Az EU tagországok közül Szlovákiában a harmadik legalacsonyabb a lakosság vásárlóereje
A portál cikkében rámutat: a szlovák lakosság vásárlóereje, illetve annak az EU-s átlaghoz viszonyított szintje jelentősen csökkent, 2010 óta hat helyezéssel esett vissza a 27-es uniós rangsorban. A szlovák lakosság vásárlóereje tavaly csak az EU-s átlag 68 százalékát tette ki, ami csak a bolgárok és a görögök szintjénél volt magasabb.
A szlovák lakosság vásárlóereje a visegrádi négyek országainak összehasonlításában is jelentős visszaesést mutatott a vizsgált időszakban. Míg 2010-ben a V4-es országok közül GDP-arányos vásárlóerő tekintetében csak Csehország előzte Szlovákiát, mára az ország a visegrádi csoporton belül sereghajtóvá vált. Elemzők szerint a kialakult helyzet elsődleges oka, hogy jelentős különbség volt megfigyelhető a fogyasztói árak és a bérek növekedésének üteme között.
A szlovák lakosság vásárlóereje 2010-ben még az uniós átlag 76 százalékát tette ki, ez 2021-re az EU átlag 68 százalékára esett vissza. Ezzel szemben például Magyarországon a vizsgált időszakban az uniós átlag 66 százalékáról az uniós átlag 76 százalékára nőtt a vásárlóerő. A lakosság vásárlóereje a V4-es országokban - Szlovákia kivételével - mindenütt javult, Csehországban az EU átlag 2010-es 84 százalékról 91 százalékra, Lengyelországban pedig 63 százalékról 77 százalékra.
Az Eurostat szerint a lakosság vásárlóerejét tekintve - immár hagyományosan - Luxemburg végzett tavaly a legjobb helyen az unióban, ott a lakosság vásárlóereje az EU-s átlag 277 százaléka volt.