Pay pontosan egy ilyen szereplő: egy olyan fizetési és infrastruktúra-megoldás, amely azt igyekszik lehetővé tenni, hogy a felhasználók egyszerűbben vásároljanak, adjanak el vagy használjanak kriptovalutákat.
2026. 04. 08. 15:00
Megosztás:

NVI: csütörtök délutánig lehet kérni akadálymentes szavazóhelyiséget

A választópolgárok csütörtök 16 óráig kérhetik akadálymentes szavazókör kijelölését elektronikus úton, személyesen vagy kézbesítési meghatalmazott útján - hívta fel a figyelmet a Nemzeti Választási Iroda (NVI) szerdán.
2026. 04. 08. 14:30
Megosztás:

Szlovéniában 234 ezer gigabájt adatot töröltek a digitális hulladék csökkentéséért

Szlovéniában három év alatt 234 ezer gigabájt digitális hulladékot töröltek magánszemélyek és szervezetek eszközeikről a digitális nagytakarítási kampányban (Slovenia Digital Cleanup), amivel évente mintegy 49 tonnával csökkentették a szén-dioxid-kibocsátást - közölték a szervezők szerdán.
2026. 04. 08. 14:00
Megosztás:

Meglepetésre 2% alatt maradt az infláció

A fogyasztói árak márciusban 1,8%-kal haladták meg az egy évvel korábbi szintet idehaza, ami 0,5 százalékponttal alacsonyabb várakozásunknál és 0,4 százalékponttal alacsonyabb a piaci konszenzusnál. Az előző hónaphoz képest 0,4%-kal emelkedtek az árak, az elemzői konszenzus azonban jóval magasabb, 0,8% volt. Az éves maginfláció is tovább mérséklődött, 2,1%-ról 1,9%-ra márciusban - olvashatjuk az MBH Bank friss elemzői anyagában.
2026. 04. 08. 13:30
Megosztás:

Új stabilcoin-szabályokra készül az FDIC: szigorúbb felügyelet jöhet az amerikai bankrendszerben

Az Egyesült Államokban újabb fontos lépést tehetnek a stabilcoinok (angolul: stablecoin) szabályozása felé. Az FDIC a GENIUS Act keretében olyan új szabályjavaslatot tett közzé, amely a banki felügyelet alatt működő stablecoin-kibocsátók tartalékképzését, kockázatkezelését, visszaváltási mechanizmusait és letétkezelési gyakorlatát rendezné. Bár a bankokban elhelyezett tartalékbetétek bizonyos esetekben FDIC-védelem alá eshetnek, a stablecoin-tulajdonosok maguk nem kapnának szövetségi betétbiztosítást. A javaslat új korszakot nyithat az amerikai stablecoin-piacon, miközben a szabályozók most a piac és a nyilvánosság véleményét is várják.
2026. 04. 08. 13:00
Megosztás:

Visszaesett a hazai ipari teljesítmény a friss adatok alapján

A Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján 2026 februárjában az ipari termelés volumene 1,5%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás 1,8%-kal kisebb volt a 2026. januárinál - áll az NGM közleményében.
2026. 04. 08. 12:30
Megosztás:

A USDD stabilcoin működése: hogyan próbál stabil digitális dollár lenni a kriptovilágban?

A kriptovaluták világában sokan először a Bitcoinról vagy az Ethereumról hallanak, pedig a mindennapi használat szempontjából legalább ennyire fontosak az úgynevezett stabilcoinok. Ezek olyan digitális eszközök, amelyeknek az a céljuk, hogy nagyjából állandó értéket tartsanak, jellemzően az amerikai dollárhoz kötve. A USDD is ebbe a kategóriába tartozik, de a háttérben működő logikája, a fedezeti rendszere, a több láncon való használhatósága és a decentralizációra épített narratívája miatt külön figyelmet érdemel. Az alábbi elemzés közérthetően bemutatja, mit jelent a USDD, hogyan működik, mire használható, miben más, mint a legismertebb stabilcoinok, és milyen előnyökkel, illetve kockázatokkal kell számolni vele kapcsolatban.
2026. 04. 08. 12:00
Megosztás:

Hol érdemes most ingatlant venni? Amire mindenképpen figyelni kell az otthonunk kiválasztásánál

Az ingatlanvásárlásnál a lokáció kulcsszerepe megkérdőjelezhetetlen, a gyakorlat azonban azt mutatja, hogy a vevők döntéseit gyakran mégis felülírják az árak. Bár a legtöbben ragaszkodnak az eredetileg kiszemelt környékhez, sokszor mégis kompromisszumokra kényszerülnek. De hogyan érdemes helyszínt választani, és mire kell figyelni?
2026. 04. 08. 11:30
Megosztás:

Vegyesen alakultak a fejlett piaci kötvényhozamok kedden; erősödött az euró a dollárral szemben

Tegnap kissé korrigáltak az olajárak a csúcsokról, ahova Donald Trump Irán felé intézett ultimátuma hajtotta őket. Az amerikai kötvényhozamok pár bázisponttal estek, a tíz éves 4,3% felé süllyedt. Európában viszont jelentősen emelkedtek a hozamok, miután Pierre Wunsch, az EKB belga döntéshozója azt sugallta, hogy akár többször is kamatemelésre lehet szükség az idén, akár már áprilisi indulással, ha az energiaárak tartósan magasan maradnak. A szigorú hangvétel erősítette az eurót a dollárral szemben, mintegy fél százalékkal az 1,16-os szintig.
2026. 04. 08. 11:00
Megosztás:

Vegyesen alakultak kedden az amerikai tőzsdék, miközben közeledett a Donald Trump ultimátumának határideje

A Dow kivételével a zárásra a pozitív tartományba kerültek kedden a főbb amerikai részvényindexek, miután közeledett Donald Trump elnök Iránnal szemben megszabott határideje a Hormuzi-szoros újranyitására, de a piacok bíztak egy utolsó pillanatban tető alá hozott megállapodásban. Ez végül be is következett az éjszaka folyamán, amikor a felek 2 hetes tűzszünetben és a Hormuzi-szoros átmeneti megnyitásában állapodtak meg. Az elnök korábban keleti parti idő szerint kedd este 8 óráig (budapesti idő szerint szerda hajnali 2 óráig) hosszabbította meg a határidőt, és azzal fenyegette meg Iránt, hogy amerikai támadás következik az ország energetikai és infrastrukturális létesítményei ellen, amennyiben nem születik egyezség. A geopolitikai feszültségek a határidő közeledtével tovább erősödtek: amerikai sajtóértesülések szerint az Egyesült Államok éjszaka csapásokat mért az Iránhoz tartozó Harg-szigetre. Az olajárak a tűzszünet hírére meredeken estek az amerikai WTI és a és a Brent esetében is.
2026. 04. 08. 10:30
Megosztás:

Az Alchemy Pay beemelte a $USDD-t: új szintre léphet a több láncon elérhető stabilcoin-hozzáférés

Az Alchemy Pay új integrációja fontos lépés lehet a stabilcoin-piac számára: a fiat–kripto átjáróként ismert vállalat immár támogatja a $USDD stabilcoint, amivel a felhasználók egyszerűbben mozoghatnak a hagyományos pénzügyi világ és a több blokkláncon működő Web3-ökoszisztéma között. A fejlesztés nemcsak a hozzáférést teheti gördülékenyebbé, hanem a likviditást, a használhatóságot és a DeFi-belépést is javíthatja.
2026. 04. 08. 10:00
Megosztás:

Estek tegnap az európai indexek, Donald Trump Iránnak célzott fenyegetéseit követően

Gyengültek tegnap az európai részvénypiacok, miután a befektetők óvatosabbá váltak Donald Trump amerikai elnök Iránnak adott, a Hormuzi-szoros újranyitására vonatkozó ultimátuma előtt. A Stoxx 600 index közel 1%-kal esett, ledolgozva a nap eleji emelkedést, és a legtöbb szektor, valamint vezető európai börze negatív tartományban zárt a négynapos húsvéti szünetet követően. A piacokra nyomást helyezett az amerikai adminisztráció ellentmondásos kommunikációja: Trump egyszerre fenyegetett iráni polgári infrastruktúra elleni támadásokkal és beszélt jóhiszemű tárgyalásokról, majd egy újabb üzenetében rendkívül éles hangnemben figyelmeztetett a Hormuzi-szoros jelentőségére. Egyedi vállalati hírekben a Commerzbank közölte, hogy nem lát elegendő értékteremtési potenciált az UniCredit által tett felvásárlási ajánlatban.
2026. 04. 08. 09:30
Megosztás:

A Mol Move alkalmazásban a felhasználók már parkolást is indíthatnak

Bővül a Mol Move autósokat segítő digitális szolgáltatásainak köre: április 7-től a felhasználók már parkolást is indíthatnak a mobilapplikáción keresztül; a fejlesztés operációsrendszertől függően, fokozatosan válik elérhetővé - közölte a Mol kedden az MTI-vel.
2026. 04. 08. 09:00
Megosztás:

Hatalmasat ugrott az egészségpénztári megtakarításból törlesztett lakáshitelek volumene

Több mint 60 százalékkal, ötmilliárd forint közelébe nőtt tavaly a lakáshitelek törlesztésére fordított egészségpénztári megtakarítások összege – hívja fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. Idén – teszi hozzá – tovább emelkedhet ez az összeg, amelyhez a törlesztésre fordítható keret emelkedése mellett hozzájárulhat a lakáshitelek piacának száguldása is.
2026. 04. 08. 08:30
Megosztás:

Donald Trump kéthetes tűzszünetet jelentett be

Donald Trump amerikai elnök kéthetes tűzszünetet jelentett be Iránnal kedd este. Erre az időszakra az Egyesült Államok felfüggeszti a bombatámadásokat, míg Irán megnyitja a Hormuzi-szorost.
2026. 04. 08. 08:00
Megosztás:

Csaknem egymilliárd forintot kapott a kormánytól kerékpárútra Békéscsaba

Csaknem egymilliárd forint kormányzati támogatásból épül kerékpárút az épülő új gyár, a Vulcan Shield Global közelében Békéscsabán.
2026. 04. 08. 07:05
Megosztás:

Meghosszabbították a tejtermelők, tejfeldolgozók és tejkereskedők piaci jelentéstételi kötelezettségét

A Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács kezdeményezésére az Agrárminisztérium (AM) 2029. április 25-ig rendeletben meghosszabbította a tejfeldolgozók, tejtermelők és kereskedők piaci jelentéstételi kötelezettségét - közölte az érdekképviselet kedden az MTI-vel.
2026. 04. 08. 06:30
Megosztás:

Péntekre hívta össze az új parlament alakuló ülését a szlovén államfő

Péntekre hívta össze az új parlament alakuló ülését Natasa Pirc Musar szlovén államfő, miután a választási bizottság (DVK) hitelesítette a március 22-i parlamenti választás eredményét - derül ki a hivatalos közlönyben kedden közzétett elnöki rendeletből.
2026. 04. 08. 05:30
Megosztás: