Az első szál cigitől a COPD betegségig

"Az első szál cigitől a COPD betegségig" címmel tartott sajtónyilvános szakmai kerekasztalbeszélgetést a WHO magyarországi irodája, az Országos Korányi Pulmonológia Intézet és a Belügyminisztérium Egészségügyi Államtitkárság Dohányzás Fókuszpont.

Az első szál cigitől a COPD betegségig

Megdöbbentően gyors út vezet az első szál cigarettától a COPD betegségig, amelytől a legszerényebb adatok szerint is több mint 500.000 honfitársunk szenved. A hiteles kommunikáció szerepét, a gyógyíthatatlan krónikus obstruktív tüdőbetegség és a dohányzás összefüggéseit, valamint a megelőzés lehetőségeit vitatták meg a szakemberek.

A beszélgetésbe kapcsolódott egy COPD betegségben szenvedő páciens, aki megosztotta személyes tapasztalatait a betegségével kapcsolatban. Kiemelte, hogy milyen fontos a megfelelő és hiteles tájékoztatás, hiszen a mai napig nagyon kevesen tudnak a COPD-ről ahhoz képest, hogy milyen sokan szenvednek ettől a gyógyíthatatlan tüdőbetegségtől. 

Dr. Szigeti Szabolcs a WHO Magyarországi Irodájának egészségpolitikai szakértője bemutatta azt a rövid videót, ahol a WHO fiatalokat szólított meg a dohányzási szokásaikról érdeklődve. A kisfilmben hallható volt, hogy ez a korosztály nem tekinti veszélyforrásnak a dohányzás hagyományos, illetve alternatív formáit sem, és ez az oka annak, hogy a fiatalok (13-15 évesek) 12,5 százaléka használja ezeket a termékeket, miközben súlyos következményekről - például a COPD betegségről - semmilyen szinten nem tájékozott.

Kiemelte, hogy a dohányzás népegészségügyi szempontból járványnak tekinthető, amelynek a leküzdéséhez összetett kommunikációs eszköztár szükséges. A film a COPD ellátás betegközpontú fejlesztését szolgáló projekt keretében készült az Országos Korányi Pulmonológiai Intézettel együttműködésben az EU DG REFORM támogatásával.  

Dr. Bogos Krisztina az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet (OKPI) főigazgatója beszámolt a COPD- hez kapcsolódó hazai adatokról, köztük arról a fontos tényről is, hogy a COPD betegek 85 százalékánál a tartós dohányzás vezetett a betegség kialakulásához. Az előrejelzések szerint a betegségben szenvedők számának emelkedése várható, ezért különös jelentőséggel bír a társadalmi szintű figyelemfelhívás és a betegséggel kapcsolatos prevenciós jellegű tájékoztatás.

Dr. Cselkó Zsuzsa, az OKPI Szervezési és Módszertani Osztály vezetője kiemelte, hogy a COPD-sek dohányzásról való leszokásának segítésekor fontos azt figyelembe venni, hogy jellemzően régóta dohányzó, magas nikotinfüggőségben szenvedő krónikus betegekről van szó, akiknél nagy hangsúlyt kell fektetni a személyre szóló, intenzív leszokás támogatásra és hosszú távú követésre.

Demjén Tibor, a Belügyminisztérium Egészségügyi Államtitkárság Dohányzás Fókuszpont vezetője, hangsúlyozta, hogy a kommunikációnak a megelőzésre kell irányulnia, tekintettel arra, hogy a dohánytermékek számos betegség kialakulásáért felelősek. 

A szakemberek egyetértettek abban, hogy a hiteles, őszinte és közvetlen kommunikáció kulcskérdés ebben a súlyos egészségügyi kérdésben. Ennek érdekében hozta létre a WHO a hazai szakemberekkel együttműködésben a copd.info.hu weboldalt és egy zárt social média csoportot, ahol a betegek meg tudják osztani egymással a kérdéseiket, tapasztalataikat. 


HYPE árfolyam: a Hyperliquid tokenje erőt mutat, miközben vérzik a kriptopiac

Miközben a szélesebb kriptovaluta-piac komoly eladói nyomás alá került, a HYPE továbbra is a történelmi csúcs közelében mozog. A Hyperliquid natív tokenje az aktuális korrekció egyik legerősebb relatív teljesítményt mutató kriptoeszközévé vált, amit nem pusztán hype, hanem valós kereskedési volumen, bevételtermelés és strukturális vételi nyomás is támogat.
2026. 06. 04. 10:30
Megosztás:

A Bitcoin zuhanása túlmutat a kriptopiacon: erősödhet a dollár, nőhet a vállalatok kitettsége

Újabb jelentős korrekció rázta meg a kriptovaluta-piacot. A bitcoin néhány nap alatt 73 ezer dollár feletti szintről 67 ezer dollár közelébe esett vissza, miközben az ethereum és több kisebb kriptoeszköz még nagyobb veszteségeket szenvedett el. A teljes piac rövid idő alatt értékének mintegy hét százalékát veszítette el, a kényszerlikvidálások összege pedig meghaladta az egymilliárd dollárt – jegyzi meg a nemzetközi fizetések és devizapiaci megoldások szakértője, az AKCENTA CZ friss elemzése.
2026. 06. 04. 10:00
Megosztás:

Csökkentek tegnap a tengerentúli indexek

Csökkentek tegnap az amerikai részvénypiacok, miközben az olajárak és az amerikai állampapír-hozamok emelkedtek az amerikai–iráni konfliktus eszkalációjával kapcsolatos inflációs aggodalmak miatt. Az olajárak emelkedtek az újabb amerikai és iráni csapások hatására. A piacokon erősödött az a várakozás, hogy a Fed az év végéig további kamatemelést hajthat végre. A részvénypiacokat emellett a technológiai és mesterséges intelligenciához köthető papírok esése is húzta, az Nvidia, a Dell, az Oracle és a Microsoft egyaránt jelentős veszteségeket szenvedett el. Zárás után jelentett a chipeket tervező Broadcom, amely a vártnál magasabb eredményről, de az előrejelzéstől némileg elmaradó árbevételről számolt be, és bár a menedzsment megemelte következő negyedéves árbevétel várakozását, a tegnapi borús hangulatban a piac a negatív hírekre koncentrált, így a hírt követően esett a papír árfolyama.
2026. 06. 04. 09:30
Megosztás:

Estek tegnap az európai indexek; újabb vámokat vetne ki az Egyesült Államok

Kockázatkerülő hangulat dominált az európai részvénypiacokon, amelyet a közel-keleti geopolitikai feszültségek és az emelkedő olajárak is erősítettek. A Stoxx 600 index 0,7%-kal csökkent az előző napi záráshoz képest. Az amerikai Kereskedelmi Képviselet jelezte, hogy akár 12,5%-os pótlólagos vámokat vethet ki mintegy 60 kereskedelmi partnerére, mivel ezek nem léptek fel érdemben a kényszermunkával előállított termékek importja ellen. A potenciálisan érintett gazdaságok között Kína, az Európai Unió és Japán is szerepel. Az Európai Unió szóvivője ugyanakkor indokolatlannak nevezte a tervezett intézkedéseket, és jelezte, hogy az EU a közös nyilatkozatban vállalt vámkötelezettségek bevezetését június végére teljesíti.
2026. 06. 04. 09:00
Megosztás:

Mi történik, ha nem cseréljük le a téli abroncsokat nyárira?

Az autósok többsége pontosan tudja, hogy az abroncsok szezonális cseréje fontos – mégis sokan halogatják tavasszal a váltást, mondván: „még jó lesz az a téli abroncs egy darabig.” Elsőre logikus döntésnek tűnhet, hiszen az abroncs nem kopott el teljesen, az időjárás pedig kiszámíthatatlan.
2026. 06. 04. 08:30
Megosztás:

NAK: nem szabad az utolsó pillanatra hagyni az egységes kérelmek benyújtását

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) arra kéri a gazdálkodókat, hogy ne hagyják az utolsó pillanatra az egységes kérelmek benyújtását - közölte a NAK szerdán az MTI-vel.
2026. 06. 04. 08:00
Megosztás:

Gyengült kissé a forint csütörtök reggelre

Gyengült kissé a forint csütörtök reggelre a főbb devizákkal szemben az előző délutáni jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 06. 04. 07:30
Megosztás:

Továbbra is makrogazdasági egyensúlyhiányok jellemzik Magyarországot

Az Európai Bizottság szerint Magyarországon továbbra is fennállnak a makrogazdasági egyensúlyhiányok, különösen a versenyképesség, az államháztartás finanszírozási szükségletei és a lakásárak alakulása terén - derült a brüsszeli testület szerdán közétett, 2026-ra vonatkozó európai szemeszter tavaszi csomagjából.
2026. 06. 04. 07:00
Megosztás:

Az EU-s forrásokból Magyarország legalább 35 új InterCity-motorvonatot tud beszerezni

A megkötött, 16,4 milliárd eurós uniós megállapodás eredményeként végre arra is képes lesz Magyarország, hogy sok év után újra teljesen új motorvonatokat vásároljon: a megállapodás értelmében EU-s forrásokból legalább 35 új InterCity-motorvonatot tudnak beszerezni, ami országosan érezhető InterCity flottacserét jelent - közölte a közlekedési és beruházási miniszter szerdán a Facebook oldalán.
2026. 06. 04. 06:30
Megosztás:

Rekord negyedévet zárt Európa az e-autó piacon

Az európai elektromosjármű- (EV-)piac 2026 első negyedévében kiemelkedően teljesített, de globálisan visszaestek az EV-értékesítések, és felerősödtek a régiók közötti különbségek.
2026. 06. 04. 06:00
Megosztás:

Speciális fájdalomcsillapítás daganatos betegeknél a Semmelweis Egyetemen

Drámaian csökkenthető, sok esetben meg is szüntethető a fájdalom daganatos betegeknél azokkal az intervenciós módszerekkel, amelyeket a Semmelweis Egyetemen nemrég alakult Fájdalom munkacsoport alkalmaz. Az Országos Onkológiai Intézettel közösen indított programban elsőként hasnyálmirigy- és tüdődaganatos, valamint csontáttétes betegeket látnak el. A betegek életminőségének javítása mellett a két intézmény együttműködésének céljai között új intervenciós fájdalomcsillapítási eljárások, protokollok kidolgozása és fejlesztése is szerepel.
2026. 06. 04. 05:30
Megosztás:

A magyar bankrendszer továbbra is stabil, ám a lakáspiaci kockázatok emelkedtek

A magyar bankrendszert 2025-ben is magas jövedelmezőség, bőséges likviditás és erős tőkehelyzet jellemezte. A nemteljesítő hitelek aránya tovább mérséklődött, és historikusan alacsony szinten volt az év végén. Az év második felében a háztartási hitelek jelentős mértékben bővültek az Otthon Start Program hatására, és a vállalati hitelezés is élénkült. Az újonnan folyósított lakáshitelek átlagos hitelfedezeti mutatója érdemben nőtt, miközben a lakáspiac túlértékeltsége is emelkedett az elmúlt év során.
2026. 06. 04. 05:00
Megosztás:

Javuló profit, vegyes bevételi kép a Magyar Telekomnál

Miközben a Magyar Telekom bevétele enyhén csökkent, a profitabilitás látványosan javult az idei első negyedévben – a menedzsment még a várakozásait is emelte. Az új, osztalék nélküli 12 havi célár 2384 forint, az MBH Befektetési Bank elemzőinek ajánlása továbbra is tartás.
2026. 06. 04. 04:30
Megosztás:

A reklámszövetség egyeztetést szorgalmaz a gyűlöletkeltő közterületi plakátok visszaszorítására vonatkozó szabályozásról

Egyeztetést szorgalmaz a Magyar Reklámszövetség (MRSZ) egyik szakmai tagozata, a Közterületi Szövetség (Out of Home - OOH) a gyűlöletkeltésre alkalmas politikai reklámok visszaszorításáról szóló törvényjavaslatról Vitézy Dávid közlekedési és beruházási miniszterhez intézett nyílt levelében - tudatta az OOH az MTI-vel szerdán.
2026. 06. 04. 04:00
Megosztás:

Macron: új korszak kezdődött Magyarországon

A Magyar-kormány megválasztásával új korszak kezdődött Magyarországon és Európa számára is új korszak kezdődött Magyarországgal - jelentette ki Emmanuel Macron francia elnök szerdán a párizsi Élysée-palotában, ahol fogadta Magyar Péter miniszterelnököt.
2026. 06. 04. 03:30
Megosztás:

Milyen használt autót hoznak be most legtöbbet külföldről?

Idén májusban a DataHouse adatai szerint 12 382 import használt személyautó kapott hazai rendszámot. Immár negyedik hónapja stabilan 12 ezer felett alakul az országba áramló használt autók havi mennyisége, amire utoljára 7 éve volt példa. Május végéig összesen 61 092 külföldről származó autót regisztráltak, ez az érték 18,5 százalékkal haladja meg a tavalyi hasonló időszak 51 542-es darabszámát.
2026. 06. 04. 03:00
Megosztás:

Várod a villanyszámlát a postán? Nem fog jönni most...

Csaknem egy éve már, hogy az energiaszolgáltatók és a hálózati elosztótársaságok a nem lakossági ügyfelek részére kizárólag elektronikus formában állíthatnak ki energiaszámlát.
2026. 06. 04. 02:30
Megosztás:

Bitcoin-zuhanás söpört végig a piacon, milliárdok tűntek el a kriptoszektorban

A digitális eszközök piaca, amely az elmúlt hónapokban is jelentős nyomás alatt állt, újabb súlyos eladási hullámmal szembesült, miután a Bitcoin-tartalékairól ismert Strategy (Nasdaq: MSTR) bejelentette, hogy 32 darab Bitcoint értékesített.
2026. 06. 04. 02:00
Megosztás:

30-59 éves vagy? Akkor pénzügyileg most örülhetsz

A középkorúak több mint felének nőtt a bevétele az elmúlt egy évben. A válaszadók 52 százaléka számolt be jövedelemnövekedésről, miközben 15 százalékuknál csökkentek a bevételek a K&H biztos jövő kutatása szerint, amely a 30-59 évesek bevételeinek és kiadásainak változását is vizsgálta.
2026. 06. 04. 01:30
Megosztás:

Az elhagyott horgászzsinórok kockázata

Az elhagyott, elveszített, vagy eldobott halász és horgászeszközök (angol betűszóval ALDFG, „abandoned, lost or other discarded fishing gear”) világszerte jelentős szennyezői a vizes ökoszisztémáknak, az elveszített vagy használatban lévő horgászeszközök által okozott járulékos fogás (angolul „bycatch”) pedig a biodiverzitás csökkenésének egyik lehetséges oka a glóbuszon. Bár a horgászfelszerelések élővilágra gyakorolt hatását világszerte kutatják az elmúlt években, a nemzetközi szakirodalom tanulsága alapján a tengeri ökoszisztémákkal szemben az édesvízi élőhelyekre kisebb fókusz összpontosul.
2026. 06. 04. 01:00
Megosztás: