Az olajárak nagyon akarnak szárnyallni, de még nem tudnak
Az olajár csökkenésének egyik oka Kína zéró Covid-politikája volt, amely erősen visszafogta a keresletet. „Azt hittük, hogy a kereslet lassú” – mondja Ed Morse, a Citigroup munkatársa, utalva a kínai piac helyzetére. „Lényegesen lomhábbnak bizonyult”. Európában is csökkent a kereslet – néhány százezer hordóval. A hajtóerő itt a kontinens megújuló energiaforrásokra való átállása volt. „Az olajkereslet csúcsát is keressük ebben az évtizedben” – magyarázza Morse. "Ez azonban egy hosszabb távú történet része."
John Kilduff, az Again Capital munkatársa hozzáteszi, hogy Észak-Amerikában a szokatlanul meleg időjárás is csökkentette a tüzelőanyagok iránti keresletet. Tom Kloza, az OPIS munkatársa szavaival élve, ez a tényező a kínai bezárásokkal együtt „kétoldalú csapást jelent az energiaár ellen jelenleg”.
Vessünk most egy közelebbi pillantást az olajárakra, és állapítsuk meg, hogy vajon merre haladhatnak tovább. Kötelező olvasmány, ha érdekli a CFD-k formájában megvalósuló, olajárakkal történő online kereskedés
Olajembargó
Ugorjunk vissza időben most május végére, amikor is az Európai Unió úgy döntött, hogy év végéig betiltja a kontinensre irányuló orosz olajimport 90 százalékát, a nemzet Ukrajnával való provokálatlan konfliktusa miatt. Abban az időben, a Brent határidős nyersolaj ára hordónként 123.48 dolláron helyezkedett, a WTI 118.56 dollár volt. India és Kína a maga részéről egyaránt megragadta a lehetőséget saját orosz olajimportjának növelésére. Az EU saját területén véget vetett különösen az Egyesült Királyságban vásárolt orosz hajók biztosításának is, amely hatással volt az Európán kívülre irányuló orosz exportra is.
OPEC
A decemberi határidő hatást gyakorolt az olajárakra, csakúgy, mint az OPEC (Kőolaj-exportáló Országok Szervezete) októberi döntése, amely szerint napi 2 millió hordóval csökkentették a kitermelést az árak stabilizálása érdekében. „Várjuk, hogy jeleznek-e még további, nagyobb elvágásokat. A piacon pletykák keringtek erről” – mondta John Kilduff.
Az OPEC a magas inflációval, a lassuló világgazdasággal, Kína mozdíthatatlan álláspontjával a Coviddal kapcsolatban, de a „nagy központi bankok monetáris szigorításával, ill. számos régió magas államadósság-szintjével, valamint a folyamatos ellátási problémákkal” is indokolta döntését. Nem meglepő módon, az Egyesült Államok nem volt elégedett a termelés csökkentésével. Az előző hónapokban az OPEC növelte kibocsátását, hogy ellensúlyozza a 2020-as év kitermelési visszaesését, de már akkor is kritizálták őket, mert a megbeszélteknél is kevesebbet pumpláltak a rendszerbe.
December
Decemberben, egy héttel azután, hogy az olaj ára az elmúlt év legalacsonyabb szintjére zuhant, azzal egyetemben, hogy a határidős Brent olaj hordónként 77.17 dollárra csökkent, a WTI nyersolaj ára pedig 72.01 dollárra esett vissza. Márciusban, csak hogy ne felejtsük el, az inváziót követően, az olajárak hordónkénti 140 dollár körüli csúcsokat tudhattak magukénak. Mindez annak ellenére történt, hogy Kína végre jelezte, hogy hajlandó enyhíteni szigorú Covid-politikáján, amely normális esetben emelkedést eredményezne az árak kapcsán. Novemberben, Kína 12%-kal több olajat importált, mint egy évvel korábban.
Az Oroszországra nehezedő nyomás nem szűnt meg, mert a G7-országok korlátozták az orosz export árait, ami az ország olajkitermelésének csökkenéséhez vezethet a következő évre vonatkozóan. Oroszország válaszlépésként, feketelistára helyezett bizonyos országokat az exportjából.
Előretekintve a 2023-as év online kereskedésre
Kína politikájának pálfordulása, valamint azon feltételezés alapján, hogy a Fed a békésebb megoldás felé fog fordulni, a Bank of America azt jósolja, hogy a Brent olaj hordónként akár 90 dollárt is elérhet. Ennek alapja az orosz készletek napi egymillió hordóval (hordó/nap) várható visszaesése, valamint az OPEC azon törekvése, hogy napi 2 millió hordóval csökkentse a kitermelést.
Az olaj jövő évi sorsa „azon múlik, hogy mi történik Kínában” – mondja John Kilduff. „Kína fontos a keresleti oldalon, ahogy az OPEC pedig a kínálati oldalon.” A JP Morgan úgy véli, hogy a Brent olaj hordónkénti átlagára 90 dollár lehet jövőre, és sok elemző úgy véli, hogy a közeljövőben az árak emelkedni fognak.
Abban az esetben, ha CFD-k formájában történő online olajár - és bármilyen nyersanyag, árucikk kereskedésről van szó, létfontosságú, hogy figyelemmel kísérjük a kormányzati politikai döntéseket, amelyek volatilitást eredményezhetnek az árakra vonatkozóan, és így lehetőségeket és kockázatokat is teremthetnek a CFD-kereskedők számára.