Akár 250 hazai tulajdonú ipari vállalkozás is regionális multivá fejlődhet az évtized végéig

Ezer hazai tulajdonú kis- és középvállalkozás bevonásával végzett átfogó kutatást a Makronóm Intézet annak érdekében, hogy feltárja azokat a közös jellemzőket, amelyek nemzetközileg is sikeressé teszik a magyar ipari termelő cégeket. Az elmúlt tíz évben nem készült hasonló léptékű és mélységű vállalati elemzés Magyarországon. A kutatás eredményeit a Makronóm Intézet egy hétállomásos, országos road show keretében ismerteti meg a szakmai közönséggel és a vállalkozói szférával a következő hetekben. A rendezvénysorozat első állomása Egerben lesz.

Akár 250 hazai tulajdonú ipari vállalkozás is regionális multivá fejlődhet az évtized végéig

Számos izgalmas összefüggést hozott a felszínre a Makronóm Intézet által végzett, Az évtized nyertesei névre keresztelt átfogó, országos, vállalati kutatás. Az összesen ezer, magyar tulajdonú, ipari vállalkozás bevonásával készülő, cégvezetői mélyinterjúkon alapuló, átfogó elemzés legfőbb célja, hogy feltárja azokat a faktorokat, jellemzőket, amelyek közösek a legígéretesebb magyar ipari vállalkozásokban.

A vizsgálat legfontosabb megállapítása, hogy mára kialakult és egyre szélesedik egy olyan, hazai tulajdonú vállalati réteg Magyarországon, amelyek regionális (vagy még nagyobb) multicégekké, versenyképes, innovatív, stabil növekedést felmutató társaságokká fejlődhetnek majd az évtized végére. Az „évtized nyertesei” közé a kutatásba bevont összesen ezer cég felső 25%-a, tehát mintegy 250 vállalkozás sorolható.

„Átfogó kutatásunk rávilágított, hogy a magyar tulajdonú sikercégek az export és az innováció terén is kiválón teljesítenek, a képzett munkavállalókat dedikált feladatok elvégzésével bízzák meg, és átlag felett fizetik meg őket. Továbbá a külső segítségekkel, így az állami támogatásokkal-hitelekkel, egyetemi együttműködési lehetőségekkel, képzésekkel, exporttanácsadással és hasonló lehetőségekkel élni tudó vállalkozások emelkednek ki az átlagos kkv-k köréből. Mindez azt is jelenti, hogy ideje a fiókba dugni a duális magyar gazdaságról szóló korábbi megállapításokat. A kis- és középvállalati szektor teteje (a vizsgált ezer cég mintegy negyede) magasabb szintre jutott, regionálisan versenyképes, aktív innovátor, a külpiaci pozíciói stabilak, így folyamatos növekedésre képes” – hívta fel a figyelmet Kerekes György, Az évtized nyertesei kutatást végző Makronóm Intézet szakmai vezetője.

A vizsgálat továbbá számos egyéb megállapítás mellett arra is rámutat, hogy a legsikeresebb magyar ipari cégek hatszor nagyobb mértékben fektetnek új technológiákba és know-how-ba, illetve képzésekbe, mint az átlag, illetve rendszeresen és nagy mértékben exportálnak: 72%-uk rendszeresen exportál, egyharmaduknál exportból származik az árbevétel több, mint fele.

Az összesen tíz iparág vállalkozásaira kiterjedő kutatás többek között a cégek árbevételét, pénzügyi adatait (COVID-alatt hogyan változott?), export tevékenységét- és eredményeit, beruházási tevékenységét- és terveit, innovációs tevékenységét- és terveit, munkaerővel kapcsolatos tevékenységét (bérezés, létszámbővítési tervek stb.), illetve az üzleti kilátásokkal kapcsolatos értékelését vizsgálja.

A Makronóm Intézet a következő hetekben hétállomásos országos szakmai road show keretében ismerteti meg a szakmával, vállalkozói szférával és közvetve a nagyközönséggel a kutatás részletes eredményeit, a feltárt összefüggéseket, adatokat. A rendezvénysorozat tervezett állomáshelyei a következők: Eger, Makó, Nyíregyháza, Debrecen, Győr, Kecskemét, Budapest.

Nőtt az aktivitás, mégis jelentősen csökkent a magyar vállalatfelvásárlási piac értéke

2025-ben ugyan nőtt a magyarországi M&A-ügyletek darabszáma, de a nagyobb volumenű megállapodások hiánya miatt a piac összértéke számottevően zsugorodott. Az EY-Parthenon Tranzakciós Barométer eredményei az élénkülés ellenére egy óvatos befektetői környezetről számolnak be.
2026. 03. 27. 16:00
Megosztás:

Nagy mennyiségű földgázt talált a Mol Pakisztánban

Másfél éven belül másodszor talált jelentős mennyiségű földgázt Pakisztánban a Mol Pakisztán által vezetett közös vállalat - közölte a társaság az MTI-vel pénteken.
2026. 03. 27. 15:30
Megosztás:

Bitcoin és Ethereum ETF-ek nyomás alatt

Óvatosak az intézményi befektetők a pénteki opciós lejárat előtt. Feszültté vált a hangulat a kriptovaluta-piacon, miután a Bitcoin- és Ethereum-ETF-ekből is jelentős tőke áramlott ki, miközben a piac egy több milliárd dolláros opciós lejáratra készül. A friss adatok alapján a nagybefektetők nem pánikszerű menekülésbe kezdtek, inkább tudatosan csökkentik a kockázatot. Ez pedig arra utal, hogy a mostani ármozgások mögött nem széles körű vételi érdeklődés, hanem sokkal inkább koncentrált, tőkeáttételes pozicionálás áll.
2026. 03. 27. 14:30
Megosztás:

BKK: vasárnap forgalomkorlátozások lesznek

Vasárnap rendezik meg az 5. NN City Run Budapest futóversenyt a budai alsó és felső rakparton, valamint a Szabadság hídon, ezért közlekedési változásokra és lezárásokra kell készülni a környéken - közölte a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) pénteken az MTI-vel.
2026. 03. 27. 14:00
Megosztás:

„Budára költöztem” – Márai Sándor Emlékkiállítás nyílt a Várnegyedben

2026. március 26-án ünnepélyes keretek között nyílt meg a „Budára költöztem” című Márai Sándor Emlékkiállítás. Az első magyarországi állandó tárlat a Márai Sándor-emlékév alkalmából valósult meg, és az I. kerületben található Virág Benedek Házban kapott helyet.
2026. 03. 27. 13:30
Megosztás:

Solana árfolyam elemzés – friss kriptovaluta előrejelzés: gyenge trend, de közel a fordulathoz?

A Solana (SOL) egy nagy teljesítményű blokklánc (blockchain), amely gyors és olcsó tranzakcióiról ismert, és komoly szereplő a decentralizált alkalmazások (DeFi, NFT) világában. Az elmúlt hónapokban azonban az árfolyama jelentős nyomás alá került.
2026. 03. 27. 13:00
Megosztás:

Nem javult a munkaerőpiaci helyzet februárban

2026. februárban 4 millió 616 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma a 15-74 év közötti munkaképes korú népesség körében, ami kisebb javulása a januári több mint 4,5 éves mélypontról. A munkanélküliségi ráta 4,8%-on alakult, ami 0,1 százalékponttal magasabb a mi várakozásunknál és a piaci konszenzusnál is.
2026. 03. 27. 12:30
Megosztás:

A SWIFT már tesztelte a Ripple-t és a Stellart – közel az áttörés

SWIFT, Ripple és Stellar: a tesztelés után jöhet az éles integráció a globális fizetésekben. A nemzetközi fizetési piac újabb fordulóponthoz érkezhet: egyre több jel utal arra, hogy a blokklánc-technológia már nem csupán kísérleti terep a pénzügyi szektor számára, hanem a hagyományos infrastruktúrába beépülő, valós megoldás.
2026. 03. 27. 12:00
Megosztás:

Véget ér a nagy job hopper válság a vállalatok számára? Ahhoz tenni is kell!

Job hopperek, Gen Z munkavállalók, karrierváltók rohama sújtja a cégeket: évente 20-30% fluktuáció is előfordul bizonyos szektorokban, ami hatalmas veszteséget jelent toborzási költségekben, tudásvesztésben és termelékenységi lyukakban. A megoldás nem a pánik, hanem a megoldás. Ez először is a probléma felismerését és elfogadását jelenti, majd a cselekvési tervet, valamint annak végrehajtását. A munkaerő megtartása nem kizárólag az elégedettségben rejlik, annál egy kicsit többen: a munkatársi elkötelezettségben.
2026. 03. 27. 11:30
Megosztás:

Indulhat a kórházak és mentőállomások energetikai korszerűsítése

A Jedlik Ányos Energetikai Program tavaly ősszel meghirdetett pályázata 89 milliárd forinttal segíti egészségügyi intézmények energia-megtakarítást eredményező felújítását. A támogatói okiratok hatályba lépésével országszerte 25 kórház 70 épületének és 20 mentőállomásnak a fejlesztése válik lehetővé - közölte pénteken az Energiaügyi Minisztérium (EM).
2026. 03. 27. 11:00
Megosztás:

Inflációs és kamatemelési félelmekre emelkedtek a fejlett piaci kötvényhozamok

A csütörtökön emelkedő olajárak következtében az inflációs félelmek és a kamatemelési várakozások jelentősen erősödtek. Az USA-ban is elkezdőtek felépülni a várakozások, miszerint a FED akár kamatemelésre is kényszerülhet az idén.
2026. 03. 27. 10:30
Megosztás:

Nagyot estek az amerikai papírok a közel-keleti eszkaláció veszélye miatt

A Nasdaq 2,4%-ot zuhant csütörtökön, ezzel folytatva a néhány napig megakadó lefelé mutató trendet, miközben az S&P 500 1,7%-kal, a Dow 1,0%-kal esett. A befektetők biztonságos eszközök felé menekültek attól tartva, hogy eszkalálódik az Egyesült Államok és Izrael iráni háborúja, ami az olajárak emelkedéséhez és az inflációs aggodalmak fokozódásához vezetett. Ennek következtében a részvényindexek ledolgozták a szerdai emelkedéseket, amikor a befektetők még a háború deeszkalációjára fogadtak.
2026. 03. 27. 10:00
Megosztás:

Ismét pirosban zártak a nyugat-európai piacok

Ismét estek csütörtökön az európai részvények, mivel a befektetők az EKB közelgő kamatemelésének lehetőségével és a közel-keleti konfliktus gyors lezárásába vetett remények halványulásával szembesültek. Joachim Nagel német jegybankelnök (így EKB monetáris tanácstag) nyilatkozata szerint, az EKB számára opció a kamatemelés.
2026. 03. 27. 09:30
Megosztás:

Az OTP Pénztárak húzták a piacot 2025-ben - kiemelkedő bővülés, fiatalodó tagság

A növekedés különösen a nyugdíjpénztári piacon figyelemre méltó: összesen mintegy 40 000-en léptek be önkéntes nyugdíjpénztárakba, ebből 25 000 új tag az OTP Nyugdíjpénztárat választotta. A pénztár ezzel megőrizte vezető szerepét, és a szektor egészéhez képest dinamikusabb bővüléssel hozzájárult a piac élénküléséhez.
2026. 03. 27. 09:00
Megosztás:

Célegyenesben a Futureal Energy Partners milliárdos energiatároló beruházása Maglódon, Fóton és Pátyon

Befejező fázisához érkezett a Futureal Energy Partners energiatároló egységeinek telepítése Maglódon, Fóton és Pátyon. A fejlesztés egy több mint 1,6 milliárd forintos projekt részeként valósul meg az Európai Unió támogatásával. A kezdeményezés célja, hogy fenntartható zöld beruházásként segítse a megújuló energiaforrások hatékonyabb felhasználását a villamosenergia-rendszer rugalmasságának növelése, valamint a termelés és fogyasztás időbeli összehangolása érdekében.
2026. 03. 27. 08:30
Megosztás:

Több százalékponttal lassíthatja a globális gazdasági erőcentrumok növekedését a magas olajár

Több százalékponttal lassíthatja a legnagyobb globális gazdasági erőcentrumok növekedését a magas olajár a Fitch Ratings csütörtökön Londonban bemutatott szektorelemzése szerint.
2026. 03. 27. 08:00
Megosztás:

Szenvedélyes szerelmi kapcsolatnak köszönhetően lett Egry József a Balaton festője

A történet egy balesettel kezdődött: a katona Egry József alatt egy hadgyakorlat során beszakadt a jég. A festő tüdőgyulladással került 1916-ban a badacsonyi kórházba, ahol egy férjezett ápolónő személyében nemcsak a gyógyulás, hanem egy életreszóló párkapcsolat is várt rá. A Balatonfüreden nemrég megnyílt, Lebegés a fénytérben című kiállítás nemcsak a magyar festészet egyik legendás alkotójának életművébe enged betekintést, hanem Egry különleges balatoni szerelmébe is. A tárlat a húsvéti ünnepek alatt is várja a látogatókat.
2026. 03. 27. 07:00
Megosztás:

A webáruházak árfeltüntetési gyakorlatait vizsgálta a GVH és az NKFH

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) és a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) is részt vett az Európai Bizottság és a tagállami hatóságok Fogyasztóvédelmi Együttműködési Hálózatának (CPC) közös vizsgálatában (sweep) amelynek keretében a webáruházak árfeltüntetési és akciótartási gyakorlatait vették górcső alá, különös tekintettel a Black Friday időszakra. A vizsgálat eredményei alapján elmondható, hogy Magyarországon az európai átlagnál szabályosabb gyakorlatot folytatnak a webáruházak, azonban így is akadnak hiányosságok bőven.
2026. 03. 27. 06:30
Megosztás:

Kik vásárolnak ma digitális eszközöket? Új befektetői hullám a kriptopiacon

Bár a kriptovaluták már több mint egy évtizede léteznek, és régóta jelen vannak a pénzügyi világban, a 2026 elején tapasztalt erős korrekció sokak számára azt jelezhette, hogy a piac elvesztette lendületét.
2026. 03. 27. 06:00
Megosztás:

Alakulóban az új kereskedelmi világrend

Holnap kezdődik a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) 14. miniszteri konferenciája (MC14), amelyet március 26–29-én rendeznek meg a kameruni Yaoundéban. A tanácskozáson az EU Külügyek Tanácsának tagjai, vagyis a külkereskedelemmel foglalkozó miniszterek is részt vesznek. A találkozó célja, hogy a globálisan növekvő geopolitikai feszültségek miatt szükséges és egyre sürgetőbb reformokat megvitassák, ennek megfelelően az EU egy reformjavaslat-csomaggal készült a tárgyalásokra.
2026. 03. 27. 05:30
Megosztás: