Az amerikai tőzsdén is elkezdtek aggódni, pedig messze van Ukrajna
Ráadásul kétpárti javaslat készült, amit gyorsított eljárással fogadnak el a képviselők. Az, hogy ebből Európa kimarad, elsősorban a német kancellárnak köszönhető, aki szerint nem tudják egyik napról a másikra leállítani az orosz importot. Míg Németország olaj behozatalának 30 százaléka, azaz napi mintegy 0,5 millió hordó jön Oroszországból, addig az USA-ban másképpen néznek ki az arányok. Ott a behozatal 8 százalékát teszik ki az olajtermékek, ami 0,6 millió hordót jelent naponta Ennek egyharmada a kőolaj, a többi pedig az olajteremék.
Oroszország egyébként naponta 4,6 millió hordó olajat és mintegy 2,9 millió hordó olajterméket exportál. Ha Európa és az USA együttesen vetné ki a szankciókat, akkor ennek a kivitelnek mintegy 70 százalékát érintenék a korlátozások. Az USA különben Szaúd-Arábiából már kevesebb olajterméket importál, mint Oroszországból. éppen ezért már most azt rebesgetik, hogy Joe Biden Rijádba utazik az Egyesült Államokban irányuló szaúdi olajexport fokozása céljából.
Így most az USA-ban is elkezdtek félni. Na nem az olajimport levágásától, hanem az ennek következményeként jelentkező magasabb és elnyúló inflációtól. Pedig az események tükrében visszafogták kamatemelési előrejelzéseket a befektetési házak, s már inkább csak 25 bázispontos kamatemelést prognosztizálnak márciusra, és a hétszer 25 bázispont helyett már inkább csak négyszer 25 bázispont a várakozás az év egészét tekintve. Viszont cserébe magasabb lehet az inflációs pálya, és tovább tarthat a kamatemelési ciklus. Ez pedig már az amerikai részvénypiacot sem hagyta érintetlenül. (forrás: ERSTE)