ÁSZ: Hazánk legfontosabb kincse az ember
A humán tőke termelékenysége Magyarországon az elemzett időszakban emelkedő tendenciát mutatott, azonban a 2020. évben a COVID-19 vírusjárvány miatt fellépő gazdasági sokk a termelékenység kisebb visszaesését okozta. A humán tőke mennyiségi jellemzői közül az aktivitási ráta és a foglalkoztatási ráta a visegrádi országokhoz képest magasabb volt Magyarországon, és megközelítette az uniós átlagot. A munkanélküliségi ráta jelentősen mérséklődött. Ez alapján levonható a következtetés, hogy a humán tőke termelékenységét meghatározó mennyiségi tényezők kedvező feltételeket teremtettek a versenyképesség javulásához.
A humán tőke minőségi jellemzőinek többsége szintén pozitív irányban változott. Az elmúlt években a kutató-fejlesztő helyek K+F létszáma az összes foglalkoztatott százalékában emelkedett, illetve 2015. évet követően az egészségben eltöltött évek száma is folyamatosan nőtt. Ugyanakkor az oktatásban, képzésben résztvevők aránya enyhén csökkenő tendenciát követett az elmúlt öt évben.
A humán tőke termelékenységének javítása érdekében számos intézkedés történt, többek között a munkaerőpiacot, az adózást és az oktatást érintő szabályozás révén. A minőségi jellemzők további javítása szempontjából alapvető fontosságú a digitalizáció előretörésével való lépéstartás. A humán tőke versenyképességének javulásához hozzájárulhat a munkát terhelő adók és járulékok mértékének további csökkentése. A kisebb elvonás ösztönzőleg hat a foglalkoztatás kifehérítésére, a megszerzett jövedelmek bevallására is. Mindez egyúttal elősegíti a gazdasági aktivitási és foglalkoztatási adatok további javulását, valamint hozzájárul a vállalkozások humán tőke versenyképességét fokozó befektetéseinek növekedéséhez.