A visszaszámlálás elkezdődött, egy hónap múlva itt a Black Friday - Ezekre érdemes odafigyelni!

Bár a hivatalos Black Friday csak egy hónap múlva, november 29-én lesz, már most egymást érik a kecsegtető ajánlatok, különböző csábító akciók. A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) ezért a „Gondolja Végig Higgadtan” edukációs sorozata keretében egy hónapos kampányt indít, amelyben tájékoztató videókkal, jó tanácsokkal segíti a fogyasztókat abban, hogy tudatosan vásároljanak, és ne dőljenek be a szezonális akcióknak. Emellett a GVH a jogkövetésre törekvő vállalkozásoknak is utat mutat, megelőzve ezzel az esetleges jogsértéseket.

A visszaszámlálás elkezdődött, egy hónap múlva itt a Black Friday - Ezekre érdemes odafigyelni!

A fekete péntek (ismertebb, eredeti, angol nevén Black Friday) a hálaadást követő péntek elnevezése az Egyesült Államokban, amely ott néhány évtizede hagyományosan a karácsonyi bevásárlási szezon kezdete. A kifejezés 1966-ban keletkezett, használata 2009-re terjedt el, a 2010-es évek közepétől pedig Magyarországra is begyűrűzött, a hazai kereskedők egyre szélesebb köre és egyre huzamosabb ideig használja marketing célokra a karácsony előtti időszakban.

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) tapasztalatai szerint a Black Friday során a kereskedők számos trükköt alkalmaznak a fogyasztókban fellángoló vásárlási láz kihasználására. Sok esetben jelentős, „akár 80-90 %-os” kedvezményeket is hirdetnek, melyek csak néhány, vagy sokszor nem is elérhető termékekre vonatkoznak.

Előfordul, hogy az akciókat „csaliként”, direkt alacsony készlettel rendelkező termékekre hirdetik meg. A webáruházak emellett sokszor sürgető üzeneteket alkalmaznak, a termékek népszerűségére utalva, ezzel pszichés nyomást gyakorolva a vásárlókra.

A körültekintő és megfontolt vásárlással jelentős megtakarítást lehet elérni, az akciókkal azonban csak akkor nyernek a fogyasztók, ha azok tisztességes keretek között zajlanak. A GVH a korábbi évekhez hasonlóan idén is tájékoztató kampányt indít a Black Friday időszak közeledtével. Ennek részeként a közösségi- illetve videómegosztó oldalain elérhető új videósorozattal is segíti a magyar fogyasztókat abban, hogy ne érje őket jogsértés, illetve ebből következő csalódás a szezonális akciók során, vásárlásuk pedig tudatos – lehetőleg környezetileg fenntartható – döntés eredménye legyen.

Az első, szabadon felhasználható Black Friday figyelemfelhívó videó itt érhető el.

A GVH azt tanácsolja a fogyasztóknak, hogy az akciós termék megvétele előtt feltétlenül győződjenek meg néhány lényeges információról:

Nézzenek utána, hogy a leárazott termék ára valóban kedvezményes-e, beleszámítva az esetleges extra költségeket is, mint a kiszállítási díj! Ismerje meg a kedvezmény biztosításának pontos feltételeit!

Használjanak ár-összehasonlító oldalakat és applikációkat! Lehet máshol olcsóbban megkapják a terméket. Ügyeljenek arra, hogy a listán fizetett hirdetések is helyet kaphatnak, melyek nem feltétlenül a legkedvezőbbek!

Nézzenek utána, hogy korábbi vásárlók elégedettek-e a webáruházzal! Ha csak 5 csillagos értékeléseket lát, gyanakodjon! Lehet, hogy azokat mesterségesen generálták!

Nézzenek utána, hogy az áruháznak van-e ügyfélszolgálata és elérhetősége! Ezek hiánya mindig gyanús!

Szánjanak elegendő időt az Általános Szerződési Feltételek (ÁSZF) fontosabb részeinek megismerésére!

Fontos tudni, hogy internetes vásárlás esetén – néhány kivétellel – a termék átvételét követően a vásárlót 14 napon belül elállási jog illeti meg.

A fogyasztók védelme mellett a GVH a vállalkozásokat is segíti, hogy elkerüljék a jogsértéseket: részletes oktatóvideóban segíti a kereskedőket az akciótartásra vonatkozó jogszabályi előírások megértésében és pontos betartásában.

A Gazdasági Versenyhivatal az elmúlt évekhez hasonlóan idén is árgus szemmel figyeli a webshopok árfeltüntetési gyakorlatait és amennyiben jogsértések gyanúját észleli megteszi a szükséges intézkedéseket, indokolt esetben vizsgálatot indít, ahogy ez történt néhány hete a Notino esetében. A további folyamatban lévő eljárások közül a CCC-vel szemben lefolytatott vizsgálat a cég kötelezettségvállalásainak elfogadásával zárult.

A kereskedői gyakorlatokkal kapcsolatban továbbra is bárki élhet jelzéssel a nemzeti versenyhatóság felé a hatáskörébe tartozó ügyekben, vagyis azokban, amelyek érdemben érinthetik a piaci versenyt. A fogyasztók a GVH honlapján találhatnak részletes információt arról, hogy mikor és milyen esetekben érdemes a versenyhatósághoz fordulniuk, és milyen típusú vásárlói panaszokban tud más szerv a segítségükre lenni.

Top 3 kriptovaluta, amelyet érdemes figyelni 2026-ban

A 2026-os év küszöbén a kriptopiac messze nem nyújt megnyugtató képet. A vezető digitális eszközök többsége 10–50% közötti mínuszban zárja az évet, ami sok befektetőt óvatosságra int. Mindez azonban nem jelenti azt, hogy ne lennének olyan kriptovaluták, amelyek kedvezőbb helyzetből vághatnak neki a következő évnek.
2025. 12. 29. 04:00
Megosztás:

A kormány kiemelten támogatja a nemzeti park igazgatóságokat

Hazánk nemzeti park igazgatóságainak munkája kiváló példa arra, hogy a teremtett világunk ösztönös szeretete és tudatos védelme hogyan kapcsolódik össze a fejlesztéseken, a programokon, látnivalókon, és az ökoturizmuson keresztül - közölte Nagy István agrárminiszter vasárnap a közösségi oldalán.
2025. 12. 29. 03:00
Megosztás:

Trump: Jó és produktív telefonbeszélgetést folytattam Putyin elnökkel

Donald Trump telefonon beszélt Vlagyimir Putyin orosz elnökkel vasárnap, közvetlenül az amerikai-ukrán csúcstalálkozót megelőzően - az amerikai elnök ezt közösségi oldalán közölte.
2025. 12. 29. 02:00
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél a hatos lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint az 52. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2025. 12. 29. 01:00
Megosztás:

OKX vezér figyelmeztet: Tőzsdei szintű védelem kell a DEX-tárcákban is

2025-ben eddig 3,4 milliárd dollárnyi kriptoeszközt loptak el hekkerek – és az év még nem ért véget. Az egyik legújabb incidens, a DeBot AI-tárca feltörése ismét rávilágított a decentralizált platformok sebezhetőségére. Az OKX vezérigazgatója, Star Xu szerint itt az ideje, hogy a decentralizált pénzügyi rendszerek is olyan biztonsági sztenderdeket alkalmazzanak, mint a központosított kriptotőzsdék. Nézzük, mi történt pontosan – és mit jelent mindez a jövőre nézve.
2025. 12. 29. 00:01
Megosztás:

Cikluselmélet: Miért teljesítenek túl a Digitap ($TAP)-hoz hasonló bankolási tokenek a 88 000 dolláros Bitcoinnal szemben?

A Bitcoin (BTC) az elmúlt négy év során jelentős növekedésen ment keresztül. Habár a Bitcoin új történelmi csúcsot (ATH) ért el 126 198 dolláron, ezt követően erős ellenszélbe került, és az árfolyam zuhanni kezdett. Ennek hatására a befektetők olyan magas potenciállal rendelkező altcoinokat kezdtek keresni, amelyekkel fedezhetik magukat a további veszteségekkel szemben.
2025. 12. 28. 22:00
Megosztás:

Layer-1 tokenek sötét éve: Miért fordulnak el a befektetők az egykor sztárolt kriptóktól?

2025 nem kedvezett a Layer-1 ökoszisztémáknak. Bár a fejlesztések nem álltak le, a piac teljesen más irányt vett: a befektetők egyre inkább a bevételtermelő protokollok és a „nagyágyúk” felé fordulnak. Egy friss elemzés alapján megnéztük, mely tokenek szenvedtek a legtöbbet – és kik azok, akik profitálni tudtak a változásokból.
2025. 12. 28. 21:00
Megosztás:

5 altcoin, amit érdemes megvenni a 123 dolláros Solana helyett: Vajon a Digitap ($TAP) a legjobb kriptoeszköz a piacon?

A piaci ciklusok figyelmeztetés nélkül képesek átrendezni a befektetői fókuszt. Egyik pillanatban még a nagy múltú szereplők uralják a kriptovaluta-híreket, a következőben pedig a befektetők már máshol keresnek lehetőségeket – olyan eszközökben, amelyek még képesek mozgásra anélkül, hogy több milliárd dollár friss tőkét igényelnének.
2025. 12. 28. 20:00
Megosztás:

Ilyen időjárással ér véget az év

Fagyos, szeles, télies idővel ér véget az év: szilveszter napján, szerdán napközben megnövekszik a felhőzet, és elszórtan kisebb havazás, hózápor lehet, valamint az erős, viharos szél mellett mindössze mínusz 1 és plusz 4 Celsius-fok körül alakul a csúcshőmérséklet. Az új év első napján, csütörtökön nagyobb területen csökkenhet a felhőzet, majd a hétvégére visszatér a felhős, borult idő, és a csúcsérték kicsit magasabban, 1 és 9 fok között alakul - derül ki a HungaroMet Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.
2025. 12. 28. 19:00
Megosztás:

Az önkormányzati rendszer módosításáról kezd konzultációt januárban a kormány

Az önkormányzati rendszer módosításáról kezd konzultációt januárban a kormány - jelentette be a közigazgatási és területfejlesztési miniszter szombaton a Facebook-oldalán közzétett videóban.
2025. 12. 28. 17:00
Megosztás:

Kriptoforradalom Washingtonból – Az USA elkezdi beépíteni a digitális eszközöket a pénzügyi rendszerébe

Az Egyesült Államok kriptoval szembeni hozzáállása gyökeresen megváltozott. A Trump-adminisztráció visszatérésével már nem az a kérdés, hogy a digitális eszközöknek van-e helyük a pénzügyi rendszerben, hanem az: hogyan illeszkedhetnek bele szabályozott módon. Az amerikai szabályozók mostantól nem elfojtani, hanem integrálni akarják a kriptót – ami sorsfordító lehet az egész iparág számára.
2025. 12. 28. 16:00
Megosztás:

A Tether Bitcoin-bányász óriássá válna – Újabb 2 milliárd dolláros befektetés érkezik

A stabilcoinok piacán domináló Tether új szintre emeli elköteleződését a Bitcoin és az arany iránt. A vállalat vezérigazgatója, Paolo Ardoino szerint ezek az eszközök túl fogják élni az összes fiat valutát – és nem csupán szavakkal, hanem dollármilliárdokkal is alátámasztják ezt a hitet. A Tether friss stratégiája nemcsak a kriptopiacokra van hatással, hanem az arany digitalizációját is új megvilágításba helyezi.
2025. 12. 28. 15:00
Megosztás:

Egyéves mélyponton a „crypto” Google-keresések – lankad a befektetői érdeklődés

A Google Trends adatai szerint világszerte egyéves mélypont közelébe estek a „crypto” keresések, az Egyesült Államokban pedig konkrétan a legalacsonyabb szintet érték el az elmúlt 12 hónapban. Ez arra utal, hogy a lakossági befektetők érdeklődése továbbra is visszafogott a kulcspiacokon.
2025. 12. 28. 14:00
Megosztás:

