Az IT-vezetők 89%-a aggódik

A Sophos kiadott egy új jelentést „Beyond the Hype: The Business Reality of AI for Cybersecurity” címmel, amelyben 400 IT-vezetőt kérdeztek meg az MI biztonsági célú felhasználásáról. A felmérésből kiderült, hogy bár az IT-vezetők 65%-a már alkalmazza a generatív mesterséges intelligenciát (GenAI-képességeket), 89%-uk aggódik amiatt, hogy a GenAI alapú kiberbiztonsági eszközök hibái veszélybe sodorhatják szervezetüket.

Az IT-vezetők 89%-a aggódik

Továbbá, a Sophos X-Ops kiadott új kutatása a „Cybercriminals Still Not Fully on Board the AI Train (Yet)” című jelentés szerint enyhe, de figyelemre méltó változás tapasztalható abban, ahogyan a kiberbűnözők használják az MI-t. Több illegális fórum vizsgálata után a Sophos X-Ops megállapította, hogy bár továbbra is szkepticizmus övezi a generatív mesterséges intelligenciát (GenAI), egyes bűnözők már alkalmazzák rutinfeladatok automatizálására, például tömeges e-mailek megírására és adatelemzésre. Mások pedig spam- és social engineering eszközkészleteikbe építik be.

„Ahogy az élet sok más területén is, a generatív MI eszközök esetében is mottónak a ‘bízz, de ellenőrizd’ elvnek kell lennie. Valójában nem tanítottuk meg a gépeket gondolkodni; csupán kontextust adtunk nekik ahhoz, hogy felgyorsítsák nagy mennyiségű adat feldolgozását” – mondta Chester Wisniewski, a Sophos Globális Field CTO igazgatója. „Ezeknek az eszközöknek a képessége a biztonsági munkafolyamatok felgyorsítására lenyűgöző, de ahhoz, hogy ez a potenciál valóban kiaknázásra kerüljön, továbbra is szükség van az emberi felügyelet kontextusára és megértésére.”

A felmérésben részt vevő szervezetek 98%-ának kiberbiztonsági infrastruktúrájába valamilyen formában már beépült az MI, az IT vezetők azonban aggodalmukat fejezték ki a mesterséges intelligenciára való túlzott támaszkodás miatt. A válaszadók 87%-a attól tart, hogy ez a jelenség a kiberbiztonsági felelősségvállalás hiányához vezethet.

GenAI és a kiégés csökkentése

A különböző méretű szervezetek eltérő prioritásokat fogalmaztak meg a GenAI alkalmazásával kapcsolatban. Míg a nagyvállalatok (1 000+ alkalmazottal) elsősorban a jobb védelemre helyezik a hangsúlyt, addig az 50-99 fős cégek számára a GenAI legfontosabb előnye a kiégés csökkentése. Azonban a helyzetet bonyolítja, hogy a szervezetek méretétől függetlenül a megkérdezett vezetők 84%-a aggódik amiatt, hogy a mesterséges intelligenciával kapcsolatos irreális elvárások nyomást gyakorolhatnak a kiberbiztonsági szakemberek létszámának csökkentésére.

A „Beyond the Hype” jelentés további főbb megállapításai

A GenAI költségei nehezen számszerűsíthetők: Az IT-vezetők 75%-a egyetért abban, hogy a GenAI kiberbiztonsági termékekkel kapcsolatos költségei nehezen mérhetők.

A vállalatok a GenAI megtakarításaiban bíznak: Bár az IT-vezetők 80%-a úgy véli, hogy a GenAI jelentősen meg fogja növelni a kiberbiztonsági eszközök költségeit, a legtöbb szervezet mégis úgy gondolja, hogy a GenAI hozzájárulhat az általános kiberbiztonsági kiadások csökkentéséhez. A válaszadók 87%-a hisz abban, hogy a GenAI által elérhető megtakarítások ellensúlyozzák majd a költségeket.

Ha többet szeretne megtudni arról, hogyan használják az IT-vezetők az MI-t, akkor olvassa el a „Beyond the Hype: The Business Reality of AI for Cybersecurity” című jelentést a Sophos.com oldalon.

Ha pedig a kiberbűnözők GenAI-hoz való hozzáállásáról szeretne tájékozódni, tekintse meg a „Cybercriminals Still Not Fully on Board the AI Train (Yet)” című jelentést szintén a Sophos.com oldalon.

Magyar fejlesztésű készítmény segíthet a növénytermesztésben

Segítheti a növénytermesztést egy magyar fejlesztésű készítmény, a FitoWool gyapjúpellet, amely előnyös tulajdonságainak köszönhetően széles körben alkalmazható termék lehet nemzetközi szinten is - mondta Áder János volt köztársasági elnök Kék bolygó című podcastjának hétfőn megjelent adásában, amely a legnépszerűbb videómegosztón is megtekinthető.
2026. 05. 04. 23:30
Megosztás:

Szlovák-magyar fejlesztések kezdődtek a Novohrad-Nógrád Geopark területén

Szlovák-magyar együttműködésben kezdődött komplex turisztikai fejlesztés a Novohrad-Nógrád Geopark területén, kerti kisvasút épül a salgótarjáni Földalatti Bányamúzeumban, földrengésszimulátorral bővülnek az Ipolytarnóci Ősmaradványok, felújítják a Palóc Zöld turistautat is - a részletekről a Nógrádi Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója tájékoztatta hétfőn az MTI-t.
2026. 05. 04. 23:00
Megosztás:

Leáll a forgalom a debreceni repülőtéren péntek reggelig

Preventív pályakarbantartás kezdődött hétfőn a debreceni repülőtéren, ezért délután 13.45 órától péntek reggel 7 óráig szünetel a forgalom a légikikötőben - közölte honlapján a repülőtér.
2026. 05. 04. 22:30
Megosztás:

Átmeneti lassulás volt a 20 millió forint feletti átutalási rendszerben

A GIRO által üzemeltetett egyik szolgáltatás, az IG2-es elszámolási platformnál nem tervezett, átmeneti szolgáltatáslassulás volt tapasztalható hétfőn, jellemzően a 20 millió forintot meghaladó egyedi tranzakciók és csoportos utalásokra használt rendszerben, a bankok közötti elszámolásoknál - tudatta a GIRO Zrt. a honlapján hétfőn délután.
2026. 05. 04. 22:00
Megosztás:

A Pick Szeged árbevétele nőtt, adózott eredménye csökkent 2025-ben

Nőtt a Pick Szeged Zrt. árbevétele, miközben adózott eredménye csökkent 2025-ben az előző évhez képest - közölte a húsipari vállalat a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján közzétett éves beszámolójában.
2026. 05. 04. 21:30
Megosztás:

Beépített mesterséges intelligenciával emeli új szintre az auditot az EY

Az EY világszerte – így Magyarországon is – beépítette az AI-ügynököket (agentic AI) a könyvvizsgálati szolgáltatásaiba. Az új megoldás jelenleg mintegy 160 000 auditmegbízást képes hatékonyan támogatni. Az EY célja, hogy egyszerűsítse a folyamatokat, javítsa a kockázatértékelést, valamint átláthatóbb és hatékonyabb működést biztosítson mind ügyfelei, mind munkatársai számára. ---
2026. 05. 04. 21:00
Megosztás:

Az Alteo árbevétele nőtt, EBITDA-eredménye csökkent az idei első negyedévben

Az energetikai szolgáltató- és kereskedő Alteo 36 milliárd forint konszolidált árbevételt ért el az idei első negyedévben, 24 százalékkal többet, mint az előző év azonos időszakában, míg kamat-, adófizetés és amortizáció előtti eredménye (EBITDA) 2,78 milliárd forint volt, 23 százalékkal elmaradt az előző év azonos időszakának szintjétől - közölte a vállalat a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján hétfőn.
2026. 05. 04. 20:30
Megosztás:

Bitcoin árfolyam: könnyen elérhető a 95 000 dollár, ha kitart a lendület

A Bitcoin ismét a kriptopiaci figyelem középpontjába került, miután több technikai, intézményi és makrogazdasági jelzés is arra utal, hogy a BTC árfolyama akár a 95 000 dolláros szint felé is elmozdulhat. A kereskedők számára ez a hét kulcsfontosságú lehet: a heti zárások, az ETF-beáramlások, a likvidációs zónák és a jegybanki kommunikáció együtt dönthetik el, hogy folytatódik-e az emelkedő trend, vagy megtorpan a Bitcoin lendülete.
2026. 05. 04. 20:00
Megosztás:

Nyári ruhák, pizsamák, hálóingek az ellenőrzési polcon – Széles körű hatósági vizsgálat indul a textiltermékek piacán

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) átfogó, laboratóriumi vizsgálatokkal egybekötött ellenőrzést indított a textiltermékek piacán. Az ellenőrzés célja annak megállapítása, hogy a kereskedelmi forgalomban kapható termékek megfelelnek-e a hatályos jogszabályi előírásoknak, valamint hogy a címkéken feltüntetett információk valós és megbízható tájékoztatást nyújtanak-e a fogyasztók számára.
2026. 05. 04. 19:30
Megosztás:

Ripple IPO: stratégiai kivárás borzolja a kriptoipar kedélyeit

Újra fellángolt a vita a Ripple tőzsdei bevezetése körül, miután Brad Garlinghouse vezérigazgató az XRP Las Vegas 2026 konferencián egyértelművé tette: a vállalat számára jelenleg nem prioritás az IPO. A döntés jól mutatja, hogy a Ripple inkább a szabályozási megfelelésre, az intézményi XRP-adopcióra és a hosszú távú növekedésre koncentrál, nem pedig egy gyors tőkepiaci megjelenésre.
2026. 05. 04. 19:00
Megosztás:

Az Emirates júniustól ismét naponta közlekedteti a Budapest-Dubaj járatát

Az Emirates júniustól ismét naponta közlekedik Budapest és Dubaj között, a légitársaság működése közel jár ahhoz, hogy visszatérjen a normális üzletmenetre, globális hálózatának 96 százaléka már helyreállt - közölte a légitársaság hétfőn az MTI-vel.
2026. 05. 04. 18:30
Megosztás:

Az Emirates júniustól ismét naponta közlekedteti a Budapest-Dubaj járatát

Az Emirates júniustól ismét naponta közlekedik Budapest és Dubaj között, a légitársaság működése közel jár ahhoz, hogy visszatérjen a normális üzletmenetre, globális hálózatának 96 százaléka már helyreállt - közölte a légitársaság hétfőn az MTI-vel.
2026. 05. 04. 18:30
Megosztás:

Csökken a gázolaj és a cseppfolyós gáz ára Horvátországban

A horvát kormány hétfőn új rendeletet fogadott el az üzemanyagok legmagasabb kiskereskedelmi áráról: a benzin ára változatlan marad, a gázolajé és a kék dízelé csökken. Az új árak két hétig lesznek érvényben.
2026. 05. 04. 18:00
Megosztás:

Sorsdöntő hét jön a kriptopiacon: makroadatok, gyorsjelentések és tokenégetések mozgathatják az árfolyamokat

Kiemelten fontos hét elé néz a kriptovaluta piac, hiszen egyszerre érkeznek meghatározó makrogazdasági adatok, vállalati gyorsjelentések, tokenfelszabadítások és decentralizált pénzügyi döntések. A befektetők figyelme most nemcsak a Bitcoin és az altcoinok árfolyamára irányul, hanem arra is, hogyan reagálhat a piac az amerikai munkaerőpiaci adatokra, a jegybanki kommunikációra és a nagy kriptovállalatok friss eredményeire.
2026. 05. 04. 17:30
Megosztás:

Új szintre lép az OTP SingleMarket: már amerikai részvények is elérhetők a befektetési platformon

Tovább bővíti nemzetközi kínálatát az OTP Bank online befektetési platformja: már az amerikai tőzsdéken jegyzett részvények is közvetlenül elérhetők az OTP SingleMarketen. A bővítés több mint 1500 új részvénnyel egészíti ki a jelenlegi kínálatot, ami érdemben szélesíti a nemzetközi befektetési lehetőségeket olyan slágertermékekkel, mint a technológiai cégek és a mesterséges intelligenciával foglalkozó vállalatok papírjai.
2026. 05. 04. 17:00
Megosztás:

Visa stabilcoin integráció: csendben épül a fizetések blokklánc-alapú jövője

A Visa stabilcoinokra épülő elszámolási megoldása csendben, de annál jelentősebben alakíthatja át a globális fizetési infrastruktúrát. Miközben a felhasználók a pénztárnál vagy online vásárláskor szinte semmit sem érzékelnek ebből, a háttérben egyre nagyobb szerepet kapnak a blokkláncok, a digitális dollárhoz kötött eszközök és a gyorsabb, olcsóbb nemzetközi elszámolási rendszerek.
2026. 05. 04. 16:30
Megosztás:

Pénzeső hull az ügyfelekre: májustól újabb bankok adnak ajándék tízezreket a számlát nyitóknak és kölcsönt felvevőknek

Májustól két olyan új akciót is indítottak a bankok, amelyekben azért adnak pénzt, ha valaki náluk nyit számlát vagy vesz fel hitelt. Több pénzintézet pedig meghosszabbította vagy módosította az eddigi kedvezményeit – derül ki a BiztosDöntés.hu összesítéséből. Így már minden nagyobb lakossági banknál van valamilyen számlavezetési akció. A legnagyobb összegű ajándék pénzzel az Otthon Startot felvevőket csábítják, de a személyi kölcsönt igénylők is kaphatnak pénzt, ha jól választanak.
2026. 05. 04. 16:00
Megosztás:

Árérzékeny piacon is nő a CSOK Plusz

A CSOK Plusz népszerűsége 2026 első negyedévében tovább nőtt, annak ellenére, hogy a hazai lakáspiac egyre inkább árérzékenyebb, kiegyensúlyozottabb szakaszba lépett – derül ki a Credipass és a Duna House legfrissebb adataiból.
2026. 05. 04. 15:30
Megosztás:

Erősödő befektetői bizalom mellett stabilizálódhat a magyar gazdaság

A befektetői bizalom erősödése nyomán stabilizálódhat a magyar gazdaság pénzpiaci környezete, miközben a növekedési kilátások továbbra is visszafogottak, az infláció pedig középtávon ismét emelkedő pályára állhat. A forint árfolyama stabil sávban mozoghat, a hozamok csökkenése pedig a gazdaságpolitikai kilátásokba vetett bizalom erősödését tükrözi.
2026. 05. 04. 15:00
Megosztás:

Aukcióra kerül Vaszary János remekműve - 100 millió forint feletti összeget érhet az alkotás

A Virág Judit Galéria bejelentette: Vaszary János (1867-1939) tengerparti, szemet gyönyörködtető remekműve lesz a 81. Tavaszi aukció legnagyobb szenzációja. A gyűjtők által várva várt “A Piazza dell’Unitá Triesztben” című festmény magában foglalja mindazt, amiért a világ rajong Vaszary művészetéért: vidám témaválasztás, tüzes színek kavalkádja, ragyogó kompozíció. A festmény kikiáltási ára 75 millió forint, azonban a május 17-i árverésen akár ennek a kétszeresét is kifizethetik érte.
2026. 05. 04. 14:30
Megosztás: