Addig jár a tőzsdeindex a kútra, amíg el nem törik - közmondástalanítás
Az elmúlt időszakban számtalanszor megostromolta a 15.700 pont körüli technikai szintet, sőt tegnap már gyakorlatilag ott is zárt. S persze az is igaz, hogy egyelőre nem sikerült áttörnie, de minél többet próbálkozik, annál valószínűbb, hogy megtörténik. Legalábbis a múltbeli tapasztalatok ezt mutatják.
A nehézség most valószínűleg abban rejlik, hogy az elemzők 10 százalék körüli visszaesést várnak év per év alapon az első negyedéves profitokban. Ugyanakkor a befektetők mintha mást látnának. A mérés ideje pedig közeledik, hiszen a jövő héten elindul a német gyorsjelentési szezon is. Vagyis az elkövetkező hetekben eldőlhet, hogy végül is kinek van igaza. Mindenesetre a technikai kép alapján jelen pillanatban a befektetők állnak győzelemre.
S akkor itt van a magyar piac. Itt a korsó már valószínűleg régen eltörött. A BUX értékeltsége a béka feneke alatt van, s még így is tudunk, akár méreteset is esni. A különadók és a Magyarországgal szembeni negatív nemzetközi hangulat, a vészhelyzeti kormányzás „kiszámíthatatlansága” megteszi a magáét.
Tegnap struktúrájában gyenge (magas) inflációs adatot láthattunk, miközben a költségvetési hiány sem alakult fényesen. A 2090 milliárd forintos háromhavi hiány (a GDP 61,5 százaléka) majdnem akkora lett, mint tavaly, pedig akkor még egy egyszeri 600 milliárd forint körüli személyi jövedelemadó visszatérítés is benne volt a hiányban, most pedig nincs. S ehhez még hozzájön a nagyon beragadt infláció is, ami viszont a költségvetés terheit növeli, a kamatkiadás oldalon.
Míg az átmeneti infláció segít a költségvetésnek a bevételi oldalon – s ezt láthattuk is tavaly – addig az elhúzódó infláció rombol, a fogyasztás visszaesésen (kisebb költségvetési bevétel az ÁFA-n) és a nagyobb kamatkiadáson keresztül, hiszen egyre több kormányzati adósság árazódig át. S ne legyenek kételyeink, az egyszeri ember ilyenkor felteszi magának a kérdést, hogy hogyan lesz meg a tervezett 3,9 százalékos (3400 milliárd forintos pénzforgalmi) hiány, ha már márciusban itt tartunk, s a folyamatok sem a költségvetés javulása felé mutatnak.
Sőt, jövőre még a különadókat is ki kellene vezetni!
S még a gazdaság élénkítését is tervezi a kormány, ami szintén pénzbe kerül. Ráadásul most kegyelmi állapot van a gázpiacon, hiszen relatíve olcsó a földgáz, de egyre többen aggódnak az év második felével kapcsolatban. Az árak újra emelkedhetnek, pl. hidegebb tél, vagy éppen Kína energiaigénye kapcsán.
Apropó, Kína!
Az export váratlan és jelentős megugrása erősíti a kínai gazdaság javuló növekedési kilátásaiba vetett hitet. Szóval itt nagyon eltört valami. S amikor bajt szimatolnak, vagy annak csak az árnyéka megjelenik a magyar piacon, azonnal menekül az a kevés külföldi befektető is, aki még megmaradt. Az érdeklődés hiánya pedig alacsony forgalmat szül, ami viszont a negatív visszacsatolás felé, a piac marginalizálódásának irányába hat.
Mindebből az következik számunkra, hogy az uniós egyezség, az ország térképre való visszaírása úgy kell számunkra, mint egy falat kenyér. Viszont ebben az ügyben nagyon lassú az előrehaladás, s a befektetők egyre szkeptikusabbak ezzel kapcsolatban. (forrás: ERSTE)