Az Egyesült Államok üdvözölte a Thaiföld és Kambodzsa között ismét megszületett tűzszünetet

Az Egyesült Államok üdvözölte szombaton a Thaiföld és Kambodzsa között ismét megszületett tűzszünetet, ami a határkonfliktus újbóli lezárását célozza.
2025. 12. 28. 13:00
Megosztás:

11 pontos, 80-90 milliárd forintos adócsökkentési programmal segítik a hazai vállalkozásokat

Adócsökkentésekkel, adminisztrációs könnyítésekkel, beruházásösztönző kedvezményekkel és célzott támogatásokkal segíti a kormány a magyar vállalkozásokat: a 11 pontból álló, 80-90 milliárd forintos adócsökkentési program összesen 230-240 ezer vállalkozásnak nyújt érdemi segítséget - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) vasárnap az MTI-vel.
2025. 12. 28. 12:00
Megosztás:

KGFB: Fontos év végi határidők közelednek

December 31-e a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb) egy részénél és a nyugdíjbiztosításoknál is fontos határnap - hívja fel a figyelmet a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ).
2025. 12. 28. 11:00
Megosztás:

7 millió dolláros veszteség a Trust Walletnél – Teljes kártérítést ígérnek a felhasználóknak

A Trust Wallet, a népszerű kriptopénztárca-szolgáltató, hivatalosan is megerősítette, hogy egy kritikus sebezhetőség miatt 7 millió dollár értékű kriptoeszköz került illetéktelen kezekbe. A problémát a böngészőbővítményük egyik verziója okozta, amelyen keresztül támadók hozzáfértek a felhasználók pénzeszközeihez. A cég gyorsan reagált: teljes visszatérítést ígér az érintetteknek, biztonsági frissítéseket vezetett be, és a közösség támogatására is számítanak. Nézzük a részleteket!
2025. 12. 28. 08:00
Megosztás:

Japán egységes 20%-os adót vetne ki a kriptóra – Új korszak jöhet az adózásban és a kereskedelemben

Japán radikálisan átalakítaná a kriptovaluták adózását: a jelenlegi, akár 55%-os progresszív kulcsokat egy egységes, 20%-os adó váltaná fel a 2026-os adóreform keretében. Az intézkedés célja, hogy a kriptobefektetések ugyanolyan megítélés alá essenek, mint a részvények vagy befektetési alapok – ezzel ösztönözve a kereskedelmet, az innovációt, és megszüntetve a befektetői bizalmatlanság egyik legfőbb okát. Mutatjuk, hogyan változna a rendszer, kiket érint, és mit várnak tőle az iparági szereplők.
2025. 12. 28. 07:00
Megosztás:

Kriptovaluta fedezetű hitelek jöhetnek Oroszországban – A Sberbank a Bitcoin mögé nézne

Oroszország legnagyobb bankja, a Sberbank komolyan fontolgatja a kriptovalutával fedezett rubelalapú hitelek bevezetését. A Bitcoin és az Ethereum, valamint akár tokenizált fémek és stabilcoinok is megjelenhetnek fedezetként. A lépés új fejezetet nyithat a hagyományos bankrendszer és a digitális eszközök integrációjában – miközben az orosz szabályozás is fokozatosan nyit a kripto irányába.
2025. 12. 28. 06:00
Megosztás:

Japán új kriptós adóreformja 2026-ra: Változnak a szabályok, jöhet a különadózás

Japánban új korszak kezdődhet a kriptovaluták adózásában. A 2026-os adóreform tervezete jelentős fordulatot hozhat a digitális eszközök megítélésében: a spekuláció helyett immár a hosszú távú vagyonépítés eszközeként tekintenének a kriptókra. A kormánykoalíció javaslatai alapján különadó jöhet a spot kereskedésre, derivatívákra és kriptós ETF-ekre – de nem minden kriptós jövedelemre vonatkozik majd az új szabályozás. Mutatjuk a részleteket!
2025. 12. 28. 05:00
Megosztás: