A szokottnál is óvatosabb volt az MNB
Huzamosabb ideig a jelenlegi szinten maradhat az alapkamat. A kamatdöntést követő háttérbeszélgetésen Virág Barnabás alelnök elmondta, hogy a fennálló geopolitikai feszültségek a feltörekvő piacokkal szembeni erősödő kockázatkerülésen keresztül növelik a felfelé mutató inflációs kockázatokat. Amennyiben a külső környezet és az inflációs kilátások indokolják, akár huzamosabb ideig a jelenlegi szinten maradhat az alapkamat.
Ezekre a tényezőkre kell különösen figyelni. A jegybank továbbra is több folyamatot követ szorosan, melyeknek függvényében meghozza a döntéseit. A hazai inflációs kilátásokat, itt az inflációs várakozások horgonyzottsága, illetve a változékony piaci környezet és külső inflációs kockázatok fontosak. Az ország kockázati megítélést, ezen belül a külső egyensúlyi folyamatokat, illetve a költségvetési célok fegyelmezett elérését. A pénzügyi piaci stabilitást, itt fenn kell tartani a pozitív reálkamatot, illetve követik a globális kamatkörnyezetet és befektetői hangulat alakulását.
A vártnál kisebb mértékben emelkedett az infláció októberben. 3,2 százalékra emelkedett az éves bázison számított infláció az előző hónapban, mely a várt alatt alakult, ezt azonban részben egyszeri hatások okozták. Az élelmiszerek 4,5 százalékkal, a szolgáltatások 7,2 százalékkal drágultak a tavalyi év októberéhez viszonyítva, a fogyasztással korrigált háztartási energia ára 4,8 százalékkal, a tartós fogyasztási cikkeké 0,3 százalékkal csökkent. A következő hónapokban további emelkedés várható az inflációban, mely nagyrészt a bázishatásoknak tudható be.
Forrás: Magyar Nemzeti Bank
Tovább vágott a Fed. Az MNB legutóbbi kamatdöntő ülése óta az amerikai jegybank újabb 25 bázisponttal csökkentette a kamatszintet, azonban Powell a múlt héten jelezte, hogy a kedvező gazdasági adatok miatt nem kell sietni a további kamatvágással. A következő kamatdöntő ülést december 18-án tartják az Egyesült Államokban, a piaci árazások jelenleg 62 százalékos valószínűséget mutatnak a 25 bázispontos vágásra. Emellett Trump várható intézkedései óvatosságra inthetik a jegybankot jövőre, bár ezzel kapcsolatban nem bocsátkozott találgatásokba Powell a legutóbbi sajtótájékoztatón. Az Európai Központi Bank december 12-én fog ülést tartani, itt szinte biztosra vehető a 25 bázispontos csökkentés, az 50 bázispontos lépésnek 20 százalék az esélye. Az eurózónában mind a növekedés, mind az infláció visszafogott, melyek a további kamatvágási mozgásteret növelik.
Az elmúlt hetekben jelentős volt a forintgyengülés. Az elmúlt hetekben tovább gyengült a hazai fizetőeszköz, mely elsősorban Donald Trump győzelmének volt köszönhető, a dollár oldaláról jelentős nyomás nehezedett a feltörekvő piaci devizákra. Kialakult egy meredeken emelkedő trendcsatorna, melynek alsó trendvonalát tesztelte a mai kereskedésben, de letörésre nem került sor. Meghatározó támasz-zóna 404-405 között húzódik, míg rövid távú ellenállás 408,50-nél. Az indikátorok negatív divergenciát mutatnak az árfolyammal szemben, de a támaszok letöréséhez egyelőre ez kevésnek bizonyult.
Forrás: Equilor Trader, Equilor Elemzés