Álhírfelismerő-rendszer kialakításán dolgoznak az SZTE kutatói

Humán és automatikus álhírfelismerő-rendszer kialakításán dolgoznak a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) nyelvészkutatói és informatikusai - tájékoztatta a felsőoktatási intézmény közkapcsolati igazgatósága szerdán az MTI-t.

Álhírfelismerő-rendszer kialakításán dolgoznak az SZTE kutatói

A közlemény szerint a különböző nyelvhasználati formákban jelentkező manipuláció problémakörét évek óta vizsgálják az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar általános nyelvészeti tanszékének kutatói.

Németh T. Enikő akadémikust idézve azt írták: az álhírek terjesztői erőteljes manipulációval akarják rávenni az olvasókat arra, hogy bizonyos termékeket megvásároljanak, vagy bizonyos konspirációs teóriák híveivé váljanak. Olyan nyelvi és nyelvhasználati jegyek jellemzik ezeket a szövegeket, amelyekkel a valódi tudományos eredményt ismertető cikkek vagy hírek nem rendelkeznek. Például a felszólító módok, a tényállító igék túlzó használata, vagy a félelemkeltő kifejezések hangsúlyozása jellemző az álhírekre - sorolta a nyelvészprofesszor.

A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) három nagy nemzeti kutatási programot indított. Ezek közül az egyik a Tudomány a Magyar Nyelvért Nemzeti Program, amelynek része az álhírek és áltudományos nézetek nyelvészeti azonosításával foglalkozó alprogram. A projektet megvalósító konzorciumot az SZTE irányítja, a munkában a szegedi és a debreceni egyetem nyelvészkutatói és informatikusai vesznek részt. A szakemberek az interneten terjedő, ezen belül az egészségügy tématerületére tartozó álhírekre koncentrálnak, a szövegek szókészlete mellett a grammatikai és a pragmatikai eszközöket is vizsgálják.

Az álhír fogalmának tudományelméleti megalapozása mellett céljuk, hogy kidolgozzanak egy humán álhírfelismerési eljárást. Emellett automatikus eszközöket is fejlesztenek, például mobiltelefonos alkalmazást, illetve böngészőbővítményt, amelyekkel az ellenőrzött szövegeken belül kimutathatók majd azok az elemek, amelyek az álhíreket jellemzik. A nyelvészeti módszerekkel feltárt konteót vagy manipulatív termékismertetőt egészségügyi szakmai ellenőrzés követi. Ez meggyőző eljárást, gyakorlati felhasználási lehetőséget eredményez, amelynek az alkalmazása akár életet is menthet - hangsúlyozta az akadémikus.

A tudományelméleti megalapozástól kezdve az alkalmazáson át az innovációig terjed az Álhírek, áltudományos nézetek nyelvészeti azonosítása című program, amelynek támogatására összesen 200 millió forintot szán az MTA. Az akadémia nyelvi nemzeti kutatási programja tavaly december 1-jén indult és 2026. november 30-án zárul - áll a közleményben.

Már több mint 20 ezer fiatal jutott lakáshoz az Otthon Start Programnak köszönhetően

Az elmúlt négy hónapban 20 ezer fiatal tudta megvásárolni első otthonát az Otthon Start Programnak köszönhetően - mondta a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára a Facebookra feltöltött videónyilatkozatában.
2026. 01. 01. 11:00
Megosztás:

Energiaügyi Minisztérium: az otthonteremtést segítő beruházásokkal is csökkenthetik adóterheiket az áramelosztók

A vállalkozási adócsökkentési megállapodás részeként 2026-tól az energiaellátók egyes hálózati fejlesztéseik után új kedvezményt vehetnek igénybe jövedelemadójukból. Az adóterhek csökkentéséért elvégzendő beruházásokkal teljesítendő szakmai elvárásokat miniszteri rendelet rögzíti. Az adókedvezményt az elosztói engedélyesek például az Otthon Start Program keretében megépülő lakások csatlakoztatását vagy a zárolt körzetek feloldását szolgáló fejlesztések megvalósításával érvényesíthetik - ismerteti az Energiaügyi Minisztérium az MTI-hez hétfőn eljuttatott közleményében.
2026. 01. 01. 10:00
Megosztás:

Kié lett a 7 milliárdos lottó főnyeremény Szilveszterkor?

Sajnos nem született telitalálat az Ötöslottón január elsején, így a Szilveszteri Szuperlottó extra nyereménye nem talált gazdára. Az átlagosnál több volt viszont a négytalálatos szelvény, amelyek egyenként 2.347.060 millió forintot érnek.
2026. 01. 01. 09:00
Megosztás:

A Cardano Midnight új hardforkkal készül a mainnet indulására

Miközben egyre több figyelem irányul a blokkláncok adatvédelmi képességeire, a Cardano ökoszisztémájához tartozó Midnight hálózat újabb fontos mérföldkőhöz érkezett. A fejlesztők bejelentették a legújabb hardforkot, amely lehetővé teszi a jövőbeli frissítések zökkenőmentes kezelését – mindezt anélkül, hogy a hálózat működését meg kellene szakítani. A lépés nemcsak technikai előrelépés, hanem egyre erősebb üzenet is a blokkláncok adatvédelmi jövőjéről.
2026. 01. 01. 08:30
Megosztás:

A stabilcoin kamattilalom hátrányba hozhatja Amerikát a digitális versenyben Kínával szemben

Miközben Kína gőzerővel fejleszti digitális jegybankpénzét (e-CNY), az Egyesült Államokban komoly vita bontakozott ki a stabilcoinok kamatfizetésének tilalmáról. A Coinbase szabályozási igazgatója szerint a szigorú amerikai hozzáállás akár globális pénzügyi hátrányba is sodorhatja az USA-t, különösen, ha Kína megvalósítja terveit a digitális jüan kamatozóvá tételére 2026-tól. Vajon az amerikai dollár elsőbbsége veszélybe kerülhet a tokenizált jövő pénzügyi rendszerében?
2026. 01. 01. 03:00
Megosztás:

Újabb Revolut szigorítás Magyarországon - újabb funkciót vezet ki a szolgáltató

Lezárult a Revolut magyarországi készpénzbefizetési pilot programja, azonban a várt országos bevezetés helyett végül a szolgáltatás megszüntetése mellett döntött a fintech cég.
2026. 01. 01. 02:00
Megosztás:

Jön az XRP kínálati sokk? – Intézményi kereslet tarolhatja le a tőzsdei készleteket

Miközben a kriptovaluta-piac figyelme főként a Bitcoin ETF-ekre és a nagy altcoinok árfolyamára összpontosul, az XRP körül csendben kibontakozó jelenség új fejezetet nyithat a piac történetében. Chad Steingraber ETF-elemző szerint az intézményi alapok lassan, de biztosan szívják fel az XRP likviditást – és ha a trend folytatódik, a jelenlegi 15 milliárd darabos tőzsdei kínálat messze nem lesz elég a kereslet kielégítésére. A lehetséges supply shock komoly átalakulásokat hozhat az XRP piacstruktúrájában.
2025. 12. 31. 23:59
Megosztás:

Kulcsdátumok az amerikai kriptoszabályozásban 2026-ban – „Közelebb vagyunk, mint valaha”

Az elmúlt év gyökeres fordulatot hozott az amerikai kriptopolitikában. Donald Trump második elnöki ciklusának első évében kifejezetten iparátbarát szabályozói környezet alakult ki: megszűntek több nagy kriptocég elleni vizsgálatok, a bankok előtt megnyílt az út a kriptoeszközök tartása felé, az alapkezelők pedig könnyebben indíthatnak kriptós ETF-eket.
2025. 12. 31. 23:00
Megosztás:

XRP vs. Digitap ($TAP): A harc 2026 legjobb banki tokenjének címéért

A banki fókuszú ökoszisztémák újra reflektorfénybe kerülnek, miközben a hagyományos szolgáltatók továbbra is számlákat zárnak be, magas díjakat számítanak fel, és megsértik az ügyfelek magánszféráját. Az alternatív megoldások közül a befektetők egyre inkább a <a href="https://presale.digitap.app?&utm_campaign=dec&utm_content=com&utm_medium=pr&utm_source=prof-pr&utm_term=2497a" target="_blank">Digitap ($TAP)</a> omni-bankot választják a Ripple (XRP) helyett.
2025. 12. 31. 22:00
Megosztás:

Ethereum árfolyam-előrejelzés: Jön az 5 000 dollár? A Ripple küszködik, miközben a Digitap 219%-ot ralizik – Egy új csillag születőben

Az utóbbi időben az Ethereum és a Ripple árfolyama is ingadozást mutatott. Mindkettő esetében csökkenő mozgás volt tapasztalható, ami aggodalomra adott okot egyes kereskedők számára. Ugyanakkor ismert influenszerek, mint Don és Javon Marks úgy vélik, hogy ezek a tokenek hamarosan kilőnek. Don például azt gondolja, hogy az ETH akár 5 000 dollárig is emelkedhet.
2025. 12. 31. 20:00
Megosztás:

Hideg idővel indul az új év

A jövő év hideg, főként az ország déli felén csapadékos idővel kezdődik - írta a HungaroMet Zrt. szerdai agrometeorológiai elemzésében.
2025. 12. 31. 19:00
Megosztás:

A naperőművekhez hasonló szintlépés kell az energiatárolásban is

"Napelem-forradalom után tárolói forradalom jön!" 2010-ben Magyarországon még alig 300 naperőmű működött, a számuk ma már 320 ezer felett jár, most hasonló szintlépés kell az energiatárolásban is - közölte Czepek Gábor, az Energiaügyi Minisztérium (EM) parlamenti államtitkára kedden Facebook-oldalán.
2025. 12. 31. 18:00
Megosztás:

A Bitcoin 5%-os veszteséggel zárja 2025-öt – a türelmetlen befektetők veszteséggel szállnak ki

A Bitcoin árfolyama visszafogott mozgással búcsúzik 2025-től. Az év utolsó heteiben szűk sávban oldalazott a piac, ami ugyan csökkentette a hirtelen kilengések esélyét, de sok befektető számára komoly csalódást jelentett a várt lendület elmaradása.
2025. 12. 31. 17:00
Megosztás:

Az EU aggodalmát fejezte ki a Tajvan körüli kínai hadgyakorlat miatt

Az Európai Unió aggodalmát fejezi ki a Tajvan körül tartott kínai hadgyakorlat miatt, amely tovább növeli a feszültséget a térségben, és veszélyezteti a nemzetközi békét és stabilitást - közölte kedden az Európai Unió külügyi szolgálata.
2025. 12. 31. 16:00
Megosztás:

A GVH 2025-ben 29 vállalkozással szemben több mint 3,7 milliárd forint bírságot szabott ki

Miközben több mint 3,3 milliárd forint bírságcsökkentést adott a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) az együttműködő és jogkövetésre törekvő vállalkozásoknak 2025-ben, addig a hivatal versenytanácsa 29 vállalkozással szemben 3 milliárd 782,6 millió forint bírságot szabott ki - közölte a GVH kedden az MTI-vel.
2025. 12. 31. 15:00
Megosztás:

Román tulajdonba kerül a leállított vajdahunyadi kohászati kombinát

Az UMB Steel tulajdonába kerül a leállított vajdahunyadi kohászati kombinát - írta az economica.net a vállalat közleménye alapján.
2025. 12. 31. 14:00
Megosztás:

Hová utazik a legtöbb magyar szilveszterkor? Mutatjuk!

Eger, Pécs és Szeged a szilveszterezők körében legnépszerűbb hazai település a Szallas.hu friss adatai szerint. A vendégek zöme 2–3 éjszakára marad, és 170 ezer forint alatt fizet a szállásért. A szállástípusok versenyét az apartmanok nyerik.
2025. 12. 31. 13:00
Megosztás:

Lézershow és fényjáték lesz szilveszterkor több erdélyi városban

Tűzijáték helyett lézershow-val és fényjátékkal köszöntik a 2026-os évet több erdélyi városban szilveszterkor. Egyes önkormányzatok állatvédelmi szempontokkal indokolták a váltást, máshol anyagi okokból marad el a tűzijáték.
2025. 12. 31. 12:00
Megosztás:

Lengyelországban több helyszínen tartottak tüntetéseket a Mercosur-megállapodás ellen

Közúti tiltakozásokat szerveztek a gazdák Lengyelország több pontján az Európai Unió (EU) és a dél-amerikai Mercosur-országok közötti szabadkereskedelmi megállapodás megkötése ellen.
2025. 12. 31. 11:00
Megosztás:

Gyengült a forint szerda reggelre

Gyengült a forint szerda reggelre a kedd esti jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a nemzetközi devizakereskedelemben. A forint az idén összességében erősödött a főbb devizákkal szemben.
2025. 12. 31. 10:00
Megosztás: