Átfogó biodiverzitási stratégiát fogadott el az ALTEO

A 2030-ig szóló stratégiájának ESG célkitűzéseivel összhangban alkotta meg az ALTEO a vállalati biodiverzitási stratégiát, melynek kiemelt célja a telephelyek ökológiai fenntartása és biodiverzitásuk javítása. A stratégia túllép a vállalat erőműveinek közvetlen környezetét érintő intézkedéseken és kiterjed olyan területekre is, amelyek földrajzilag és hatásukat tekintve nem állnak közvetlen kapcsolatban az erőművekkel.
Az Európai Unió biodiverzitási stratégiája kimondja, hogy 2050-re a világ valamennyi ökoszisztémáját helyre kell állítani, ellenállóvá és védetté kell tenni. Ezt szem előtt tartva fordította le az ALTEO a 2040-ig szóló biodiverzitási stratégiájának céljait konkrét intézkedésekre:
A telephelyek ökológiai fenntartását rövidtávon a telephelyek felmérésével és akciók kidolgozásával igyekeznek megvalósítani (pl.: beporzóbarát élőhely létesítése, alternatív csapadékvízgazdálkodási megoldások kiépítése és inváziós növényfajok állományának csökkentése), középtávon a telephelyek vízkockázatait csökkentő intézkedésekkel, míg hosszútávú terveik között szerepel a Hernád vízerőműveinek átjárhatósági vizsgálata és a monitoring.
A biológiai sokféleség védelme érdekében a vállalat célja a társadalmi és környezeti hasznosság növelése, melyet városzöldítéssel, valamint növénytani, zoológiai és társadalmi-ökológiai fókuszú projektek lebonyolításával tervez megvalósítani. Emellett a vállalat részt kíván venni a települési zöld infrastruktúrahálózat-tervezésben.
A hatásterületen kívüli természeti erőforrások, élőhelyek és tájak biológiai sokféleségének védelmét a vállalat a Természet-helyreállításról szóló uniós jogszabály alapján a Hernád vízgyűjtőjén vízvisszatartási, hordalékszállítási és biodiverzitási projektek fókuszba állításával valósítja meg.
A hatásterületek és erőművek működése kapcsán fontos területek biológiai sokféleségének javítása érdekében a telephelyekhez és hatásterülethez kapcsolódó fajvédelmi projektlehetőségek felmérését tervezi a vállalat (pl.: szélerőművek tájszintű konfliktustérképe, fokozottan védett fajok előfordulásának vizsgálata). Ezen túlmenően a Tisza/Hernád vízgyűjtőn vizes élőhely-rekonstrukciós projektlehetőségek vizsgálata és a nap-, illetve szélerőművek élővilágra gyakorolt hatásainak felmérése szerepel a vállalat közép- és hosszútávú tervei között.
„Az ALTEO DNS-ében van a fenntarthatóság, működésünk középpontjában is ez áll. Ezt az elkötelezettségünket mutatta példádul, hogy 2022-ben a hazai energetikai szektorban elsőként szereztünk független, nemzetközi ESG tanúsítványt, hozzájárulva a hazai jó gyakorlatok elterjedéséhez. Most pedig a biodiverzitás tekintetében is szeretnénk követendő gyakorlatokkal az élen járni és úttörő szerepet vállalni” – mondja Simon Anita, az ALTEO fenntarthatóságért és körforgásos gazdaságért felelős vezérigazgató-helyettese.