Ajándék adózása 2022 - Hogyan adóznak az ajándékok?

Az év végéhez közeledve egyre többen kezdik el a karácsonyi ajándékok megtervezését, beszerzését. Sokan nem is gondolják, hogy egy-egy ajándék esetében bizony nem csak amiatt izgulhatunk, hogy vajon a megajándékozottnak tetszik-e majd a választásunk, de figyelmességünknek akár adózási következményei is lehetnek, akár munkáltatóként ajándékozzuk meg munkavállalóinkat vagy üzleti partnereinket, akár magánszemélyként kedveskedünk szeretteinknek.

Ajándék adózása 2022 - Hogyan adóznak az ajándékok?

Ajándékozás munkavállalóknak és üzleti partnereknek

Egyre gyakoribb a munkáltatóknál, főleg az év vége közeledtével, hogy munkavállalóiknak lojalitásuk köszöneteként vagy munkájuk értékeléseként ajándékot adnak, amelynek formája lehet termék, szolgáltatás vagy ezekre szóló utalvány is. A személyi jövedelemadó törvény bizonyos esetekben kedvezőbb adózási szabályokat rendel az ajándékokhoz.

A sportrendezvényekre szóló belépőjegy, bérlet, valamint a kulturális szolgáltatás igénybevételére szóló belépőjegy, bérlet (pl.: színház, cirkusz belépő) a minimálbér összegéig (2021-ben 167.400 forintig) mentesül az adó alól, amennyiben ez a juttatás nem utalvány formájában valósul meg, így ilyen rendezvényekre szóló belépőjegy egy kedvelt ajándék lehet a munkáltatók és a munkavállalók részéről egyaránt.

Ha a munkáltatónak konkrét elképzelése van az ajándékról, kedvező adózás mellett két lehetősége van: amennyiben a munkáltató év közben nem használta fel az évi egy alkalommal adható ajándékozási lehetőséget (pl. nőnap, húsvét alkalmából), a minimálbér 10 százalékáig, 16740 forint értékig egyes meghatározott juttatásként kezelheti ezen ajándékokat. Abban az esetben, ha az ajándék átadására egy rendezvény, esemény (pl. egy karácsonyi vacsora) keretében kerül sor, az ajándék a minimálbér 25 százalékig, azaz 41.850 forintig tekinthető egyes meghatározott juttatásnak. Ebben az esetben a munkáltatókat az ajándék szokásos piaci értékének 1,18-szorosa után 15 százalék személyi jövedelemadó és 15,5 százalék szociális hozzájárulási adófizetési kötelezettség terheli.

Abban az esetben, ha az ajándék értéke meghaladja a fenti értékhatárokat, az ajándék teljes összege a munkavállaló munkaviszonyból származó jövedelemének számít és mint ilyen a munkavállalót 15 százalék személyi jövedelemadó és 18,5 százalék társadalombiztosítási járulék, a munkáltatót pedig 1,5 százalék szakképzési hozzájárulás és 15,5 százalék szociális hozzájárulási adó terheli e tekintetben, viszonylag összetett adminisztratív kötelezettségek mellett.

Nagyon gyakori, hogy a társaságok az év közbeni eredményes együttműködésre tekintettel üzleti partnereiknek is ajándékkal kedveskednek. Üzleti ajándék adható többek között a már meglévő vagy jövőbeli üzleti partner részére, viszont nem adható a társasággal munkaviszonyban, illetve egyéb jogviszonyban álló magánszemélynek.

Az üzleti ajándék egyes meghatározott juttatásnak minősül, azaz a társaságnak az üzleti ajándék értékének 1,18-szorosa után 15 százalék személyi jövedelemadót, valamint 15,5 százalék szociális hozzájárulási adót kell fizetnie. A koronavírus-járványra tekintettel azonban jelenleg a társaság tevékenységével összefüggő üzleti ajándékok után 2021. december 31-ig nem kell megfizetni a szociális hozzájárulási adót.

A BDO Magyarország szakértője, Kristóf Kitti gyakorlati példákkal is bemutatta az ajándékokra vonatkozó adószabályokat: „Egy munkáltató egy céges karácsonyi rendezvény keretein belül minden munkavállalójának egy 60.000 forint értékű okosórát ajándékoz. Mivel az okosórák egyedi értéke meghaladja a minimálbér 25 százalékát (jelenleg 41.850 forintot), így a munkavállalónak a juttatás után 15 százalék szja és 18,5 százalék társadalombiztosítási járulék (ezeket a társaság akár át is vállalhatja), a munkáltatónak pedig 15,5 százalék szociális hozzájárulási adó, valamint 1,5 százalék szakképzési hozzájárulás fizetési kötelezettsége keletkezik.”

„Egy másik releváns példa: egy társaság karácsony alkalmából 20.000 forint értékű ajándékcsomagot küld egy már meglévő partnere részére, amely a cég logójával ellátott bögrét, csokoládét és táskát tartalmaz. Mivel az ajándékcsomag üzleti ajándéknak minősíthető, a munkáltatónak a juttatás 1,18-szorosa után 15 százalék szja és 15,5 százalék szociális hozzájárulás adófizetési kötelezettsége keletkezik. A társaságnak csak a személyi jövedelemadót kell megfizetnie, ugyanis a koronavírus járványra tekintettel az üzleti ajándék után 2021. december 31-ig nem kell megfizetni a szociális hozzájárulási adót” – fejtette ki Kristóf Kitti.

Magánszemélyek egymás közötti ajándékozása

A személyi jövedelemadó törvény értelmében a magánszemélyek által más magánszemélyek részére jutatott ajándék mentes a személyi jövedelemadó fizetése alól. Nem tartozik ide azonban az az eset, amikor ezen ajándék termékértékesítés vagy szolgáltatásnyújtás ellenében, vagy azzal összefüggésben történik.

Az ajándékkal kapcsolatban ajándékozási illeték fizetésének a kockázata is felmerülhet. Az illetéktörvény alapvetően mentesíti az egyenesági rokonok (szülő és gyermekek közötti), a testvérek, illetve a házastársak közötti ajándékozást az ajándékozási illetékfizetés alól. Abban az eseteben azonban, ha az ajándékot más magánszemélytől (nem egyenesági rokontól, baráttól) származik és arról okiratot állítottak ki (pl. ingatlan esetében), vagy azok értéke meghaladja a 150.000 forintot, a megajándékozott személyt 18 százalék ajándékozási illeték fizetési kötelezettség terhelheti.

„Amennyiben egy magánszemély a házastársának egy 5.500.000 forint értékű autót ajándékoz a 10. házassági évfordulójuk megünneplésére, az ajándékozás adómentes, amennyiben magánszemélyek és nem ellenszolgáltatás fejében történik, illetve a házastársak közötti ajándékozás az ajándékozási illeték fizetése alól is mentesül. Amennyiben azonban egy magánszemély keresztszüleitől kap ajándékba egy 200.000 forint értékű mobiltelefont, az ajándékozás után 18 százalék ajándékozási illeték fizetési kötelezettsége merül fel a megajándékozottnak” – tette hozzá Kristóf Kitti.

Milyen lesz a világ 1000 év múlva? Kiderül az időkapszulából

Milyennek képzeled a világot 1000 év múlva? Milyen érzés a jövővel kommunikálni? Mi a leglényegesebb tennivalóink az emberiség fennmaradása érdekében? Többek között ezekre a kérdésekre adott válaszok kerültek abba az 1000 év múlva felbontandó időkapszulába, amelyet a Szépművészeti Múzeumban vasárnap záró Agnes Denes-kiállítás záróprogramjaként helyeztek el pénteken a Városligetben.
2025. 05. 31. 09:00
Megosztás:

Továbbra is befektetésre ajánlja Magyarországot a Moody’s

A Moody’s ismét megerősítette Magyarország államadósság-besorolását, és a többi hitelminősítőhöz hasonlóan továbbra is befektetésre ajánlja hazánkat.
2025. 05. 31. 08:00
Megosztás:

Stabil növekedési pályán a 4ig: erős első negyedéves számokat publikált a cégcsoport

A 4iG Csoport kedvező első negyedéves eredményekről számolt be ma közzétett gyorsjelentésében, amelyet a transzformációs programból származó szinergiák és a távközlési, valamint az informatikai üzletágak jelentős eredményei és javuló működési hatékonysága támogattak.
2025. 05. 31. 07:00
Megosztás:

Többet kerestek az amerikaiak, de a költekezés visszafogott maradt

Az Egyesült Államokban a személyi jövedelmek áprilisban 0,8%-kal nőttek az előző hónaphoz képest, ami meghaladta a piac 0,3%-os várakozását.
2025. 05. 31. 06:00
Megosztás:

Trumpnak elgurult a gyógyszere: Kínának támad

Az amerikai elnök a közösségi oldalán azzal vádolta meg Kínát, hogy megsértette a május elején kötött megállapodást, ami 145%-ról 30%-ra csökkentette a kínai termékekre kivetett amerikai importvámot.
2025. 05. 31. 05:00
Megosztás:

A bankszövetség több tagja az Alkotmánybírósághoz fordult a kamatstop miatt

A Magyar Bankszövetség több tagja az Alkotmánybírósághoz fordult, hogy állapítsa meg a lakossági kamatstopként ismert szabályozás alaptörvény-ellenességét - közölte a bankszövetség pénteken az MTI-vel.
2025. 05. 31. 04:05
Megosztás:

Balatoni büfét vennél még a nyár előtt? - mutatjuk mi a kínálat!

Jobban járhat az, aki idén akarna belevágni egy étteremvásárlásba vagy büfébérlésbe, legalábbis ami a bérleti vagy eladási árakat illeti.
2025. 05. 31. 03:00
Megosztás:

Mikor vegyük meg az EURÓT a nyaraláshoz? Árfolyam előrejelzés

Az EKB várhatóan 2025. június 5-én 25 bázisponttal csökkenti az alapkamatot, 2,00%-ra, ami a hetedik egymást követő kamatcsökkentés lenne egy év alatt. Ugyanakkor a júliusi ülésen valószínűleg szünetet tartanak a kamatcsökkentési ciklusban, mivel az infláció csak kissé haladja meg a 2%-os célt, és az alapkamat közelít a semleges szinthez.
2025. 05. 31. 02:00
Megosztás:

Ön melyik évben lett nyugdíjas? Annál szegényebb, minél régebben, mutatjuk miért

Minél régebben vonult valaki nyugdíjba, annál nehezebb anyagi helyzetbe kerül. MASZSZ: A választások előtti egyszeri támogatás helyett rendszerszintű nyugdíjreformra van szükség!
2025. 05. 31. 01:00
Megosztás:

Pakisztán Bitcoin tartalékot tervez – Mely kriptók érdemesek most a befektetésre?

A Las Vegasban megrendezett Bitcoin 2025 konferencián a pakisztáni kriptotanács vezetője, Bilal Bin Saqib alátámasztotta, hogy Pakisztán fővárosa, Iszlámábád stratégiai Bitcoin-tartalékot fog létrehozni.
2025. 05. 31. 00:01
Megosztás:

Több mint 15 milliárd forint osztalékot fizet a Telekom macedón leányvállalata

A Magyar Telekom leányvállalata, a Makedonski Telekom AD– Skopje pénteki közgyűlésén a 2024. üzleti év után 2,38 milliárd macedón dénár (2025. május 29-i árfolyamon számolva mintegy 15,65 milliárd forint) összegű osztalék kifizetéséről határozott - közölte a cég a tőzsde honlapján pénteken.
2025. 05. 30. 23:00
Megosztás:

Az IFUA Horváth Zöld Kerék díj idei nyertese az UBM Csoport és a K&H Csoport

2025-ben az UBM Csoport és a K&H Csoport nyerte el az IFUA Horváth Zöld Kerék díjat. Ez a díj hazai szervezetek környezeti fenntarthatósági törekvéseinek üzleti irányítási megoldásait ismeri el. A pályázatok elbírálásában az IFUA Horváth szakemberei mellett a Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért (BCSDH) vezetői is részt vettek.
2025. 05. 30. 22:00
Megosztás:

Beszüntette tevékenységét az Impact Alapkezelő

Megszüntette tevékenységét az Impact Alapkezelő - közölte az MTI-vel pénteken a Duna House Holding Nyrt., amelynek 100 százalékos tulajdonában áll az alapkezelő.
2025. 05. 30. 21:00
Megosztás:

Stratégiai cél, hogy Magyarország a burgonyatermesztés területén önellátóvá váljon

Az Agrárminisztérium (AM) kiemelten fontosnak tartja a belföldi burgonyatermesztés megerősítését, a gazdálkodók támogatását és az önellátás elérését – jelentette ki Hubai Imre, a tárca mezőgazdaságért felelős államtitkára a Mindent a burgonyáról című szakmai konferencián pénteken az AM pénteki közleménye szerint.
2025. 05. 30. 20:00
Megosztás:

Kezdő vállalkozások támogató központ nyílt Erdélyben

Kezdő vállalkozásokat támogató központ nyílt meg pénteken az erdélyi Sepsiszentgyörgyön, a Start Venture Studio (Start VS) feladata, hogy segítse a helyi startup-cégek nemzetközi terjeszkedését – tájékoztatta a szervezet pénteken az MTI-t.
2025. 05. 30. 19:30
Megosztás:

A medvék kilövése ellen tiltakoznak civilszervezetek Szlovéniában

Miután a szlovén természetierőforrás- és területrendezési minisztérium 206 medve kilövését engedélyezte, ami az országban élő populáció közel ötödét teszi ki, civilszervezetek tiltakozásba kezdtek a határozat ellen.
2025. 05. 30. 18:30
Megosztás:

A KÉSZ-csoport elkészítette Magyarország első integrált napelemes homlokzatburkolatát

A KÉSZ-csoport tagvállalata, a KÉSZ Metaltech Kft. kivitelezésében, az Eferte tervezőiroda tervei alapján elkészítették az ország első fotovoltaikus homlokzatát, amelynél a napelemek a homlokzatburkolattal egy síkban jelennek meg - közölte az építőipari cégcsoport az MTI-vel.
2025. 05. 30. 17:30
Megosztás:

Három hazai iskolaépület kapott nemzetközi elismerést

Magyar építészeti megoldások a világ élvonalában: három hazai iskolaépület kapott nemzetközi elismerést - közölte az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) pénteken.
2025. 05. 30. 17:00
Megosztás:

GVH: sikerrel zárult a versenytársak közötti megállapodásokról szóló bírói képzés

Sikerrel zárult a Gazdasági Versenyhivatal (GVH), valamint a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) közösen működtetett Versenyügyi Regionális Oktatási Központjának (ROK) bírói képzése, amely ezúttal a versenytársak közötti megállapodásokra összpontosított – közölte a GVH pénteken az MTI-vel.
2025. 05. 30. 16:30
Megosztás:

Kritikus a spanyol mezőgazdaság helyzete

A spanyol mezőgazdaság kritikus helyzetére figyelmeztettek a legnagyobb szakmai érdekképviseletek pénteken, sürgős intézkedéseket, köztük az ukrán gabonaimport korlátozását követelve.
2025. 05. 30. 16:00
Megosztás: